شیشه مات شو در دکوراسیون داخلی

دسته بندی ها: مقالات
شیشه هوشمند در دکوراسیون داخلی
شیشه هوشمند در دکوراسیون داخلی

 

 

 

شیشه مات شو یکی از گسترده ترین طیف محصولات شیشه می باشد و می تواند در سراسر جهان به عنوان هوشمندانه ترین تکنولوژی ساختمانی در قالب یک راه حل معماری برای ایجاد یک زندگی مدرن و راحت به نیازهای صدها معمار، طراحان داخلی، شرکت های تجهیزات اداری، شرکت های پارتیشن بندی و ... پاسخ مناسبی دهد. در این مقاله با شیشه مات شو در دکوراسیون داخلی آشنا می شویم. 

 

شیشه هوشمند چیست و چه ویژگی دارد؟

شیشه سکوریت پس از اعمال فرآیندی به شیشه های هوشمند قابل تعویض تبدیل می شود و می تواند در موارد دلخواه با برقراری جریان برق از حالت مات به شفاف و بالعکس تغییر وضعیت پیدا کند و انعطاف پذیری در کاربرد را فراهم نماید. به برخی از ویژگی های شیشه هوشمند در ذیل اشاره شده است:

 • حفظ حریم شخصی در کوتاه ترین زمان و موقعیت های دلخواه
 • انطباق پذیری شیشه مات شو با فضای موجود
 • به وجود آوردن حس امنیت با استفاده ازشیشه هوشمند در بخش بندی ها
 • تغییر میزان انتقال نور و تنظیم آن
 • مسدود نمودن تابش اشعه UV و مادون قرمز
 • جلوگیری از عبور گرما و استفاده بهینه از انرژی یا به عبارتی کنترل دمای اتاق
 • عدم افت کیفیت با گذشت زمان
 • نگهداری و تعمیر راحت
 • مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار زیاد
شیشه هوشمند در دکوراسیون داخلی
شیشه هوشمند در دکوراسیون داخلی

 کاربرد شیشه هوشمند در دکوراسیون داخلی

شیشه هوشمند در قالب مصالحی با عملکرد هوشمندانه می تواند در راستای ارتقا کاربری های هر ساختمان نقش مفیدی ایفا کند و علاوه بر نمای ساختمان در قسمت های مختلفی به کار برده شود:

 1. دکوراسیون اداری و خدماتی: شیشه هوشمند در اتاق های کنفرانس و جلسات می تواند در قالب پارتیشن شیشه ای به کار گرفته شود و علاوه بر افزایش فضای مفید و کنترل صدا در اتاق، در حالت غیرشفاف، حریمی برای هر فضا به طور جداگانه ایجاد کند و در مواردی به عنوان گلس برد و پرده نمایش در حالت مات مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین استفاده از شیشه مات شو در میزهای اداری پارتیشن دار، هتل ها و بانک ها، رایج بوده و مزایای زیادی در بر دارد.
 2. فضای داخلی تجاری: شیشه مات شو می تواند در قالب درب شیشه ای، شیشه دودی و دکور فضاهایی مانند طلا فروشی استفاده شود و در مواردی امنیت مورد نیاز را ایجاد نماید. 
 3. فضای داخلی درمانی: با استفاده از قابلیت شیشه هوشمند در بیمارستان ها می توان نقش مهمی در ارتقا بهداشت و سلامتی محیط ایفا نمود. شیشه مات شو می تواند جایگزین مناسبی برای پرده های غیربهداشتی اتاق بیماران باشد و به راحتی و بدون دست حریم خصوصی بیماران را بدون آلودگی ایجاد کند و در شرایطی تعویض نیز گردد.
 4. دکوراسیون داخلی مسکونی: شیشه مات شو در دکوراسیون داخلی با ادغام فناوری و طراحی در حمام شیشه ای، نرده شیشه ای، دیوایدر و ... کاربرد فراوان داشته و در قالب متریالی لوکس مورد علاقه طراحان دکوراسیون داخلی قرار گرفته است. 
شیشه هوشمند در دکوراسیون داخلی
شیشه هوشمند در دکوراسیون داخلی

 نحوه عملکرد شیشه های هوشمند و کنترل آن

شیشه مات شو از چند لایه مواد تشکیل شده است که لایه ی رویی آن بسیار نازک بوده و از یک ماده شفاف پوشیده شده است که هادی جریان الکتریسیته می باشد و زیر این لایه، ورق های پلیمری قرار گرفته است. بین دو لایه از این ورق های PET ماده ی دیگری قرار گرفته که به اختصار PDLC نامیده می شود که خود از کریستال های مایع می باشد. این کریستال ها با عبور جریان برق، از حالت نامنظم، رندوم و پراکنده در یک راستا و هم جهت با یکدیگر قرار می گیرند و نمای شیشه را از حالت پیش فرض که مات می باشد به حالت شفاف تبدیل می کند و پرتوهای نور را بدون شکست انتقال می دهد. این فرایند پوشش را می توان برای طیف وسیعی از انواع شیشه ها و ضخامت ها اعمال کرد. همچنین در فضاهای مرطوب میکرو فیلم هوشمند به صورت وکیوم شده بین دو شیشه لمینت قرار می گیرد و به عبارتی لمینت کردن شیشه صورت می گیرد.

کنترلشیشه های هوشمند بسیار راحت بوده و می توانند با استفاده از گوشی نیز  از راه دور خاموش و روشن شوند. لازم به ذکر است که این متریال مصرف برق زیادی ندارد و تغیر وضعیت آن در سریع ترین زمان ممکن اتفاق می افتد. تنها نکته ای که در استفاده از شیشه های هوشمند مورد اهمیت است، خاموش نمودن آن در حداقل چند ساعت از روز می باشد.

شیشه هوشمند برچسبی چیست؟

یکی دیگر از روش های هوشمند سازی شیشه ها، استفاده از برچسب های پشت شیشه می باشد. برای شیشه های فعلی درخانه یا محل کار مناسب بوده و با استفاده از فیلم هوشمند به راحتی هوشمندسازی صورت می گیرد. با این وجود قابل ذکر است که این مدل شیشه های هوشمند عمر کمتری نسبت به شیشه های هوشمند لمینت دارند.

شیشه هوشمند در دکوراسیون داخلی
شیشه هوشمند در دکوراسیون داخلی

 نصب شیشه های هوشمند

محدودیت سایز در شیشه های هوشمند ایجاب می کند تا در متراژهای بزرگ از چند پنل در کنار یکدیگر استفاده شود و هر قطعه به صورت جداگانه به برق وصل شود و تمامی اتصالات در باکس تبدیل و ریموت کنترل شود. به صورت کلی اینگونه از شیشه ها نیازی به نصب و به کارگیری ریل یا یراق آلات خاصی ندارد و به راحتی اجرا می شود.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
امکان متحرک نمودن شیشه های هوشمند وجود دارد؟

شیشه های هوشمند را می توان به عنوان درب ریلی یا ثابت اجرا نمود.

میزان مصرف برق شیشه های هوشمند چقدر است؟

شیشه های هوشمند با مبدل برق کار می کنند و به ازای هر مترمربع 100 ma مصرف جریان دارند.

تمیز نگه داشتن شیشه های هوشمند به چه صورت می باشد؟

برای تمیز نمودن فیلم های هوشمند استفاده از دستمال مخصوص LCD الزامی بوده و به هیچ عنوان از مواد شوینده و اجسام تیز برای تمیز کردن آن نباید استفاده شود.

محدودیت سایز شیشه های هوشمند چقدر است؟

اغلب محدودیت عرضی شیشه هوشمند تا 1.5 می باشد و به عنوان مثال برای عرض سه متر می توان دو لت شیشه 1.5 استفاده نمود.