شیشه فلوت یا شیشه خام

 

شیشه فلوت:

شیشه جسمی شفاف است که نور را از خود عبود می دهد. از کربنات سدیم سنگین، سنگ آهک، و سیلیس تشکیل شده است. شیشه مایعی است که گرانروی آن بالا بوده و در این حالت تشکیل یک جامد بی شکل را می دهد. از خاصیت منحصر به فرد شیشه می توان به ساختمان غیر منظم مولکولی آن اشاره کرد که بصورت غیر متحرک در می آید که وجود همین خاصیت باعث می شود تا بتوان از شیشه طرح ها و اشکال دلخواه خود را ایجاد کرد. شیشه فلوت شیشه ای است بدون موج و کاملا صاف است که بعد از بیرون آمدن شیشه از کوره برای صاف و مسطح شدن و ضخامت دار شدن آن، شیشه را در حوضچه مذاب قلع غوطه ور میکنند تا تبدیل به شیشه فلوت می شود. نام دیگر شیشه خام و سکوریت نشده شیه فلوت می باشد که امروزه در صنعت ساختمانی کمترین کاربرد را دارد.

 

شیشه فلوت

 

تعریف شیشه فلوت:

شیشه فلوت از انواع گوناگون شیشه در مصارف صنعتی خانگی و آینه می باشد. شیشه فلوت در صنعت آینه بیشتر از شیشه های دیگر مورد استفاده قرار می گیردشیشه فلوت یا همان شیشه تخت و مسطح می باشد که برای مصارف مختلف از قیبل ساختمان و... مورد استفاده قرار می گیرد. که در ضخامت های مختلف از 2 تا 20 میلی متری تولید می شود. شیشه مورد استفاده در ساختمانها به طور معمول از 8-4 میلی متر می باشد. بخاطر فرایند ی که در تولید شیشه های فلوت در کارخانه ها رخ می دهد این شیشه ها بون موج و خمیدگی می باشند و بیشترین کاربرد را در پنجره ها دارند. می توان فراوری ها بیشتری روی شیشه های فلوت انجام داد تا کارایی و طرح های متنوع تری داشته باشد. در تولید شیشه فلوت شیشه در دمای تقریبی 1600 درجه سانتی گراد به داخل استخر قلع شناور می شود تا به شکل صفحه کاملا صاف و مسطح در بیاید سپس دمای آن کاهش می دهند تا تبدیل به جامد شود. شیشه فلوت نسبت به شیشه های کریستال از شفافیت کمتر برخوردار است ولی قیمت آن بسیار مناسب تر می باشد و به دلیل مسطح بودن و قیمت مناسب بودن طرفداران بسیاری دارد. ساختار شیشه فلوت تشکیل شده از پودر سیلیس، فلدسپار، دولومیت، آهک، کربنات سدیم، سولفات سدیم می باشد.

فرق شیشه فلوت و شیشه ساده:

شیشه معمولی، شیشه فلوت و شیشه سکوریت هر سه تخت هستند با این تفاوت که شیشهفلوت سطح کامل صاف و مسطح دارد بدون حباب و خش که این تفاوت به دلیل تفاوت در فرایند تولید آن می باشد. در تولید شیشه معمولی از سیلیس، پودر سنگ، فسیل پتاسیم، خاکستر سودا، نمک گلابیرو مواد خام دیگر با نسبت های معین ترکیب و در کوره ذوب در درجه حرارت بالابه روش عمودی کردن و صاف کردن تخت تولید می شود که سطح آن صاف و بدون رنگ می باشد و از ضخامت 2-6 میلی متری تولید می شود.

درساخت شیشه فلوت از ماسه های دریایی، پودر ماسه سنگ کوارتز، خاکستر سودا، دولومیت و ... استفاده می شود. هر کدام از مواد به نسبت های خاص در کوره با دمای بسیار بالا ذوب می شود تا مایع شیشه تشکلیل و بعد از شناور شدن در حمام فلوت و مشخص شدن ضخامت و یکنواخت شدن ضخامت ، توسط کمربند شیشه ای شیشه جلا داده می شود و بعد از سخت شدن و سرد می شود.  سطح شیشه فلوت بسیار صاف است و با قطر 2.5-20 تولید می شود.

شیشه معمولی، شفافیت زیادی ندارد و شکننده است و تحت تاثیر باران تغییر رنگ داده و کیفیت شکل ظاهری خود را از دست می دهد. 

شیشه فلوت دو طرف شیشه صاف و یکنواخت است بدون موج و پستی بلندی می باشد و چشم اندازه زیبایی بوجود می آورد. 

 

شیشه فلوت

تاریخچه ساخت شیشه فلوت:

در گذشته ها دور از زمان پیدایش زمین، با فوران آتشفشان ها و ترکیب مواد مذاب موجب شکل گیری شیشه می شد. با گذشت زمان و آشنایی انسان با این ماده درون طبیعت به فکر ساختن اشیا مفید و مورد استفاده خود از شیشه شدند که با پیشرفت علم بشریت این ماده به شکل امروزی خود درآمده است. شیشه فلوت توسط فردی به نام پیلکینگتون در سال 1959 ساخته شد. از آن زمان تا امروز فرایند ساخت شیشه فلوت جایگزین ساختن شیشهای ساده شده و پیشرفت فراوانی در تولید آن شکل گرفته به طوری که امروزه حدود 40 تن و 180طرح از شیشه فلوت در سال در کارخانه های مختلف در کل جهان تولید می شود.

مزایای شیشه فلوت:

 امروزه شیشه فلوت تولید شده بوسیله فرایند های خاص خود دارای فواید و مزایای بیشماری می باشد که تمامی این مزایا باعث می شود تا انتخاب و استفاده از شیشه فلوت روز به روز افزایش یابد.

  • ظرفیت تولید بالای شیشه فلوت نسبت به شیشه های ساده و قدیمی
  • شیشه فلوت بخاطر فرایندی که روی آن رخ می دهد می تواند در ضخامت ها .5 تا 25 میلی متری و عرض آن بیشتر از 3 متر را تولید کند.
  • شیشه فلوت از نظر کیفیت نوری با شیشه پیلت پولیش شده می توان مقایسه کرد.
  • شیشه فلوت را می توان در طرح های مختلف تولید نمود
  • در صنعت ساختمان و آینه کاربرد فراوان دارد 
  • موجب ایجاد نمای زیبا و شیک ساختمان ها می گردد.
  • عایق بودن در برابر صدا و اتلاف انرژی

فرایند تولید شیشه فلوت:

در فرایند تولید شیشه فلوت در ابتدا شیشه در کوره ذوب در دمای 1600 درجه سانتی گراد ذوب می کنند. که این کار باعث می شود تا حرکات دورانی و گردابی در نوار شیشه رخ نمی دهد که باعث مطلوب بودن خواص نوری شیشه فلوت می شود.بعد از انجام تمامی این مراحل شیشه مذاب شده در کوره به قسمت فلوت می ریزد و میزان ریزش توسط بلوک آجری عمودی کنترل می شود. شیشه مذاب شده به سمت حمام قلع هدایت داده می شود و درون آن  با ضخامت ثابت و تعیین شده به صورت طول شناور می گردد که عرض تولیدی شیشه های فلوت بیشتر از 3 متر نمی باشد. شناور شدن در حمام قلع باعث می شود تا شیشه سطحی صاف و کاملا مسطح بدون هیچ گونه حباب و خشی به خود بگیرد.بعد از انجام این مراحل دمای کوره از 1600 به 600 درجه سانتی گراد تنظیم می نمایند تا سرد شود تا شیشه سفتی و پیوستگی را به خود بگیرد و حالت جامد داشته باشد.هنگامی که شیشه بعد از مرحله سرد کردن و سفتی می گذرد شیشه فلوت مورد برسی قرار می گیرد تا کیفیت و معایب احتمالی شیشه شناسایی شود. درحال حاضر شیشه های فلوت سالانه در حدود 180 طرح و ظرفیت بالای 40 میلیون تن تولید می شود. که این مقدار تقریباً 35% شیشیه تولیدی در کل جهان می باشد که این آمار خود نشان دهنده این است که شیشه فلوت طرفداران بسیاری در سطح جهان دارد.  

 

شیشه فلوت یا شیشه خام

حمام شیشه فلوت :

 ابعاد حمام شیشه فلوت، طول حمام فلوت 40-50 متر و عمق آن 6-7 سانتی متر به عرض 4-7 متر است که از یک پوسته فلزی که با آجر های شاموتی پوشیده شده شکل گرفته. دیواره های حمام به صورت دو جداره بوده که داخل جداره ها گرمایی تعبیه شده که موجب گرم شدن و بالا رفتن کوره تا دمای بالای 1500 می شود. تمامی اتفاقات و جریان های داخل حمام اعم از دما، فشار، اتمسفر و وضعیت نوار شیشه مذاب به طور اتوماتیک و توسط سیستم کاکپیوتری کنترل می شود. در حمام شیشه فلوت که از قلع شناور شده از یک یک وان که نسوز و گرافیت می باشد قلع مذاب شده در دمای بالا و اتاقی که مانع نشت گازهای شکل گرفته در حمام می باشد تشکیل شده تا از اکسیداسیون قلع توسط گازها جلوگیری شود. برای انجام فرایند فلوت شیشه باید مایعی باشد که روی مذاب شیشه ریخته شود و سطح کاملا صاف و مسطحی ایجاد کند. این مایع باید دانسیته بالاتر از دانسیته شیه مایع داشته باشد، نقطه ذوب آن باید کمتر از 600 درجه سانتی گراد باشد. فشار بخار آن از 1600 درجه سانتی گراد کمتر باشد. مایع نباید با شیشه مذاب شده وارد واکنش شیمیایی شود.بنا به تمامی تعریف ها و همچنین ارزان تر بودن درمیان فلزات با این ویژگی ها  قلع برای استفاده در حمام فلوت انتخاب شده. 

مقالات مرتبط