قیمت شیشه فلوت

شیشه فلوت به علت شفافيت، عدم وجود موج و استاندارد بالا کنترل کيفیت در توليد شيشه ساختمانی، ارتباط بصری ساکنين ساختمان با فضای بيرون، را بهتر می‌کند. و شیشه فلوت درصد بالایی از مساحت بناهای امروزی را تشکيل می‌دهند. قیمت شیشه فلوت با توجه به‌ظاهر و کیفیت به محصولاتی عالی با درجه 1 و 2 و3 تقسیم‌شده است. ضخامت شیشه فلوت به 3، 4، 5، 6، 8، 10، 12، 15، 19 میلی‌متر تقسیم می‌شود.

قیمت شیشه فلوت مجموعه رامادر در ‌کم‌هزینه‌ترین حالت برای مصرف‌کنندگان است.

• برای اطلاع از قیمت شیشه فلوت با کارشناسان رامادُر در تماس باشید.

• هزینه یراق‌آلات به‌صورت جداگانه محاسبه می‌گردد.

• شیشه فلوت بر اساس نوع و سایز در رامادر با بهترین حالت ارائه می‌شود.

 

قیمت شیشه فلوت

 

حتما بخوانید: قیمت شیشه سکوریت

شیشه فلوت

شیشه جسمی شفاف است که نور را از خود عبود می دهد. از کربنات سدیم سنگین، سنگ آهک، و سیلیس تشکیل شده است. شیشه مایعی است که گرانروی آن بالا بوده و در این حالت تشکیل یک جامد بی شکل را می دهد. از خاصیت منحصر به فرد شیشه می توان به ساختمان غیر منظم مولکولی آن اشاره کرد که بصورت غیر متحرک در می آید که وجود همین خاصیت باعث می شود تا بتوان از شیشه طرح ها و اشکال دلخواه خود را ایجاد کرد. شیشه فلوت شیشه ای است بدون موج و کاملا صاف است که بعد از بیرون آمدن شیشه از کوره برای صاف و مسطح شدن و ضخامت دار شدن آن، شیشه را در حوضچه مذاب قلع غوطه ور میکنند تا تبدیل به شیشه فلوت می شود. نام دیگر شیشه خام و سکوریت نشده شیه فلوت می باشد که امروزه در صنعت ساختمانی کمترین کاربرد را دارد.

 

شیشه فلوت

 

تعریف شیشه فلوت

شیشه فلوت از انواع گوناگون شیشه در مصارف صنعتی خانگی و آینه می باشد. شیشه فلوت در صنعت آینه بیشتر از شیشه های دیگر مورد استفاده قرار می گیردشیشه فلوت یا همان شیشه تخت و مسطح می باشد که برای مصارف مختلف از قیبل ساختمان و... مورد استفاده قرار می گیرد. که در ضخامت های مختلف از 2 تا 20 میلی متری تولید می شود. شیشه مورد استفاده در ساختمانها به طور معمول از 8-4 میلی متر می باشد. بخاطر فرایند ی که در تولید شیشه های فلوت در کارخانه ها رخ می دهد این شیشه ها بون موج و خمیدگی می باشند و بیشترین کاربرد را در پنجره ها دارند. می توان فراوری ها بیشتری روی شیشه های فلوت انجام داد تا کارایی و طرح های متنوع تری داشته باشد. در تولید شیشه فلوت شیشه در دمای تقریبی 1600 درجه سانتی گراد به داخل استخر قلع شناور می شود تا به شکل صفحه کاملا صاف و مسطح در بیاید سپس دمای آن کاهش می دهند تا تبدیل به جامد شود. شیشه فلوت نسبت به شیشه های کریستال از شفافیت کمتر برخوردار است ولی قیمت آن بسیار مناسب تر می باشد و به دلیل مسطح بودن و قیمت مناسب بودن طرفداران بسیاری دارد. ساختار شیشه فلوت تشکیل شده از پودر سیلیس، فلدسپار، دولومیت، آهک، کربنات سدیم، سولفات سدیم می باشد.

فرق شیشه فلوت و ساده

شیشه معمولی، شیشه فلوت و شیشه سکوریت هر سه تخت هستند، فرق شیشه فلوت و ساده شیشه فلوت سطح کامل صاف و مسطح دارد بدون حباب و خش که این تفاوت به دلیل تفاوت در فرایند تولید آن هست. فرق شیشه فلوت و ساده در موادی است که در تولید استفاده می‌شود.

مواردی در فرق شیشه فلوت و ساده

1. شیشه ساده از موادی چون سیلیس، پودر سنگ، فسیل پتاسیم، خاکستر سودا، نمک گلابی رو مواد خام دیگر با نسبت‌های معین ترکیب و در کوره ذوب در درجه حرارت بالا به روش عمودی کردن و صاف کردن تخت تولید می‌شود که سطح آن صاف و بدون رنگ هست و از ضخامت 2-6 میلی‌متری تولید می‌شود.

2. در تولید و ساخت شیشه فلوت از ماسه‌های دریایی، پودر ماسه‌سنگ کوارتز، خاکستر سودا، دولو میت و ... استفاده می‌شود. هرکدام از مواد به نسبت‌های خاص در کوره با دمای بسیار بالا ذوب می‌شود تا مایع شیشه تشکیل و بعد از شناور شدن در حمام فلوت و مشخص شدن ضخامت و یکنواخت شدن ضخامت، توسط کمربند شیشه‌ای شیشه جلا داده می‌شود و بعد از سخت شدن، سرد می‌شود.  سطح شیشه فلوت بسیار صاف است و با قطر 2.5-20 تولید می‌شود.

3. فرق شیشه فلوت و ساده ، شیشه ساده شفافیت زیادی ندارد و شکننده است و تحت تأثیر باران تغییر رنگ داده و کیفیت شکل ظاهری خود را از دست می‌دهد. شیشه فلوت دو طرف شیشه صاف و یکنواخت است بدون موج و پستی بلندی هست و چشم اندازه زیبایی به وجود می‌آورد. 

 

 

فرق شیشه فلوت و ساده

حتما بخوانید: قیمت شیشه نشکن

 

تاریخچه ساخت شیشه فلوت:

در گذشته ها دور از زمان پیدایش زمین، با فوران آتشفشان ها و ترکیب مواد مذاب موجب شکل گیری شیشه می شد. با گذشت زمان و آشنایی انسان با این ماده درون طبیعت به فکر ساختن اشیا مفید و مورد استفاده خود از شیشه شدند که با پیشرفت علم بشریت این ماده به شکل امروزی خود درآمده است. شیشه فلوت توسط فردی به نام پیلکینگتون در سال 1959 ساخته شد. از آن زمان تا امروز فرایند ساخت شیشه فلوت جایگزین ساختن شیشهای ساده شده و پیشرفت فراوانی در تولید آن شکل گرفته به طوری که امروزه حدود 40 تن و 180طرح از شیشه فلوت در سال در کارخانه های مختلف در کل جهان تولید می شود.

مزایای شیشه فلوت

 امروزه شیشه فلوت تولید شده بوسیله فرایند های خاص خود دارای فواید و مزایای بیشماری می باشد که تمامی این مزایا باعث می شود تا انتخاب و استفاده از شیشه فلوت روز به روز افزایش یابد.

  • ظرفیت تولید بالای شیشه فلوت نسبت به شیشه های ساده و قدیمی
  • شیشه فلوت بخاطر فرایندی که روی آن رخ می دهد می تواند در ضخامت ها .5 تا 25 میلی متری و عرض آن بیشتر از 3 متر را تولید کند.
  • شیشه فلوت از نظر کیفیت نوری با شیشه پیلت پولیش شده می توان مقایسه کرد.
  • شیشه فلوت را می توان در طرح های مختلف تولید نمود
  • در صنعت ساختمان و آینه کاربرد فراوان دارد 
  • موجب ایجاد نمای زیبا و شیک ساختمان ها می گردد.
  • عایق بودن در برابر صدا و اتلاف انرژی

 

مزایای شیشه فلوت

 

فرایند تولید شیشه فلوت

در فرایند تولید شیشه فلوت در ابتدا شیشه در کوره ذوب در دمای 1600 درجه سانتی گراد ذوب می کنند. که این کار باعث می شود تا حرکات دورانی و گردابی در نوار شیشه رخ نمی دهد که باعث مطلوب بودن خواص نوری شیشه فلوت می شود.بعد از انجام تمامی این مراحل شیشه مذاب شده در کوره به قسمت فلوت می ریزد و میزان ریزش توسط بلوک آجری عمودی کنترل می شود. شیشه مذاب شده به سمت حمام قلع هدایت داده می شود و درون آن  با ضخامت ثابت و تعیین شده به صورت طول شناور می گردد که عرض تولیدی شیشه های فلوت بیشتر از 3 متر نمی باشد. شناور شدن در حمام قلع باعث می شود تا شیشه سطحی صاف و کاملا مسطح بدون هیچ گونه حباب و خشی به خود بگیرد.بعد از انجام این مراحل دمای کوره از 1600 به 600 درجه سانتی گراد تنظیم می نمایند تا سرد شود تا شیشه سفتی و پیوستگی را به خود بگیرد و حالت جامد داشته باشد.هنگامی که شیشه بعد از مرحله سرد کردن و سفتی می گذرد شیشه فلوت مورد برسی قرار می گیرد تا کیفیت و معایب احتمالی شیشه شناسایی شود. درحال حاضر شیشه های فلوت سالانه در حدود 180 طرح و ظرفیت بالای 40 میلیون تن تولید می شود. که این مقدار تقریباً 35% شیشیه تولیدی در کل جهان می باشد که این آمار خود نشان دهنده این است که شیشه فلوت طرفداران بسیاری در سطح جهان دارد.  

 

شیشه فلوت یا شیشه خام

حتما بخوانید: قیمت شیشه میرال


دمای ذوب شیشه معمولی

برای شیشه تعاریف مختلفی وجود دارد، شیشه جامدی است که ساختار بلوری ندارد و در برابر گرما و مذاب شدن فرمی مانند شیشه از خود نشان می‌دهد. می‌توان گفت که شیشه از مواد چون آلیاژ، گدازه‌های یونی، مایع‌های مولکولی و بسپارها و... به‌دست می‌آید.

از عمومی‌ترین کوره‌های مورداستفاده برای تهیه شیشه معمولی کوره‌های تانکی است. کار این کوره‌ها پیوسته بوده و دارای مواد نسوز داخل کوره‌های ذوب شیشه  است که دمای ذوب شیشه معمولی در این کوره ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید در مقابل ساییده شدن با دیواره‌های کوره مقاومت بالایی داشته باشند.

• ظرفیت این کوره‌ برای ذوب شیشه معمولی تقریباً ۱۵۰۰ تن است.

• کوره‌های ذوب شیشه دارای مواد نسوز است که حداکثر 5 سال است.

دمای ذوب شیشه معمولی بر تغییر جزئی مواد روی خواص شیشه تأثیر زیادی دارد.

• در حرارت  دادن شیشه در دمای ذوب شیشه معمولی از ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه ذوب و پالایش شیشه درون کوره انجام می‌شود.

 

 

حمام شیشه فلوت 

 ابعاد حمام شیشه فلوت، طول حمام فلوت 40-50 متر و عمق آن 6-7 سانتی متر به عرض 4-7 متر است که از یک پوسته فلزی که با آجر های شاموتی پوشیده شده شکل گرفته. دیواره های حمام به صورت دو جداره بوده که داخل جداره ها گرمایی تعبیه شده که موجب گرم شدن و بالا رفتن کوره تا دمای بالای 1500 می شود. تمامی اتفاقات و جریان های داخل حمام اعم از دما، فشار، اتمسفر و وضعیت نوار شیشه مذاب به طور اتوماتیک و توسط سیستم کاکپیوتری کنترل می شود. در حمام شیشه فلوت که از قلع شناور شده از یک یک وان که نسوز و گرافیت می باشد قلع مذاب شده در دمای بالا و اتاقی که مانع نشت گازهای شکل گرفته در حمام می باشد تشکیل شده تا از اکسیداسیون قلع توسط گازها جلوگیری شود. برای انجام فرایند فلوت شیشه باید مایعی باشد که روی مذاب شیشه ریخته شود و سطح کاملا صاف و مسطحی ایجاد کند. این مایع باید دانسیته بالاتر از دانسیته شیه مایع داشته باشد، نقطه ذوب آن باید کمتر از 600 درجه سانتی گراد باشد. فشار بخار آن از 1600 درجه سانتی گراد کمتر باشد. مایع نباید با شیشه مذاب شده وارد واکنش شیمیایی شود.بنا به تمامی تعریف ها و همچنین ارزان تر بودن درمیان فلزات با این ویژگی ها  قلع برای استفاده در حمام فلوت انتخاب شده. 

 

 

تهیه و تنظیم: تحریریه رامادُر

مقالات مرتبط