شیشه دکوراتیو

شیشه دکوراتیو چیست؟


امروزه با توجه به گسترش توجه به دکوراسیون داخلی و خارجی بنا ها ابزار ها و متریال های متفاوتی برای ایجاد دکوراسیون های متفاوت  و جذاب بوجود آمده که یک یاز این متریال ها شیشه می باشد. شیشه دارای انواع مختلفی می باشد که متناسب با نیاز ودکوراسیون انواع مختلف ان مورد استفاده قرار می گیرد. به این شیشه هاشیشه های دکوراتیو می گویند که برای دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از شیشه دکوراتیو در ادامه به برسی و معرفی انواع شیشه های دکوراتیو می پردازیم. 

 

شیشه دکوراتیو

 

کاربرد شیشه دکوراتیو

شیشه دکوراتیو فقط یک اشیا نیست که بتوان با ان تغییرات ایجاد کرد باید توجه شود که شیشه دکوراتیو به عنوان یک عنصر جذاب می تواند در دادن شخصیت و روح به فضا بسیار کارآمد و مفید باشد. به طور مثال یک معمار یا طراحی می تواند با استفاده از انواع شیشه دکوراتیو به صورت شیشه های طرح دار و یا رنگی می باشد می توان به فضا روح داد و انرژی فضا را برانگیخت. استفاده از شیشه دکوراتیو فقط به داخل ساختمانها محدود نمی شود می توان برای زیباتر شدن نماساختمان در خارج بناها نیز از شیشه استفاده نمود. دلیل استفاده از شیشه دکوراتیو در محل های مختلف به این دلیل می باشد که این نوع شیشه ها مقاومت بالایی در برابر تغییرات دمایی دارد به طوری که می توان در مناطق مختلف آب و هوایی مورد استفاده قرار بگیرد. 
از شیشه دکوراتیو می توان برای انواع پنجره ها، درب ها، پارتیشن ها، کابین های حمام، چیدمان اتاق خواب، دکوراسیون انواع فروشگاهها، در کف پوش ها و دیوارو موارد بسیاری از این قبیل یم توان مورد استفاده قرار گیرد. دواقع استفاده از شیشه بسیار وسیع و غیر تصور می باشد و تنها ذهن بشر است که استفاده از آن را کنترل می کند. در حالی که می توان در موارد مختلفی از آن استفاده نمود.

انواع شیشه دکوراتیو

شیشه دکوراتیو دارای طرح های متنوعی می باشد که هر کدام از انواع آن مناسب برای فضاهای متفاوت است می توان بر اساس سلیقه و نیاز برای ایجاد دکورجذاب در فضا از هر کدام از انواع مختلف آن استفاده نمود. 

 

شیشه دکوراتیو

  • شیشه لاکوبل رنگی
  • شیشه چاپی 
  • شیشه مات 
  • شیشه سند بلاست
  • شیشه فتولمینیت
  • شیشه مشجر
  • شیشه طرح شکسته

در ادامه به توضیح مختصری در باره هرکدام از شیشه های دکوراتیو می پردازیم:

شیشه دکوراتیولاکوبل رنگی

این نوع شیشه دکوراتیو دارای رنگ های درخشانی می باشدکه استفاده از آن به دلیل دادن جلوه و درخشندگی در فضا کاربرد فراوان دارد. از ویژگی های شیشه دکوراتیو لاکوبل رنگی می توان به غیر قابل نفوز بودن رطوبت و گرد و خاک دانشت که به  عنوان یک لایه محافظ قابل استفاده می باشد. این نوع شیشه ها را می توان به شیشه ای نشکن نیز تبدیل کرد اگر در تولید آن پلی پروپیلین استفاده نمود. به دلیل رنگی بودن شیشه ها همراه با خاصیت شففیت و گذراندن نور از خود این شیشه ها فضا را بدون روشن کردن نور مصنوعی به کمک نور خورشید روشن کرده و موجب تابش نور های رنگی در فضا می شوند که در نتیجه موجب ایجاد فضای زیبای پر از رنگ و جذاب می شود. شیشه دکوراتیو لاکوبل رنگی به دلیل زیبایی و ترکیب چندین رنگ در کنار هم ایجاد می کند می توان در فضاهای مختلفی از قبیل رستوران، منازل و ... مورد استفاده قرا داد.

 

شیشه دکوراتیو

شیشه دکوراتیو چاپی یا (اسپیندرال)

شیشه چابی نیز جزو شیشه ای دکوراتیو اما غیر شفاف می باشد. این نوع شیشه ها بوسیله پخت های مرکب سرامیکی با انواع رنگ و طرح های مختلف تولید می شود. چاپ طرح بر روی شیشه موجب می شود که به صورت شیه های غیر شفاف تولید شوند. این نوع شیشه ها را می توان با شیشه ای سکوریت و یا لمینیت با لایه های مختلف تولید و مورد استفاده قرار داد. 
این شیشه دکوراتیو چاپی بیشتر برای پوشاندن بخش های مختلف استفاده می شود.می توان در بخش های مختلف فروشگاهها منازل برای ایجاد دکوراسیون زیبا مورد استفاه قرار داد. چاپ روی شیه چون بوسیله دستگاه های چاپ یو وی توسط اشعه انجام می شود می توان طرح ها را متناسب با سلیقه انتخاب و چاپ نمود. چاپ روی شیشه برای بوجود آمدن شیشه دکوراتیو اسپیندرال روی شیهش ای سکوریت انجام می شود زیرا شیشه سکوریت مقاومت و ایمنی بسیار بالایی دارد.  

شیشه دکوراتیو مات 

شیشه دکوراتیو مات یا شیشه اسید شور توسط تکنولوژی جدید با استفاده از اسید تولید می شود. این شیشه ها همانطور که از اسمش مشخص می باشد تصویر پشت خود را نشان نمی دهد، به دلیل مات بودن نور را از خود عبور نمی دهد. شیشه دکوراتیو مات تصاویر پشت شیشه را به صورت محو و بسیار نامشخص نشان می دهد و می توان این شیشه را در طرح ها و رنگ های مختلف و یا مشبک شده مورد استفاده قرار داد. 
شیشه دکوراتیو مات یا اسید شور نیز از شیشه سکوریت یا لمینیت ساخته می شود تا ایمنی و مقاومت بالایی از شیشه در اختیار افراد قرار دهد. از این نوع شیشه دکوراتیو می توان برای جدا سازی فضای حمام، سرویس بهداشتی، درب ها ، انواع پارتیشن ها و حتی برای پنجره ها نصب و استفاده کرد. 

 

شیشه دکوراتیو

شیشه دکوراتیو سند بلاست

شیشه سند بلاست نیز یکی دریگر از شیشه دکوراتیو موجومد می باشد که نسیبت به سایر شیشه ها از کاربرد بیشتری برخوردار می باشد. زیرا در تولید آن می توان از طرح های متنوع و منعطفی استفاده نمود. عمل سند بلاست را بوسیله دستگاههایی با فشار زیادی ماسه بر روی سطوح شیشه که طرح ایجاد شده می پاشند تا در اثر اثابت ماسه با سطح شیشه طرح دلخواه ایجاد گردد. شیشه سند بلاست خود دارای طرح ها ومدل های مختلفی می باشد که می توان بر روی شیشه ای مختلفی عمل سند بلاست را ایجاد کرد اما بهترین راه برای تامین ایمنی و مقاومت بیشتر شیشه این است که عمل سند بلاست بر روی شیشهای سکوریت انجام گردد. شیشه دکوراتیو سند بلاست به دلیل انعطاف پذیری که دارد می تواند در قسمت ها ی مختلف ساختمانی چه مسکونی، اداری، تجاری و .. مورد استفاده قرا ر بگیرد. 

شیشه دکوراتیو فتولمینیت

تولید شیشه فتولمینیت بدین صورت است که طرح دلخواه را می توان بر روی انواع متریال ها از جمله پارچه، طلق، یا چاپ مستقیم بر روی شیشه استفاده کرد واین طرح ایجاد شده را بین لایه های شیشه لمینیت قرار داد تا به صورت شیشه فتو لمینیت درآید. 
در چاپ مستقیم نیز چاپ بصورت دیجیتالی روی یکی ازلایه های شیشه انجام می شود سپس مراحل لمینیت سازی شیشه انجام می شود. لازم به ذکر است که طلق استفاده شده در چاپ شیشه فتولمینیت از جنس شیه ای معمولی نیست و و چسبدگی بالایی در چاپ دارد به طوری که در برابر رطوبت و مقاوم می باشد و طرح ایجاد شده به دلیل لمینیت شدن یشه از آسیب دیدگی احتمالی در امان می ماند. 

 

شیشه دکوراتیو

شیشه دکوراتیو طرح شکسته

این نوع شیشه ها ساخته شده از یشه های سکوریت یا لمینیت می باشد و به دلیل مقاومتی که دارد بسیار مناسب برای پله ها و کف شیشه ای می باشد به عبارتی شیشه دکوراتیو طرح شکسته برای انواع کف ها و پله ها کاربرد دارد زیرا می تواند وزن و فشار بسیار زیادی را تحمل نماید و ایمنی افراد استفاده کننده از آن را تضمین نماید. ظراهر شیشه شکسته به صورت یک شیشه ترک خورده می باشد که موجب زیبا تر شدن تزیینات داخلی ساختمان شده است. 

شیشه دکوراتیو مشجر

شیشه مجر نمونه ای دیگر از انواع شیشه دکوراتیو می باشد که به دلیل طرح های برجسته ای ریزی که دارد نحوه شکست نور درآن بسیار متفاوت با شیشه ای معمولی می باشد. نور را به صورت نامنظم از خود عبور می دهد و از نظر دکوراتیو نمای بسیار زیبایی را ایجاد می نماید. این نوع شیشه ها را می توان در رنگ ها و طرح های مختلف تولید نمود. از شیشه دکوراتیو مشجر در درب ها، پنجره ها، نورگیرها و گلخانه ها و مکان هایمختلف ساختمان می توان استفاده کرد.