شیشه ضد گلوله

دسته بندی ها: مقالات

شیشه ضدگلوله همان‌طور که از نامش پیداست به شیشه‌ای اطلاق می‌شود که در برابر گلوله مقاوم باشد، شیشه ضدگلوله ازنظر ظاهری تفاوت زیادی با شیشه‌های معمولی ندارد و از چندلایه شیشه سکوریت ساخته‌شده است.

لایه‌های شیشه ضد سرقت با پلاستیکی (لایه پلی کربنات) بادوام که حالت چسب مانند داشته تحت عنوان چسب pvb طی فرایند حرارتی بسیار بالا به هم چسبانده شده و تشکیل شیشه ضدگلوله را می‌دهند.

این فرایند لایه سازی یا لمینیشن نام دارد. حرارت لازم برای ایجاد شیشه‌های ضد سرقت 120 درجه سانتی‌گراد بوده و به مدت 3 ساعت این شیشه‌ها تحت‌فشار 13 اتمسفر نگه‌داشته شده تا کامل به هم بچسبند.

نکته مهم در ایجاد شیشه ضد سرقت چسباندن لایه‌ها به‌طوری است که هوا بین لایه‌ها نماند و هیچ خلأی ایجاد نشود.

 

شیشه ضد گلوله

 

شیشه ضد سرقت در قرن بیستم توسط یک شیمیدان فرانسوی به‌طور اتفاقی کشف شد. این شیمیدان در حین کار در آزمایشگاه شیشه‌اش افتاده و در کمال تعجب می‌بیند که شیشه نمی‌شکند و پس از بررسی شیشه به این نتیجه می‌رسد که مواد موجود در شیشه بشر حاوی کربن بوده و دلیل مقاومت شیشه هم به همین علت است.

مواد پلاستیکی بسیار در برابر ضربه مقاوم بوده و ترکیب آن با شیشه باعث ایجاد شیشه ضدگلوله می‌شود. در اثر برخورد ضربه به شیشه، مواد پلاستیکی فشار ناشی از گلوله را جذب و آن را بر روی سطح شیشه پخش می‌کند.

 

شیشه ضد گلوله

 

برخی از ویژگی‌های شیشه ضدگلوله عبارت است از:

• لایه‌هایpvb  بدون رنگ جهت شفافیت بالای شیشه

• کیفیت دید بسیار بالا بدون موج و انحرافی در دید

• طول عمر بالای شیشه به دلیل استحکام بالا

• امکان تولید در ابعاد و طرح‌های مختلف

• تولید شیشه به‌صورت صاف و خم

 

شیشه ضد گلوله

 

کاربرد شیشه ضدگلوله

نحوه عملکرد شیشه‌های ضدگلوله به این صورت است که هنگام برخورد گلوله، لایه اول می‌شکند؛ به دلیل برخورد گلوله با چسب یا همان لایه پلی کربنات مقداری از سرعت آن گرفته‌شده و سپس لایه دوم تا حدی آسیب می‌بیند. گلوله به سایر لایه‌ها برخورد نکرده و درنتیجه شیشه به‌طور کامل نمی‌شکند. اما هنگام برخورد گلوله، شیشه‌های معمولی به‌راحتی خردشده و پودر می‌شوند.

مهم‌ترین کاربرد شیشه‌های ضدگلوله در بانک‌ها، شیشه‌های خودرو، ادارات مختلف، شیشه طلافروشی و صرافی‌هاست. کارمندان بانک‌ها و طلافروشان معمولاً به دلیل رعایت نکات امنیتی پشت باجه‌های شیشه‌ای ضدگلوله می‌نشینند. ضخامت این شیشه‌ها متفاوت است اما هرچه ضخامت شیشه بیشتر باشد شیشه مقاوم‌تر است. این شیشه‌ها جهت مصارف ساختمانی متعدد و در رنگ‌های متنوع استفاده می‌شوند.

 

شیشه ضد ضربه

 

ضخامت شیشه ضدگلوله از 8 تا 75 میلی‌متر با توجه به کاربرد آن متفاوت است. ضخامت هر یک از لایه‌های شیشه بین 4 تا 10 میلی‌متر بوده و لایه چسب مابین حدود 1تا3 میلی‌متر می‌باشد.

شدت ضربه‌ای که به شیشه‌های ضد سرقت توسط سلاح‌های مختلف وارد می‌شود متفاوت است به همین دلیل ضخامت‌های مختلف برای شیشه ضد سرقت در نظر گرفته می‌شود. منظور از شیشه ضدگلوله نشکن صرفاً مقاومت بالای شیشه در برابر گلوله است و هر شیشه‌ای آستانه تحملی دارد. بنابراین یک شیشه ممکن است با 3 گلوله و یک شیشه با 4 گلوله و بیشتر بشکند.

 

شیشه ضد سرقت

 

وجود هرگونه درز و یا حبابی هنگام اتصال لایه‌های شیشه سکوریت به هم باعث عدم استحکام شیشه ضد سرقت می‌شود. بنابراین شیشه‌ها با فشار زیاد و حرارت بالا به هم متصل می‌شوند که دارای بیشترین مقاومت باشند.

با توجه به تحقیقات مختلف در اکثر نقاط دنیا شیشه‌هایی با لایه xds مقاوم‌ترین نوع از لایه برای ایجاد شیشه‌های ضدگلوله هستند.

برخی از شیشه‌های ضدگلوله می‌توانند یک‌طرفه باشند، به این معنی که اگر از داخل شلیک شود سرعت گلوله کاسته نمی‌شود اما کسی نمی‌تواند از بیرون شیشه را بشکند.

 

شیشه چند لایه

 

برچسب ضدگلوله بر روی شیشه

شاید این سؤال برای همه پیش بیاید که شیشه‌های نصب‌شده در محل کار یا سکونت را می‌توان ضدضربه کرد؟

پاسخ به این سؤال مثبت است.بله می‌توان شیشه‌های سکوریت موجود را با کشیدن یک برچسب ضدگلوله بر روی شیشه تا چند برابر مقاوم‌تر از حالت اولیه ساخت. شیشه‌های سکوریت معمولی توسط ضربه‌ای محکم پودر شده و می‌شکنند اما برچسب ضدگلوله باعث می‌شود که شیشه سکوریت معمولی مانند شیشه‌های لمینیت مقاوم شود.

 

برچسب ضد گلوله

 

جنس مورداستفاده برچسب ضدگلوله بر روی شیشه رزین بوده و شبیه به لایه pvb عمل می‌کند. برخی از مزایای برچسب‌های ضدضربه عبارت‌اند از:

• دارای خاصیت آنتی یو وی بوده و در برابر امواج ماورالبنفش مقاوم است.

• در برابر ضربه و حرارت مقاوم است.

• دارای خاصیتی مشابه شیشه‌های لمینیت است.

• مقرون‌به‌صرفه تر از تعویض شیشه است.

واضح است برچسب ضدگلوله بر روی شیشه نسبت به شیشه‌های لمینیت و ضدگلوله از کارایی کمتری برخوردار است اما به‌عنوان روشی کم‌هزینه‌تر و در منازل مسکونی و اماکنی که نیاز به امنیت ویژه‌ای ندارد مناسب است.

 

شیشه ضد گلوله

 

شیشه ضدگلوله صرافی

همان‌طور که توضیح داده شد شیشه‌های ضدگلوله شیشه‌هایی هستند که طی عملیات خاصی تشکیل‌شده و اجزای سازنده آن‌ها عبارت است از: چندلایه شیشه و چندلایه چسب مخصوص.

هدف از این ترکیبات ایجاد امنیت است و با نصب شیشه ضدگلوله راه را بر روی سارقان می‌توان بست. بنابراین مکان‌هایی مثل صرافی که نیازمند امنیت بالایی هستند بهتر است از شیشه ضدگلوله برای صرافی خود استفاده کنند.

شیشه ضدگلوله صرافی می‌تواند ضخامت‌های مختلفی داشته باشد، ولی هر مقدار که لایه‌های شیشه بالاتر برود شیشه مستحکم‌تر خواهد بود.

 

شیشه ضد گلوله صرافی

 

شیشه ضدگلوله طلافروشی-شیشه طلافروشی

شیشه ضدگلوله طلافروشی در برابر ضرباتی مثل ضربه پتک و حتی شلیک اسلحه مقاوم‌تر از سایر شیشه‌هاست و به‌راحتی شکسته نمی‌شود.

شیشه طلافروشی‌ها تماماً ضدگلوله بوده و معمولاً در ضخامت بالا تولید می‌شود. مهم‌ترین تفاوت شیشه ضدگلوله طلافروشی با شیشه ضدگلوله ماشین و انواع دیگر آن این است که در طلافروشی‌ها جهت وضوح دید از شیشه‌های کریستال باکیفیت بسیار بالا استفاده می‌کنند تا دید به داخل ویترین کم نشود. 

ضخامت شیشه ضدگلوله طلافروشی‌ها باید بالا باشد تا در صورت اصابت گلوله و یا ضربه‌های دیگر فشار بر روی لایه‌های پلاستیکی پخش شود و به لایه آخر نرسد.

درب و شیشه طلافروشی جهت ایجاد ایمنی و امنیت بالا هر دو باید ضد سرقت باشند.

 

شیشه طلافروشی

 

شیشه ضدگلوله خودرو

با شنیدن واژه شیشه ضدگلوله و ضد سرقت اولین شیشه‌های که به ذهن بسیاری از مخاطبان می‌رسد شیشه ضدگلوله خودرو می‌باشد.

احتمالاً همه یک‌بار شیشه جلوی ماشین‌های تصادفی را دیده‌اید؛ شیشه ضدگلوله خودرو در اثر ضربه‌های شدید هم فرونریخته و آسیب جانی برای سرنشینان ندارد. شیشه ضدگلوله خودرو را شیشه طلقی هم می‌نامند.

 

شیشه ضد گلوله خودرو

 

قیمت شیشه ضد گلوله-قیمت شیشه ضد سرقت-خرید شیشه ضد سرقت-فروش شیشه ضد سرقت

در قیمت شیشه ضدگلوله تفاوت‌های زیادی وجود دارد. نصب شیشه ضد سرقت هم بسیار اساسی است و تکنسین‌های حرفه‌ای را می‌طلبد. شرکت رامادر با بیش از 20 سال تجربه درخشان در تمامی زمینه‌ها و مخصوصاً شیشه ضد سرقت و لمینیت با دارا بودن بزرگ‌ترین و اولین کارخانه شیشه در ایران منتظر افتخارآفرینی برای شما عزیزان است.

 

قیمت شیشه ضد گلوله

 

• مهم‌ترین فاکتور در قیمت شیشه ضد سرقت ضخامت شیشه است که از 4 تا 10 میلی‌متر ضخامت هر  لایه متغیر است.

• عامل اساسی دیگر تعداد لایه‌های شیشه مورداستفاده است که از 2 لایه شروع می‌شود و روند افزایشی دارد.

• عامل  دیگر تعداد لایه‌های پلی کربناتی است که بین شیشه‌ها قرار می‌گیرد که وابسته به تعداد شیشه‌هاست.

• عامل دیگری تحت عنوان رنگ شیشه در این روند متغیر است که شیشه بی‌رنگ، برنز و دودی انواع آن است.

• نوع شیشه گه سکوریت یا کریستال باشد با توجه با کاربرد و وضوح هر یک متفاوت است.

• ابعاد شیشه باید طبق عرض و ارتفاع استاندارد باشد و در غیر این صورت نحوه محاسبه قیمت متفاوت است.

 

قیمت شیشه ضد سرقت

 
تهیه و تنظیم: تحریریه رامادر
آیا این نوشته را دوست داشتید؟