شیشه موج دار | شیشه آجدار در دکوراسیون داخلی

دسته بندی ها: مقالات
شیشه آجدار در دکوراسیون داخلی
شیشه آجدار در دکوراسیون داخلی

 


شیشه در حال تبدیل شدن به یک متریال قابل اعتمادتر است، در همین راستا ایده پردازی جهت ارتقا مقاومت و ظاهر آن تداوم دارد و خط های تولیدی زیادی برای محصولات جدید در حال راه اندازی هستند. یکی از محبوب ترین ترندهای 1401 به کارگیری شیشه آجدار در دکوراسیون داخلی می باشد.

 

شیشه آجدار چیست؟

شیشه آجدار ( موج دار ) با نام لاتین Ribbed Glass شیشه ای با شیارهای عمودی می باشد. در ساخت این مدل شیشه از روش گرمادهی برای افکت دادن به شیشه استفاده می شود. به این صورت که ابتدا با گرما شیشه را نرم می کنند و غلتکی فلزی را بر روی آن می غلتانند تا شیارهایی ایجاد کنند. روش دیگر ساخت شیشه آجدار که نسبت به روش گرمادهی هزینه بیشتری را شامل می شود، روش حکاکی یا CNC می باشد. شیارها توسط دستگاه های CNC شیشه با وارد کردن الگوهایی با فرمت CAD به آن، بر روی شیشه ایجاد و صیقل داده می شود. همچنین این شیشه ها در رنگ های مختلف به عنوان مثال در قالب شیشه برنز، قابل تولید بوده و می توان رنگ آن را بر اساس تم رنگی حاکم بر فضا انتخاب نمود. تعیین فاصله بین شیارها و یا ترکیب شیارها با سطح صافی از شیشه نیز می تواند اختیاری باشد.

شیشه آجدار
شیشه آجدار

کاربرد شیشه آجدار در دکوراسیون داخلی 

مهم ترین ویژگی شیشه آجدار که باعث می شود استفاده از آن در دکوراسیون داخلی طرفداران زیادی پیدا کند، عبور نور در کنار حفظ حریم شخصی می باشد. شیشه آجدار هر آنچه را که در طرف دیگر قرار دارد را مبهم و زیباتر نشان می دهد و این ویژگی نیز به خودی خود می تواند یکی از دلایل استفاده از آن باشد. سبک آردت دکو با داشتن آیتم های ویژه خود مانند طیف رنگی شاین، تجمل گرایی، فرم های متوازن و متقارن، استفاده مکرر از آینه و شیشه و انعکاس نور سبکی است که شیشه آجدار می تواند به عنوان شاخص و یا کانسپت در آن گزینه خوبی باشد. همچنین برای خانه هایی که نیاز به بازسازی دارند به کارگیری شیشه آجدار به سبب پوشانندگی شفاف، اجرای راحت، ظاهر مدرن و ... محبوب می باشد. در ادامه به برخی از کاربردهای شیشه آجدار به عنوان یکی از شیشه های صنعتی و تجاری می پردازیم:

 • پارتیشن شیشه ای: این شیشه نیمه شفاف به عنوان یک پارتیشن، فضا را بدون مسدود کردن، جلوه ای ویژه می بخشد. شیشه آجدار در دیوایدر به عنوان جداکننده ی فضاها با عملکردهای متفاوت یا پارتیشن شیشه ای در حمام معروف به حمام شیشه ای و سرویس های بهداشتی برای ایجاد حریم خصوصی و استفاده از نور طبیعی نیز بسیار اثر بخش بوده است و علاوه بر آن مشکل بخار آب را با به کار گیری این نوع شیشه ها رفع می نماید.
 • لوستر: شیشه آجدار با بافت برجسته با الگوی تزئینی کلاسیک خود می تواند در طراحی و ساخت لوسترها و انواع المان های نورپردازی بسیار درخشان عمل کند و به سبب ویژگی هایی که دارد در پخش نور موثر واقع شود.
 • اکسسوری: استفاده از اکسسوری با متریال شیشه از شلوغ و سنگین شدن فضا جلوگیری می کند و ویژگی مینمال و مدرن را به فضا القا می کند. حال با تبدیل بافت صاف شیشه در وسایل روزمره ای که به صورت مکرر در معرض دید قرار می گیرند، به شیشه ای بافت دار می توان جذابیت فضا را افزایش داد.
 • درب کابینت: با استفاده از شیشه شیاردار به عنوان درب کابینت ها می توان اشیا و اقلام موجود در آن را پنهان نمود و در عین حال حس سبک تری به فضا داد.
درب شیشه ای کابینت
کابینت شیشه ای

مزایای استفاده از شیشه آجدار 

شیشه علاوه بر تمام مزیت هایی که دارد با وجود شیارهای عمودی بر روی آن می تواند نقش موثرتری ایفا کند که در ادامه برخی از آن ها را نام می بریم:

 1. مکملی برجسته و مناسب برای اکثر سبک های دکوراسیون
 2. انعطاف پذیری در تولید
 3. مقاومت بالا به دنبال ضخامت مناسب شیشه آجدار
 4. عدم محدودیت در به کارگیری آن به سبب عدم ایجاد نمای آزاردهنده مانع و یا به عبارتی عدم قطع جریان بصری
 5. ایجاد ظاهری زیبا و مات
 6. همزیستی نور و حریم خصوصی
 7. افزایش ارتفاع سقف خانه به وسیله ی ایجاد خطای دید با استفاده از رگه های عمودی شیشه و دلبازتر نمودن فضا
 8. ایجاد حس یکپارچگی و نظم به علت وجود نوارهای مقعر و محدب عمودی شیشه آجدار
 9. حفظ برجسته ترین ویژگی شیشه یعنی شفافیت

تنها موردی که انتخاب شیشه آجدار در دکوراسیون داخلی را دچار تردید می کند، هزینه آن می باشد. قیمت این شیشه ها بستگی به مقدار ضخامت، رنگ، کیفیت ساخت و خیلی از موارد دیگر دارد که با این وجود به علت ظرافتی که دارد، زمانی که برای ساخت آن گذاشته می شود و فرآیندی که در تولید آن به وسیله ی دستگاه های صنعتی پیشرفته  اتفاق می افتد، آن را نسبت به شیشه های معمولی گران تر کرده است. هر چند مزایای زیادی که دارد می تواند هزینه آن را توجیه نماید.

پارتیشن شیشه ای
پارتیشن شیشه ای
آیا این نوشته را دوست داشتید؟