شیشه لاکوبل | شیشه لاکوبل چه کاربردهایی دارد؟

دسته بندی ها: مقالات

شیشه لاکوبل

 

شیشه لاکوبل

شیشه لاکوبل، شیشه شفافی است که سمت پشت آن با رنگ با کیفیت بالا پوشانده شده است و از سمت دیگر آن نصب می شود و سطح جلوی آن قابل مشاهده است. این شیشه به گونه ای ساخته شده است که دارای ظاهری براق و یکنواخت بوده و رنگی که پشت آن را پوشش می دهد به صورت بی عیب و نقص به آن چسبیده است. به این ترتیب، از سمت جلو، شیشه دیگر شفاف نیست، بلکه در عوض یک رنگ ثابت دارد. این نوع شیشه به دلیل زیبایی منحصر به فردی که دارد، در سال های اخیر در میان مردم به خصوص افرادی که علاقمند به مدرن سازی منزل خود هستند، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. شیشه لاکوبل دارای 9 رنگ استاندارد، 177 رنگ ترکیبی قابل ساختن و همچنین دارای گزینه هایی مطابق با رنگ سفارشی مشتری هستند. شیشه های لاکوبل در برابر گرما، شوک حرارتی و UV بسیار مقاوم هستند، بنابراین برای استفاده در داخل و خارج ساختمان مناسب هستند.

شیشه لاکوبل

کاربرد شیشه لاکوبل

شیشه لاکوبل را می توان به عنوان دیوار پوش، درهای استاندارد و کشویی، رومیزی، میز پیشخوان، قفسه بندی، شیشه های هنری، شیشه های اتوماتیک و غیره مورد استفاده قرار داد. شیشه لاکوبل به راحتی می تواند با بسیاری از مواد دیگر از جمله چوب، فولاد و سنگ ترکیب شود که این کار زیبایی آن را دو چندان می کند. شیشه لاکوبل جایگزین بسیار مناسبی برای سایر محصولات روکار همچون کاشی است. کاربردهای شیشه لاکوبل با توجه به مکان مورد استفاده، می تواند بسیار متفاوت باشد. معمولاً از شیشه لاکوبل در ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده می شود. استفاده از شیشه به منظور زیباسازی و ایجاد یک فضای منحصر به فرد، در پروژه های ساختمانی همواره مورد استقبال قرار می گیرد. امروزه استفاده از تکنولوژی و خلاقیت در حوزه شیشه، به منظور بهبود و ایجاد فضای مدرن در ساختمان منجر به تولید شیشه های لاکوبل شده است. 

 

مزایای استفاده از شیشه لاکوبل

 • شیشه های لاکوبل در برابر شوک حرارتی مقاومت می کنند. بنابراین برای بسیاری از شرایط مناسب هستند.
 • داشتن ظاهری صاف، یکدست و براق، نصب و نگهداری آن ها را آسان می کند.
 • این شیشه ها قابل استفاده در داخل منزل (دیوار پوش) و فضای باز (نما) هستند زیرا در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم هستند.
 • از شیشه لاکوبل نه تنها می توان برای ساخت روکش های دیواری فوق العاده زیبا و آینه مانند استفاده کرد بلکه می توان درها و دیوارهای شیشه را پوشانده تا فضای داخلی را بهتر جلوه دهد.
 • شیشه همچنین احساس باز بودن، صیقل و سبکی را فراهم می کند که حس بزرگی فضا را به حداکثر می رساند.  استفاده هم زمان از شیشه و رنگ کمک می کند تا یک محیط جالب توجهی ایجاد شود که به باز شدن فضای محیط و بزرگتر جلوه دادن فضای خانه یا اتاق کمک کند.
 • از طرفی همه ی رنگ های به کار رفته در شیشه لاکوبل سازگار با محیط زیست هستند. آن ها با انتشار سطح بسیار کمی از ترکیبات آلی فرار (VOC) و فرمالدئید، کیفیت هوای داخلی را نیز حفظ می کنند.

شیشه لاکوبل

به کار بردن شیشه لاکوبل در ساختمان های تجاری

یکی از اصلی ترین کاربردهای شیشه لاکوبل استفاده از آن به عنوان یک عنصر طراحی و زیبایی در دکوراتیو ساختمان است. بسیاری از صاحبان ساختمان های اداری برای زیبایی بخشیدن به دیوارهای بزرگ و ساده و پر کردن سایر فضاهای خالی ساختمان، صفحه های شیشه ای لاکوبل رنگ آمیزی شده را نصب می کنند. یکی دیگر از موارد استفاده تجاری از شیشه های لاکوبل، به کار بردن آن ها در تابلوها نشانگر است. قسمت پشت شیشه که رنگ و نقاشی شده است به برجسته شدن قسمت جلویی تابلو نشانگر کمک می کند. با استفاده از شیشه های لاکوبل می توان نمای بسیار زیبا و متنوعی ایجاد کرد. بنابراین نمی توان استفاده از این نوع شیشه را به مکان هایی خاص محدود کرد. به عنوان مثال ترکیبات شیشه و سایر متریال در ایجاد یک فضای گرم و دلنشین در رستوران ها می تواند یک نمونه دیگر از آن باشد.

 

نحوه ساخت و تولید شیشه لاکوبل

اکنون که موارد استفاده و به کارگیری شیشه لاکوبل را بیان کردیم، روند تولید شیشه لاکوبل را به طور مفصل شرح می دهیم تا شما عزیزان با چگونگی نحوه ساخت آن آشنا شوید.

 • ابتدای کار با یک ورق شیشه ای (لمینت سخت و یا شیشه عایق) آغاز می شود که با ابعاد مورد نظر مشتری بریده شده است.
 • باید اطمینان حاصل شود که شیشه کاملا تمیز است تا سطح صیقلی و صافی به وجود آید.
 • باید لبه های جلوی شیشه را نوار چسب زده تا مطمئن شویم که هیچ رنگی روی سطح جلوی شیشه نخواهد ریخت.
 • شیشه را صاف گذاشته و روی شیشه را معمولا چند لایه رنگ می زنیم.
 • شیشه به کوره بزرگی منتقل می شود تا رنگ روی شیشه "پخته شود" و از چسبندگی مناسب آن اطمینان حاصل شود.

نکته قابل توجه این است که برخی از تولیدکنندگان شیشه لاکوبل حتی پس از اتمام رنگ کاری و نقاشی نیز قادر به برش و صیقل شیشه هستند.

 

آیا شیشه لاکوبل را دوباره می توان رنگ آمیزی کرد؟

این سوالی است که برای اکثر مشتری ها به وجود می آید، زیرا می خواهند بدانند بعد از مدتی متناسب با تغییر دکوراسیون منزل می توانند رنگ شیشه لاکوبل را نیز تغییر دهند یا نه. در ظاهر ممکن است انجام این کار ساده به نظر برسد. اما اینگونه نیست و برای انجام این کار باید شیشه لاکوبل به درستی پیش ساخته شده باشد. از طرفی این کار با استفاده از مواد شیمیایی سخت انجام می شود که برای اکثر صاحبان خانه در دسترس نیست. رنگ را نمی توان با ابزار روی شیشه لاکوبل زد زیرا برای پوشش سطح، ضخامت های ناهمواری به وجود می آورد و موجب ایجاد لکه های تیره و روشن می شود. تنها روش مناسب برای استفاده از رنگ، اسپری کردن آن است. برای اطمینان از این که رنگ می چسبد، ضروری است که ابتدا چسبندگی ایجاد شود و یا ورقه شیشه ای پس از آن پخته شود.

شیشه لاکوبل

نصب شیشه لاکوبل

نکته مهم دیگر نصب صفحات شیشه ای لاکوبل است. با توجه به اندازه و ضخامت صفحات شیشه ای لاکوبل، این صفحه ها می توانند بسیار سنگین باشند. برای نصب آن ها، معمولاً نیاز به قاب بندی، اتصال دهنده ها یا چسب ساختمانی و یا ترکیبی از هر دو است. روشی که مورد استفاده قرار می گیرد به وزن شیشه و محل استفاده از آن بستگی دارد. اما به خاطر داشته باشید، این صفحات شیشه ای معمولاً با هدف کاربری دائمی نصب می شوند. لازم است توجه شود که تعویض یا تغییر رنگ در شیشه های لاکوبل با هزینه زیادی همراه است. به عبارتی لازم است در ابتدا شیشه قبلی از سطح جدا و شیشه جدید نصب شود. بنابراین باید برای استفاده دائم این شیشه را برای منزل خود به کار ببرید. باید توجه داشت چون شیشه قبل از نصب شکننده است، هنگام نصب آن در ارتفاعات بالا باید بسیار احتیاط کرد.

   

  استفاده از تابلوهای شیشه لاکوبل در ساختمان های مسکونی

  بیشتر کاربرد های مسکونی از شیشه لاکوبل مشابه کاربردهای تجاری آن است. صاحبان خانه می توانند از پنل های شیشه ای رنگ آمیزی شده لاکوبل برای افزودن طرح های منحصر به فرد و مدرن به خانه استفاده کنند. در ساختمان های مسکونی نه تنها می توان از شیشه سکوریت برای طراحی فضای خالی دیوار استفاده کرد، بلکه می توان از آن در آشپزخانه و حمام شیشه ای نیز استفاده کرد. جدیدترین کاربرد شیشه لاکوبل در آشپزخانه است که از آن بیشتر برای دیوار های بین کابینت، رومیزی، میز پیشخوان و... استفاده می شود. شیشه لاکوبل علاوه بر این که دارای سهولت در تمیزی و نگهداری است، بلکه ماده ای غیر متخلخل است که می تواند به کاهش میکروب ها و باکتری های محصولات غذایی نیز کمک کند. بنابراین گزینه ی مناسبی برای استفاده در آشپزخانه است. کاربرد دیگر از شیشه لاکوبل در ساختمان، استفاده از آن در حمام است که هم می توان در دیوارها به عنوان کاشی استفاده کرد و هم برای محفظه های دوش آن را به کار برد.

  شیشه لاکوبل

  منابع:
  https://www.towerglass.co.uk
  https://www.element-designs.com/catalog/backpainted-glass
  https://en.wikipedia.org
  https://info.glass.com
  https://www.interpane.com/en/products
  https://www.agc-yourglass.com/gb/en/brands/lacobel
  https://www.wholesaleglassltd.co.uk/
  https://www.nationalglass.com.au
  http://www.carlenglass.ie/services/lacobel-coloured-glass/
  https://www.livspace.com

  آیا این نوشته را دوست داشتید؟
  از شیشه لاکوبل در چه مکان هایی استفاده می شود؟

  شیشه لاکوبل را می توان به عنوان دیوارپوش، دربهای استاندارد و کشویی، رومیزی، میز پیشخوان، قفسه بندی، شیشه های هنری، شیشه های اتوماتیک و... مورد استفاده قرار داد.

  فواید استفاده از شیشه لاکوبل در آشپزخانه چیست؟

  شیشه لاکوبل علاوه بر این که دارای سهولت در تمیزی است، می تواند به کاهش میکروب ها و باکتری های محصولات غذایی نیز کمک کند.

  در کجای منزل می توان از شیشه لاکوبل استفاده کرد ؟

  برای زیباسازی دیوارها و محفظه دوش حمام و همچنین دیوارهای بین کابینت و سطح روی اپن می توان از آن استفاده کرد.

  نصب شیشه لاکوبل چگونه انجام می شود؟

  با توجه به وزن بالای آنها، نیاز به قاب بندی با فلز و یا استفاده از چسب برای نصب آن وجود دارد.