پوشاندن دید در تراس با ایده های کاربردی و زیبا

دسته بندی ها: مقالات
شیشه بالکن
شیشه بالکن

 

 

پوشاندن دید بالکن و تراس با ایده های کاربردی و زیبا

پوشاندن دید بالکن و تراس با ایده های کاربردی و زیبا به شما این امکان را می دهد که از هوای بیرون حتی در هنگام نامساعد بودن هوا، طوفان های شدید و باران نیز لذت ببرید. امروزه که زندگی آپارتمانی بسیار مرسوم شده است و دیگر از وجود حیاط های بزرگ، باغچه و .... در منازل خبری نیست، یکی از راه ها برای استفاده از هوای تازه و همچنین گذراندن بخشی از اوقات فراغت، پناه بردن به بالکن و یا تراس است. بالکن اگر چه مساحت کوچکی از منزل شما را تشکیل می دهد اما می توانید با رسیدگی کردن به آن، مکانی جذاب و زیبا را برای استراحت، مطالعه و گذراندن اوقات فراغت خود و سایر اعضای خانواده به وجود آورید. حتی می توانید از بالکن و تراس خود باغچه ای کوچک، پر از گیاهان زیبا، شاداب و انرژی بخش بسازید. برای انجام این کار تنها کافیست شما اندکی خلاقیت و حوصله به خرج دهید. البته لازم به ذکر است که امروزه یکی از دغدغه های افراد نسبت به بالکن منزل، پوشاندن دید بالکن و تراس با ایده های کاربردی و زیبا و ایجاد یک حریم خصوصی برای خود است. روش های زیادی وجود دارد که می توانید دید بالکن خود را مسدود کرده و در عین حال از نور خورشید نیز استفاده کنید.

ما در این صفحه راهکارهای جذابی همچون استفاده از پرده های چوبی یا بامبو، گیاهان، شیشه بالکن به صورت مات و یا رفلکس آینه ای، پرده پارچه ای، شیشه تاشو، پرده حصیری را برای پوشاندن دید بالکن و تراس به شما ارائه می دهیم تا با انتخاب و سلیقه خود و با توجه به فضای بالکن منزلتان از آن ها استفاده کنید.

 

محصور کردن بالکن با پرده های چوبی یا بامبو

محصور کردن بالکن با پرده های چوبی یا بامبو روش خوبی برای ایجاد حریم خصوصی در بالکن است. این پرده ها ارزان قیمت هستند و می توانند با توجه به مساحت بالکن بزرگ یا کوچک باشند. این نوع پرده در مناطق گرمسیری یک انتخاب محبوب به شمار می رود، زیرا با جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید، سایه ای وسیع نیز ایجاد می کند. از طرفی از لا به لای آن نیز هوا عبور می کند و در نتیجه  موجب خنک شدن هوای بالکن می شود. اما بر اساس طراحی برخی از بالکن ها، ممکن است امکان نصب آن وجود نداشته باشد. با این حال، در شهرهای کوچک و مناطقی که دارای آب و هوای مناسب و به دور از آلودگی هستند، پرده های چوبی یا بامبو را پیشنهاد می کنیم. لازم به ذکر است که این پرده ها کاملا طبیعی می باشند و سازگار با محیط زیست هستند، زیرا در ساخت آن ها از هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده است. پرده بامبو عایق رطوبت است و برای مکان های با رطوبت بالا مناسب می باشد.

شیشه بالکن
شیشه بالکن

پوشاندن دید بالکن و تراس با گیاهان طبیعی و مصنوعی

پوشاندن دید بالکن و تراس با گیاهان طبیعی و مصنوعی دارای چندین مزیت مهم است. استفاده از گیاهان طبیعی برای پوشاندن دید بالکن و تراس، علاوه بر ایجاد یک حریم خصوصی، فضایی بسیار نشاط آور و پر از اکسیژن را برای شما فراهم می کند. در این روش می توان از گیاهان بلند با برگ های پر و درهم تنیده مثل سانسوریا استفاده کرد و هم می توان گیاهان رونده همچون پیچک را به کار برد که با رشد سریع خود تمام فضای بالکن را می پوشانند. متاسفانه گیاهان طبیعی نیاز به رسیدگی و نگهداری دارند تا بتوانند شادابی خود را حفظ کنند. گاهی اوقات بنا بر شرایطی، این امر امکان پذیر نیست. مثلا ممکن است شیر آب در نزدیکی بالکن وجود نداشته باشد و شخص برای آبیاری این گیاهان دچار مشکل شود. راهکار دیگر، استفاده از گیاهان مصنوعی است که شخص می تواند به دلخواه هر مدل را انتخاب کرده و بالکن منزل خود را با آن تزیین کند. یکی از بهترین انتخاب ها می تواند چمن مصنوعی باشد که به دلیل تراکم بالایی که دارد، دید بالکن را کاملا مسدود کند.

 

استفاده از پرده های پارچه ای یا حصیری برای پوشش بالکن

استفاده از پرده های پارچه ای یا حصیری برای پوشش بالکن، یکی از راه های  ساده و البته ارزان برای پوشاندن بالکن و تراس منزل خود است. برای نصب پرده پارچه ای می توان از چوب پرده استفاده کرد که موجب می شود در مواقع نیاز، بتوان پرده را راحت جمع کرد. با این روش می توانید برای مواقعی از روز پرده را کنار زده تا اگر گل و گیاهی در تراس پرورش می دهید،  از نور مستقیم خورشید استفاده کند. نوع دیگر به این شکل است که می توانید پرده را علاوه بر نرده های کناری تراس به قسمت بالایی و سقف تراس هم متصل کرده تا به صورت سایه بان نیز عمل کند. مزیت پرده های حصیری نسبت به پرده های معمولی، زیبایی آن ها است. این پرده ها نیز به صورت متحرک هستند و به صورت های مختلفی می توان از آن ها استفاده کرد.

پوشش بالکن با شیشه بالکن مات یا رفلکس آینه ای

پوشش بالکن با شیشه بالکن مات یا رفلکس آینه ای، به دلیل مزیت و برتری هایی که نسبت به سایر روش های مشابه دارد، بسیار پر طرفدار است. شیشه های مات دید بالکن را تا حد زیادی کاهش می دهند و منجر به افزایش امنیت و استفاده موثر از فضای بالکن می شوند. شیشه تراس هم خاصیت پوشانندگی دید را دارد و هم این که هیچگونه مشکلی برای نور ورودی که از طریق تراس به منزل وارد می شود، ایجاد نمی کند. در عین اینکه می توانیم از روشنایی منزل استفاده کنیم، منزل ما هیچ دیدی از بیرون نخواهد داشت. شیشه هایی نظیر شیشه مشجر، شیشه ساتینا و شیشه سندبلاست در شیشه های بالکن مات بیشتر استفاده می شوند که از نظر قیمت، متفاوت هستند. از طرفی علاوه بر شیشه هایی که به طور ذاتی مات طراحی و ساخته شده اند، می توان از مات کن شیشه نیز برای شیشه های معمولی استفاده کرد که دید از بیرون را مسدود می کند. 

از آنجا که شیشه های رفلکس خاصیت رفلکتیو دارند، مجری های طراحی دکوراسیون، در برخی مواقع از آنها برای پوشاندن دید بالکن شیشه ای استفاده می کنند. این شیشه ها علاوه بر اینکه از بیرون نمای زیبایی به ساختمان می دهند، حریم خصوصی مناسبی در فضای بالکن ایجاد می کنند. یکی از مزیت های تراس شیشه ای، جلوگیری از ورود هرگونه حشره و گرد و خاک به فضای بالکن است و مانع سقوط اشیا و یا افراد به خارج از تراس می شود.

شیشه بالکن
شیشه بالکن

شیشه تاشو بهترین پوشش برای بالکن

شیشه تاشو نسبت به شیشه مات و ثابت برای بالکن شیشه ای مزیت های بیشتری دارد. از آنجا که شیشه تاشو، جمع شونده است و با استفاده از ریل می توان شیشه تراس را جمع کرد، پس به صورت ثابت روی بالکن نصب نمی باشد. این مزیت باعث می شود زمان هایی که هوا مطبوع و مناسب است بتوان شیشه ها را که همچون حصاری بالکن را مسدود کرده، جمع کرد و از هوای تازه استفاده کرد. شیشه تراسوقتی به صورت ثابت در بالکن نصب شده باشد، چون قابلیت جا به جایی ندارد، حس محصور بودن را القا می کند.

همچنین در فصل هایی از سال همچون بهار و تابستان که ورود حشرات و موجودات موذی بیشتر از سایر فصول است، با وجود تراس شیشه ای دیگر نگرانی از این بابت وجود ندارد. در فصل هایی هم که هوا سرد است با جمع کردن شیشه تراس جمع شونده، هیچ سرمایی به درون نفوذ نمی کند. از طرفی با جمع کردن شیشه تاشو، دید و فضای بیشتری در بالکن ایجاد می شود و گاهی مواقع می توان از تمام فضای بالکن استفاده کرد که این خود یک ویژگی خوب محسوب می شود. شیشه تاشو تراس به صورت یکسره و پشت سر هم بدون وجود هیچ نرده ای در قسمت اتصال آن نصب می شود و این گونه زمانی که به صورت ثابت قرار دارد هیچ مانعی برای دیدن فضای اطراف وجود ندارد.

شیشه تاشو تراس از دو پروفیل از جنس آلومینیوم تشکیل شده که بر کف و سقف به صورت افقی نصب شده است و در دو طرف تراس شیشه ای نیز، دو پروفیل به صورت عمودی کار گذاشته می شود. این پروفیل ها چون تمام مدت در فضای بیرون و در معرض باران و گرد و خاک هستند، باید دارای جنس مرغوب و ضد زنگ باشند، تا دچار زنگ زدگی و یا فرسودگی نشوند. شیشه هایی که روی ریل ها کار گذاشته می شود ضخامتی حدود 8 میلی متر دارند. شیشه بالکن تاشو به هر طولی قابل طراحی است و به دلیل ساختار یکسره ای که دارد، شستشوی آن نیز بسیار آسان است.

در نهایت با توجه به انواع روش های پوشاندن دید بالکن و تراس، شیشه تراس تاشو بهترین راهی است که به شما توصیه می کنیم. شیشه تراس جمع شو از جنس سکوریت می باشد که دارای کیفیت و دوام بسیار بالا، عایق حرارت و صدا است و تا سال های زیاد علاوه بر زیبایی که برای تراس شما به وجود می آورد، دوام طولانی نیز دارد.

 


 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
چه راهکارهایی برای پوشاندن دید بالکن وجود دارد؟

استفاده از پرده های چوبی یا بامبو، گیاهان، شیشه های بالکن به صورت مات یا رفلکس آینه ای، پرده پارچه ای، شیشه تاشو و ....

بهترین گزینه برای پوشاندن بالکن چیست؟

استفاده از تراس شیشه ای به علت جلوگیری از ورود حشرات، عایق صدا و حرارت بودن، بهترین راه برای پوشاندن بالکن است.

برای کاهش دید بالکن شیشه ای چه باید کرد؟

می توان از شیشه بالکن مات، شیشه های رنگی یا رفلکس آینه ای استفاده کرد.

استفاده از گیاهان طبیعی برای پوشاندن بالکن چه مزایایی دارد؟

علاوه بر ایجاد یک حریم خصوصی، فضای نشاط آور و پر از اکسیژن را ایجاد می کند که انرژی بخش است.