چاپ روی شیشه

تاریخچه چاپ روی شیشه

چاپ روی شیشه به دلیل سطح غیر جاذب بودن شیشه بسیار سخت و ناممکن بود برای اولین بار در سال 1907 اختراع شد بدین صورت که چاپ به صورت مستقیم به روی سطح شیشع بوسیله تنگستن مش روی شیشه ایجاد می شد، و در سال 1930 چاپ هایی که از کاغذ به شیشه منتقل می شد توسط فردی به نام جانسون ماتوی ظهور کرد.  در سال 2007 فن آوری چاپ دیجیتال uvروی کار آمد که هماهنگ با خاصیت غیر جاذب بودن شیشه بود. 
در چاپ دیجیتال uv بدین صورت است که اشعه فرابنفش ساطع شده از دستگاه چاپ بر روی جوهر قرار می گیرد و موجب چسبیده شدن جوهر به شیشه می شود. با این روش می توان انواع رنگ ها و طرح های پیچیده را بر روی شیشه ایجاد نمود. 
با چاپ بر روی شیشه می توان بدون از بین رفتن شفافیت شیشه طرح ها و رنگ های مختلفی را روی شیشه ایجاد کرد و در مکان های مختلف و استفاده کرد. 
مسئله مهم در تاریحچه چاپ روی شیشه همواره مورد توجه بوده کیفیت بالای جوهر می باشد زیرا در صورت مرغوبیت جوهر طول عمر چاپ شیشه افزایش چشم گیری خواهد داشت. 

تاریخچه چاپ روی شیشه

 

چاپ روی شیشه سکوریت

گسترش علم و تکنولوژی همواره مورد توجه بوده به طوری که در موارد مختلف زندگی بشر تاثیر آن را می توان مشاهده نمود. شیشه از مواردی می باشد که در ایجاد آسایش زندگی بشر دخیل بوده و با گذشت زمان و مدت زمان زیادی دچار تحول عظیم در تولید و ساخت انواع شیشه ها شده که خاصیت مهم و اصلی شیشه که شکنندگی آن می باشد را تحت تاثیر قرار داده به طوری که با ایجاد تغییراتی در فرایند ساخت و ترکیبات اولیه آن موفق به ساخت شیشه های مقاوم و نشکن شده اند که همچنان شفافیت خود را حفظ نموده اند این شیشه ها به شیشه سکوریت شناخته می شوند. 
از خاصیت دیگری که شیشه سکوریت دارد قابلیت چاپ بر روی آن می باشد که آن را به یک شیشه جذاب می نماید، مقاومت بالا در برابر شکستن، شفافیت بالا به همراه قابلیت انجام چاپ انواع طرح ها بر روی شیشه از جمله ویژگی می باشد که موجب محبوبیت و استفاده وسیع از چاپ روی شیشه سکوریت می باشد.  
استفاده از چاپ روی شیشه سکوریت موجب زیبا تر شدن شیشه و در نتیجه فضایی می باشد که شیشه سکوریت در آن نصب می گردد. 

دستگاه چاپ روی شیشه 

چاپ روی شیشه دستگاههای مختلفی دارد که می توان به durst ساخت کشور اتریش و tecglass ساخت کشور انگلیس اشاره کرد برخی دستگاهای دیگر نیز در بازار موجود می باشد ولی پرکاربرد ترین دستگاه چاپ روی شیشه را می توان دستگاه durst اتریش نام برد. مهم ترین قسمت دستگاه چاپ شیشه همانند سایر دستگاههای چاپ هد آن می باشد زیر پاشش جوهر و اندازه و نحوه ریختن جوهر توسط هد تنظیم میگردد که در نهایت موجب بدست آمد یک تصویر با کیفیت می گرد. دستگاه چاپ بر روی شیشه به صورت جوهر افشان و یا با جوهر های سرامیکی می باشد که بر روی شیشه ای تخت سکوریت و لمینیت شده قابلیت اجرا دارند. بعد از چاپ بر روی شیشه نیاز به یک شرایط و فرایندی دارد که موجب خشک شدن و ثابت شدن رنگ بر روی خود را دارد. که خشک شدن رنگ بروی شیهش با استفاده از دستگاه چاپ بر روی شیشه بوسیله خشک کن مادون قرمز به صورت یک دست می باشد. 

 

دستگاه چاپ روی شیشه

 

کاربرد چاپ روی شیشه

چاپ روشیشه موجب شده تا شیشه های متنوع با رنگ های مختلف را در اختیار داشته باشیم که هم چنان شفافیت و مقاومت خود را حفظ نموده اند. استفاده از این شیشه های چاپ شده در ایجاد یک دکوراسیون جذاب و متنوع کاربرد فراوان دارد. از جمله کاربرد چاپ روی شیشه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • انواع پارتیشن های شیشه ای
 • انواع حمام های شیهش ای
 • انواع بالکن شیشه ای
 • انواع در باتوماتیک شیشه ای
 • انواع ویترین های شیشه ای
 • انواع تابلو های نفیس و لابلو های لوگو
 • به عنوان شیشه ساختمان در مراکز تحریحی و تجاری
 • انواع شییشه بکار رفته در درب و پنجره ساختمانی
 • چاپ روی شیشه سکوریت
 • چاپ روی کف و سقف شیشه ای
 • انواع چاپ بصورت عکس 
 • انواع شیشه حمام 

 

مراحل چاپ بر روی شیشه

 

مراحل چاپ روی شیشه 

چاپ روی شیشه باید مطابق با فرایند و روش های خاصی انجام شود تا چاپ باکیفیتی را به ارمغان آورد. اولیه مرحله انتخاب شیشه مورد نظر می باشد که توصیه اغلب افراد باتجربه در زمینه ساخت و ساز و دکوراسیون داخلی این است که بهترین شیشه باید از نوع سکوریت 10 میل باشد که مقاومت و درخشندگی خاص خود را دارد سپس باید سطح شیشه به صورت کامل بوسیله دستمال عاری از گردو غبار کاملا تمیز گردد تا تمامی لک و گرد و غبار روی شیشه رفع شود. بعد از آن می توان طرح مورد نظر که انتخاب شده را برای چاپ شدن روی شیشه آماده نمود. با استفاده از تنظیماتی که بر روی هد می توان انجام داد اندازه قطره ها و نحوه پاشش را تنظیم نمود تا طرح با کیفیت مد نظر بر روی شیشه منتقل شود. بعد از اتمام چاپ باید منتظر خشک شدن جوهر بر روی شیشه شد. امروزه با پیشرفت دستگاههای چاپ مدت زمان خشک شدن جوهر چاپ به حداقل رسیده و در زمان بسیار کمی بعد از پاشش جوهر خشک شده و می توان از شیشه استفاده نمود. با استفاده از فیکسچر جوهر  امکان استفاده از چندین لایه رنگ و ثبیت کننده رنگ می توان استفاده نمود. 

طرح چاپ بر روی شیشه 

همانطور که عنوان شد دست یابی به چاپ بروی ششه یکی از مهم ترین و جذاب ترین دست یابی های بشر در زمینه صنعت شیشه و ساختمان می باشد زیرا می توان با استفاده از این روش انواع طرح های دلخواه را بر روی شیشه چاپ نمود که با استفاده از این طرح ها یک دکوراسیون متفاوت و جذابی را در فضا بوجود آوریم. 
دستگاههای چاپ روی شیشه این امکان رابودجود آورده اند که بتوان طرح چاپ بر روی شیشه را بر اساس انتخاب و سلیقه هر شخصی احرا نمود. به صورتی که حتی می توان با چاپ کردن عکس شخصی خود بر روی شیشه، با ابعاد دلخواه آن را در نقاط مختلف ساختمان نصب نمود . 

 

قیمت چاپ شیشه سکوریت

قیمت چاپ روی شیشه سکوریت

همانند سایر کاربرد های شیشه سکوریت می توان از چاپ شیشه سکوریت استفاده و کاربردهای مختلفی داشت. به همین دلیل در تعیین قیمت چاپ روی شیشه سکوریت علاوه بر قیمت چاپ، ابعاد شیشه و رنگ مورد استفاده برای چاپ و اینکه شیشه درچه محلی نصب می گردد تاثیر عمده ای دارد زیرا محل نصب شیشه تعیین کننده یراق آلات مورد استفاده در آن می باشد متعلقات و یراق آلات مورد استفاده تاثیر بسیاری بر روی قیمت چاپ روی شیشه سکوریت دارند. علاوه بر این موارد ذکر شده نوع دستگاه و رنگ استفاده شده برای چاپ در قیمت نهایی چاپ شیشه تاثیر گذار است.  

مقالات مرتبط