شیشه خم

دسته بندی ها: مقالات ، قیمت شیشه نشکن

شیشه خم یا شیشه قوس‌دار همان شیشه‌های سکوریت معمولی است که در فرایند تولید با استفاده از گرما و حرارت بالا، شیشه با زوایای دلخواه خم می‌شود و می‌تواند با استفاده از شیشه‌های نیمه سکوریت هم تولید شود.

فرایند ایجاد شیشه خم بسیار حساس بوده و نیازمند تجربه و دانش بالایی است. دستگاه‌های مورداستفاده در شیشه خم بسیار مجهز بوده و ب صورت حرفه‌ای ارائه خدمات می‌دهند.

 

دستگاه شیشه خم

 

کوچک‌ترین اشتباه طی فرایند شیشه خم موجب می‌شود شیشه دارای موج شود و از کیفیت مناسب برخوردار نباشد. علاوه بر موج‌دار شدن شیشه ممکن است شیشه با گذر زمان خودبه‌خود شکسته شود یا ترک بردارد (خودکشی شیشه اتفاق بیفتد).

به‌جرئت می‌توان گفت یکی از خلاقانه‌ترین و جذاب‌ترین ایده‌ها درزمینهٔ دکوراسیون در دنیای امروز استفاده از شیشه خم است. درصورتی‌که فرایند خم کردن شیشه به‌درستی انجام شود می‌تواند بسیار مقاوم‌تر از شیشه‌های معمولی باشد و به دلیل زاویه‌دار بودن شیشه تحمل وزن بالایی داشته باشد به همین سبب در انواع قسمت‌های ساختمان می‌توان از آن استفاده نمود.

 

شیشه خم

 

زاویه شیشه خم در حالت استاندارد از قبل مشخص می‌شود؛ به این صورت که ابتدا باید طول کمان و شعاع خم کمان را استخراج و سپس توسط دستگاه یا شیشه،‌ بر روی شیشه اجرا کنیم.

روش دیگر جهت استخراج زاویه خم شیشه، استفاده از قالب‌های فلزی است. در این حالت قالب فلزی، طبق زاویه موردنظر از قبل خم‌شده و سپس شیشه بر روی قالب پیش‌ساخته و طی عملیات مشخصی برش می‌خورد.

 

شیشه قوس دار

 

انواع شیشه خم

• شیشه خم می‌تواند سکوریت و ساده باشد. سکوریت کردن شیشه می‌تواند در فرایند خم شیشه هم صورت پذیرد.

• هم‌چنین شیشه خم می‌تواند سندبلاست شده و طرح دار باشد. که فرایند سندبلاست کردن شیشه در این حالت مانند سایر شیشه‌ها است و شیشه بعد از تولید برای سندبلاست ارسال می‌شود.

• شیشه خم می‌تواند رنگی باشد و در رنگ‌های دلخواه تولید گردد.

• حتی می‌توان مانند تمامی شیشه‌های صاف، عمل چاپ بر روی شیشه خم انجام داد.

 

انواع شیشه خم

حتما بخوانید: شیشه نمایشگاه

 

چگونه می‌توان شیشه را خم کرد

جهت پاسخ دادن به این سؤال که چگونه می‌توان شیشه را خم کرد به انواع روش‌های خم کردن شیشه می‌پردازیم که عبارت‌اند از:

• خم کردن به روش سکوریت و حرارت دهی

• خم کردن به روش داغ

• خم کردن به روش سرد

• خم کردن به روش لمینیت

 

شیشه خم

 

1. در فرایند خم شیشه به روش سکوریت، هم‌زمان با حرارت دهی شیشه سکوریت هم می‌شود. در این روش شیشه تا دمای 360 درجه حرارت داده می‌شود؛ در این حالت شیشه تا مرز ذوب شدن پیش می‌رود و وقتی‌که شیشه حالت خمیری پیدا کرد با استفاده از طول و شعاع کمان، طبق زاویه مشخص خم‌شده و حالت می‌گیرد. خم کردن می‌تواند بدون شکل هم باشد اما خم شیشه استوانه‌ای شکل مرسوم‌تر است.

2. روش داغ شیشه، مشابه روش اول می‌باشد؛ با این تفاوت که در روش داغ، شیشه را تا دمای حدودی 600 درجه سانتی‌گراد داغ‌کرده و آن را در قالب از پیش‌ساخته شده قرار می‌دهند تا شیشه کامل خم شود.

 

شیشه قوس دار

 

3. ایجاد شیشه خم به روش سرد، در دمای معمولی اتاق صورت می‌گیرد. در این دما شیشه معمولی و حتی سکوریت شده را در داخل دستگاه قرار داده و سپس آن را خم می‌کنند. روش کار دستگاه خم به‌صورت فریمی است و شیشه را درون فریم‌های مخصوص قرار داده تا شیشه خم شود.

4. درروش خم کردن شیشه به‌صورت لمینیت از هر سه روش بالا به‌صورت ترکیبی استفاده می‌شود. بعضی از روش‌های خم شیشه برای تمامی زوایای خم شیشه کارآمد نبوده و می‌توان از ترکیبی از آن‌ها استفاده نمود.

 

شیشه خم

 

شیشه خم فروشگاهی

شیشه خم فروشگاهی با استفاده از روش‌های شیشه خم ذکرشده ایجاد می‌گردد، جنس این شیشه‌ها جهت وضوح دید ویترین باید از شفافیت ویژه‌ای برخوردار باشد، جهت ساخت شیشه خم ویترینی معمولاً از شیشه‌های سوپر کلیر استفاده می‌کنند تا شفافیت بالایی داشته باشد. شیشه خم فروشگاهی در مقایسه با شیشه‌های صاف جلوه‌ای چند برابر خیره‌کننده‌تر ایجاد  کرده و ممکن است با استفاده از همین قدرت جذب بالا توجه مشتریان را به خود جلب نماید.

 

شیشه خم فروشگاهی

حتما بخوانید: شیشه سندبلاست

 

شیشه خم آکواریوم

یقیناً استفاده از شیشه خم به نسبت شیشه‌های مسطح در ساخت آکواریوم‌های شیشه‌ای نمایی چند برابر خیره‌کننده‌تر دارد.

اگر تونل‌های شیشه‌ای و آکواریوم‌های دریایی را دیده باشید جذابیت شیشه خم برایتان ملموس خواهد بود. شیشه خم آکواریوم علاوه بر جلوه زیبایی باید مقاومت بسیار بالایی داشته باشد، بنابراین معمولاً برای ساخت شیشه خم آکواریوم از شیشه لمینیت استفاده کرده که شدت صورت را هم تا حدی می‌گیرد. ابعاد شیشه خم اکواریوم طی محاسبات دقیق مهندسی جهت ظرفیت گنجایش آب، مقدار تحمل فشار و درجه شکست صوت به دست می‌آید و کاری بسیار تخصصی است. لایه‌های لمینیت با چسب‌های مخصوص pvb به هم متصل شده و دوام زیادی دارند.

 

شیشه خم اکواریوم

 

شیشه خم ساختمانی

شیشه در فرایند خم شدن قادر به تحمل وزن بسیار بالاتری از شیشه‌های صاف است و از مقاومت بالایی برخوردار است؛ این ویژگی شیشه خم باعث شده که استقبال گرمی از شیشه خم در صنایع ساختمانی شده و برای قسمت‌های مختلف ساختمان از آن می‌توان استفاده کرد.

برای مثال شیشه قوس‌دار را می‌توان در داخل برج‌ها برای جلوه دادن به ورودی و لابی هتل‌ها و ساختمان‌ها استفاده نمود.همچنین برای استفاده جهت تراس و پنجره‌های خم می‌توان از شیشه قوس‌دار بهره برد. مجتمع‌های تجاری و هتل‌های مجلل در شکل‌های نیم‌دایره، دایره کامل و سایر شیشه‌های خم نمونه‌ای بارز از شیشه خم ساختمانی هستند که نشان از طرفداران این فنّاوری در اکثر نقاط دنیا دارد.

 

شیشه خم ساختمانی

 

شیشه خم رومیزی

شیشه خم رومیزی در ادارات و میزهای رسمی و حتی جهت استفاده در منازل مسکونی کاربرد زیادی دارد. شیشه خم رومیزی می‌تواند خود به‌تنهایی یک میز شیشه‌ای باشد و مستقل از سایر اجزا عمل کند. اما جهت ایجاد این شیشه خم، باید بیشترین زاویه ممکن را برای ساخت به کاربرد تا میز بتواند بیشترین تحمل وزن را داشته باشد. لبه‌های شیشه خم رومیزی به‌صورت کامل دیاموند خورده و صاف می‌شود که خطر جانی نداشته باشد. رنگ‌های شفاف و دودی بیشترین استفاده در شیشه خم رومیزی را دارا هستند.

شیشه خم در دکوراسیون های مدرن بسیار رایج است و در ضمن سادگی زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد.

 

شیشه خم رومیزی

 

قیمت شیشه خم

قیمت شیشه خم با توجه به بررسی کلیه عوامل زیر استخراج می‌گردد.

• نوع شیشه خم مورداستفاده ازجمله سکوریت، نیمه سکوریت، کریستال.

• میزان زاویه خم شیشه که هرچه زاویه خم، بیشتر باشد روش کار پیچیده‌تر است.

• نصب شیشه خم که در چه ارتفاع و به چه صورت باشد.

• لمینیت کردن شیشه جهت مقاومت بیشتر برای کاربردهای ساختمانی و سازه‌ای.

 

قیمت شیشه خم

حتما بخوانید: قیمت شیشه کریستال

 

تهیه و تنظیم: تحریریه رامادر

آیا این نوشته را دوست داشتید؟