شیشه ضد حرارت | نقش شیشه های نسوز در آتش سوزی

دسته بندی ها: مقالات
شیشه نسوز
شیشه نسوز

 

در این صفحه از شیشه نسوز با موارد زیر آشنا شوید:

 

شیشه نسوز

شیشه ضد حریق، شیشه نسوز، شیشه ضد حرارت، شیشه ضد آتش همگی به یک ساختار و یک نوع شیشه اشاره می‌کنند که بین مردم متداول گشته است. در ساخت شیشه نسوز و سایر شیشه‌های ضد حرارت از مقدار زیادی سیلیس اکسید بوریک جهت مقاومت بالای شیشه استفاده می‌شود. شیشه نسوز برای لوازم و ظروف خانگی نشکن هم استفاده می‌شود. شیشه نسوز به دلیل مقاومت بالا در ساخت شومینه‌ها هم استفاده می‌شود.

شیشه معمولی تا دمای 120 درجه مقاوم بوده و سپس به‌تدریج آب می‌شوند. شیشه سکوریت تا دمای حدود 250 درجه سانتی‌گراد در برابر گرما تحمل دارد. این شیشه‌ها در برابر شیشه‌های معمولی مقاومت بیشتری دارند. به شیشه هایی که در برابر آتش از مقاومت بیشتری برخوردار هستند، شیشه مقاوم حرارتی گفته می شود. شیشه نسوز چند ویژگی مهم دارد که بر اساس آن‌ها به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شود؛

  • درجه مقاومت شیشه در برابر نفوذ گرما و حرارت
  • درجه مقاومت شیشه در برابر انتقال دود و گازهای ناشی از آتش‌سوزی
  • درجه مقاومت شیشه در برابر ورود شعله‌های ناشی از آتش

 

نقش شیشه‌های نسوز در آتش‌سوزی

شیشه ضد حریق نقش حیاتی در مواقع آتش‌سوزی ایفا می‌کند. تصور کنید اگر شیشه پنجره‌ها معمولی باشد، به ‌محض این‌که هنگام آتش‌سوزی حرارت به 120 درجه سانتی‌گراد و بالاتر برسد شیشه ها می‌ترکد و اکسیژن وارد ساختمان می‌شود. در نتیجه آتش‌سوزی با وجود اکسیژن به ‌شدت گسترش می‌یابد. کاربرد شیشه‌های سکوریت برای در و پنجره نیز تفاوت چندانی با شیشه‌های معمولی ندارد چرا که مقاومت حرارتی کافی ندارند. تنها مزیت شیشه سکوریت عدم پراکنش در هنگام شکستن است و اینکه تکه‌های ریز و خرد شده‌ی آن لبه‌های تیز و برنده ندارند. استفاده از شیشه‌ نشکن ضد حرارت نه تنها ایمنی ساختمان را در برابر آتش‌سوزی بیشتر می‌کند بلکه کاربرد آن ساده تر و قیمت آن‌ مناسب‌تر است.

شیشه نسوز
شیشه نسوز

شیشه ضد حریق

شیشه ضد حریق به شیشه‌ای است که می‌تواند در برابر درجه مشخصی از آتش مقاومت کند. با استفاده از این شیشه می‌توان از ورود آتش و دود و غبار ناشی از آن به یک محیط جلوگیری کرد، بنابراین یک انتخاب مناسب برای بالا بردن امنیت یک محیط خواهد بود. حال این تصور به وجود می آید که دیگر شیشه‌ها نیز چنین ویژگی دارند، اما باید متذکر شد که این چنین نیست؛ شیشه‌های معمولی و ساده می‌توانند تا دمای 250 درجه فارنهایت را تحمل کنند. شیشه‌های سکوریت نیز می‌توانند تا دمای 500 درجه فارنهایت مقاومت نشان دهند.

مشخصات شیشه ضد حریق

شیشه های ضد آتش دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که عبارت اند از:

  • ضریب انبساط و انقباض شیشه ضد حریق بسیار پایین است؛ بنابراین می‌توان دمای آن ها را افزایش یا کاهش داد.
  • از این شیشه برای ایجاد دودبند در ورودی‌ها و راهروها استفاده می‌شود.
  • شیشه ضد حریق علاوه بر حرارت در برابر ضربه نیز مقاوم است، از همین رو برای حفظ جان و مال مردم بسیار اهمیت دارد.
  • مراکز آتش نشانی برای استفاده از شیشه ضد آتش قوانینی را در نظر گرفته‌اند که پیش از استفاده باید به آن توجه نمود.

 

شیشه مقاوم در آتش

شیشه‌ مقاوم در برابر آتش نوعی شیشه‌ لمینت بوده که در فرآیند ساخت آن از طلق های خاص (intumescent) استفاده می‌شود. این شیشه‌ها در حالت عادی شفافند و با دیگر شیشه‌های لمینت تفاوت چندانی ندارند، اما در اثر مجاورت با آتش این طلق‌ها منبسط شده و به یک محافظ مات و سخت تبدیل می‌شوند و پس از طی مدت زمان مورد انتظار براساس نوع آن طلق شروع به سوختن می‌کند. این ویژگی منجر به کاهش انتقال حرارت از طریق شیشه گردیده و امکان تخلیه با آرامش را موجب می‎شود.
در طراحی یک ساختمان تجاری، عمومی یا مسکونی، رعایت حداقل استانداردهای ایمنی آتش سوزی که در مقررات ساختمان سازی مطرح شده است، باید انجام گیرد. انتخاب مشخصات دقیق شیشه ی ایمن در برابر آتش می تواند به شما اطمینان دهد که بیش از میزان مورد انتظار حفاظت افراد و ملک تأمین به خصوص در اماکن عمومی و مهم نظایر هتل‌ها و مراکز تجاری و… می‌شود.

شیشه نسوز
شیشه نسوز

شیشه ضد حرارت

شیشه‌ ضد حرارت دمایی حدود ۸۰۰-۷۰۰ درجه در برابر حرارت تحمل دارد. اگر مساحت پنجره که دارای شیشه ضد حریق است نسبت به میزان آتش کم باشد، هوا رسانی به آن محدود می ‌شود، زمانی که هوا رسانی آتش کافی نباشد، از گسترش آتش کم خواهد شد. شیشه‌ ضد حرارت موجب می شود خسارت و تلفات جانی در آتش‌ سوزی‌ و درجه حرارت بالا و خفگی کاهش یابد. این نوع شیشه از انتشار شعله‌ های آتش و دود از یک اتاق به اتاق ‌های دیگر نیز جلوگیری می کند. شيشه ضد حریق آسیب ‌های ناشی از گسترش آتش به‌ جاهای دیگر را کم کرده و بسیار مورد استقبال قرارگرفته شده است. ایمن‌ سازی با استفاده از شیشه ضد حریق فرصت ترک كردن ساکنین از محل حادثه را فراهم می ‌کند.

شیشه ضد حرارت موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هدر رفتن سرما و گرمای موجود در محیط ساختمان می‌ شود. این شیشه‌ باعث حفظ نظافت و پاکیزگی محیط دیگر نیز می باشد.

عملکرد و کارایی شیشه ضد حرارت:

  1. محدود کردن انتشار گازهای داغ 
  2. عایق حرارت
  3. حفظ یکپارچگی

 

قیمت شیشه نسوز | قیمت شیشه ضد حرارت

شیشه نسوز، یکی از نیازهای ضروری برای استفاده در ساختمان‌ها محسوب می‌شود، زیرا می تواند امنیت را بالا ببرد. حال لازم است که بدانید شیشه‌های ضد آتش در مقایسه با شیشه‌های ساده و سکوریت که مقاومت خاصی در برابر آتش ندارند، انتخاب به صرفه و مناسبی به شمار می آیند؛ یعنی شما هزینه به نسبت بیشتری را در جهت خرید این شیشه می‌پردازید و به طور هم زمان از مزیت‌های بی نظیری که دارد نیز بهره مند می شوید.

البته باید متذکر شد که امکان بیان قطعی قیمت شیشه ضد آتش وجود ندارد. چرا که این موضوع به عوامل گوناگونی چون ابعاد، نوع، ضخامت و دیگر مشخصات شیشه وابسته است. مسلما هر چه کیفیت شیشه بهتر شود، قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. برای امنیت بیشتر با هزینه‌ای مناسب برای قیمت شیشه ضد حرارت با کارشناسان رامادُر در ارتباط باشند. قیمت شیشه ضد حرارت را با قیمتی مناسب از رامادُر بخواهید. قیمت شیشه ضد حرارت با توجه به مشخصات و ابعاد مورد نیاز شما متفاوت است.

قیمت شیشه نسوز با توجه به نوع شیشه آن، که جزء کدام ‌یک از انواع شیشه است، ضخامت شیشه هم تاثیر بسیاری در قیمت شیشه نسوز دارد. قیمت شیشه نسوز به دلیل استفاده از ارزان‌ترین نوع شیشه نسوز، نسبت به سایر شیشه‌های نسوز مناسب‌تر است. جهت اطلاع دقیق از قیمت شیشه نسوز و انواع آن می‌توانید با ما تماس بگیرید.

شیشه نسوز
شیشه ضد آتش

شیشه شومینه | شیشه ضد حرارت شومینه

در دکورهای مدرن امروزی جانمایی تک‌تک جزئیات اهمیت ویژه‌ای دارد؛ که یکی از این گزینه‌های مهم استفاده از شومینه است. انواع مختلفی از شومینه طراحی‌شده که یکی از آن‌ها شومینه شیشه‌ای است و می‌تواند برقی و گازی باشد. نکته قابل ‌توجه در ساخت آن، شیشه شومینه است که باید در برابر حرارت مقاوم باشد و دود و گازهای ناشی از تولید آتش را از خود عبور ندهد. یکی از گزینه‌های مناسب برای شیشه ضد حرارت شومینه استفاده از شیشه E-Integrity است که حرارت را از خود عبور می‌دهد و فضای منزل را گرم نگه می‌دارد.

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟

رضایی 11 ماه و 1 هفته قبل

برای سفارش شیشه و اطلاع از قیمت خط واتس اپ دارید؟

کارشناس رامادر 11 ماه و 1 هفته قبل

با سلام جناب آقای رضایی عزیز، بله، ابتدای صفحه شیشه سکوریت یک دکمه سبزرنگ می باشد بر روی دکمه کلیک کنید می توانید از طریق برنامه واتساپ با کارشناسان رامادُر در ارتباط باشید. شماره واتساپ از کارشناسان رامادُر 09915777589

Mostafa 11 ماه و 3 هفته قبل

سلام یک سوال،
شیشه های نسوز در هنگام حرارت اگه به صورت اتفاقی آب ریخته بشه روی شیشه، شیشه خرد می شود؟

کارشناس رامادر 11 ماه و 3 هفته قبل

با سلام جناب آقای مصطفی عزیز، انواع شیشه با تحمل حرارت از 200 تا 1000 درجه موجود است. با وجود انواع شیشه در صورت ریختن آب، شیشه خرد می شود.

سجاد 1 سال و 1 ماه قبل

سلام شیشه شومینه ابعاد 50*120میخواستم

کارشناس رامادر 1 سال و 1 ماه قبل

با سلام جناب آقای سجاد عزیز، شما می بایست جهت راهنمایی بیشتر طبق خواسته خود وارد سایت رامادُر شوید و یا با کارشناسان رامادُر 56719189 در ارتباط باشید.

حجت 1 سال و 1 ماه قبل

سلام خسته نباشید .من ساکن رشت هستم . برای نصب حتما باید شما تشریف بیارید یا خودم میتونم نصب کنم ؟؟؟

کارشناس رامادر 1 سال و 1 ماه قبل

سلام جناب آقای حجت عزیز، ابتدا شما مشخص کنید برای نصب چه محصولی است؟ در صورت نصب توسط شرکت شما می بایست با کارشناسان به شماره تماس 45136-021 در ارتباط باشید.

حمید منوچهری 1 سال و 2 ماه قبل

با سلام
آیا شما ابعاد کم می فروشید؟ همچنین امکان برش با اشکال هندسی خاص مثلا هشت ضلعی هم وجود دارد؟

کارشناس رامادر 1 سال و 2 ماه قبل

با سلام جناب آقای منوچهری عزیز، بله امکان تولید شیشه در ابعاد کوچک ممکن می باشد. همینطور امکان برش شیشه در اشکال مختلف وجود دارد.

علی سادات گل 2 سال و 9 ماه قبل

علی سادات گل
با درود
آیا شمال کشور نمایندگی فروش و نصب هم دارید؟

کارشناس رامادر 2 سال و 9 ماه قبل

با سلام جناب آقای سادات گل عزیز، شرکت رامادُر در تمام مناطق تهران نمایندگی دارد و برای انجام پروژه در شهرستان با توجه به ارزش ریالی، کار را بر عهده گرفته و به انجام پروژه می پردازد. در صورت راهنمایی برای اجرا با کارشناسان فروش شماره 021.45136 در ارتباط باشید.

مهری کاظم نیا 2 سال و 11 ماه قبل

سلام با تشکر از اطلاعات مفیدتان میخواستم بدانم اگر بخواهیم شیشه نسوز برای شومینه چوبی بخریم متر مربعی چند هست ؟

کارشناس رامادر 2 سال و 11 ماه قبل

با سلام خانم مهری کاظم نیا، جهت سفارش شیشه نسوز برای شومینه با شرکت تماس گرفته و با کارشناسان رامادُر شماره تماس 45136-021 در ارتباط باشید.

حسن 3 سال قبل

سلام وقتتون بخیر من میخواستم بدونم که شما کجا تشریف دارید؟؟

کارشناس رامادر 3 سال قبل

با سلام آقای حسن عزیز، شرکت رامادُر در تهران- خیابان اشرفی اصفهانی-ابتدای خیابان جلال آل احمد-پلاک 174-واحد6 طبقه اول می باشد.