بالکن ساختمان | انواع بالکن های ساختمانی

دسته بندی ها: مقالات
شیشه بالکن
شیشه بالکن

 

در این صفحه از انواع بالکن ساختمان با موارد زیر آشنا شوید:

 

یک بالکن می تواند ظرافت بیشتری به زیبایی کلی خانه تان بدهد. بالکن ها مکان مناسبی برای دورهمی خانواده و دوستان، باربیکیو آخر هفته، استراحت و لذت بردن از تماشای مناظر اطراف و جریان زندگی هستند. حقیقت این است که انواع بالکن ساختمان، در حال تبدیل شدن به یک ویژگی ضروری برای بسیاری از خانه های جدید، به ویژه آپارتمان های مدرن شهری هستند و بخشی جدایی ناپذیر از نمای ساختمان های مسکونی به شمار می آیند.

اگر می خواهید سازه بالکن را به خانه اضافه کنید، آیا از قبل طرحی آماده کرده اید؟ و آیا می دانید چه طرح دکوراسیون بالکنی مناسب خانه شما است؟ گزینه های اصلی طراحی و ملاحظات فنی مربوطه کدامند؟ در ادامه، به انواع مختلف بالکن اشاره شده است که به شما کمک می کند ساختار بالکن مناسب برای خانه تان را بیابید.

 

بالکن ساختمان

مشخصات بالکن، چیزی فراتر از رسیدن به ظاهری مناسب است. انتخاب نوع مناسب بالکن می تواند تحت تاثیر پارامترهایی نظیر عوامل جغرافیایی، برنامه ریزی، محدودیت های فضا یا بودجه قرار گیرد. بنابراین لازم است که طراحی و تعیین مشخصات مورد نظر برای انواع بالکن ساختمان، در مراحل اولیه یک پروژه ساخت و ساز صورت گیرد.

بالکن، سکو یا داربستی توسعه یافته است، که معمولا از دیوار خارجی ساختمان بیرون می زند و عمدتا از طبقه دوم ساختمان به بالا در نظر گرفته می شود. به طور کلی سازه بالکن انواع مختلفی نظیر بالکن مصنوعی، بالکن کاذب، بالکن واقعی، سرپوشیده و نیم اشکوب را شامل می شود. در اغلب انواع بالکن ساختمان، سکوی بالکن به طور ایمن به قاب ساختمان متصل شده و توسط نرده فلزی، گچی یا شیشه ای احاطه می شود. جالب است بدانید که پانل های شیشه ای جلوی هر بالکن، منجر به زیبایی و حفظ حریم خصوصی و برخورداری از چشم اندازی کامل از فضای اطراف می شوند.
شرکت رامادُر ارائه دهنده انواع خدمات در زمینه شیشه بالکن، از بهترین یراق آلات ترکیه ای شیشه و نیز انواع شیشه سکوریت، شیشه اسلایدینگ، شیشه سندبلاست و شیشه لمینت در ضخامت های مختلف بهره می گیرد. این اِلمان ها از کیفیت بالایی برخوردارند و سالیان متمادی رضایت مشتریان را در پی دارند. 

شیشه بالکن
شیشه بالکن

انواع بالکن ساختمان

بالکن واقعی
این نوع از انواع بالکن ساختمان، احتمالا همان چیزی است که که افراد از بالکن تصور می کنند: یک سکو که از ساختمان بیرون زده و نرده هایی که فضایی امن و عالی برای استفاده از فضای باز فراهم می کنند. این بالکن به اندازه کافی بزرگ است تا بتوان در آن راه رفت، مبلمان چید و استراحت کرد. یک بالکن واقعی، معمولا از طبقه دوم یک ساختمان به بالا در نظر گرفته می شود.  
برخی از بالکن های واقعی، به عنوان تراس در داخل ساختمان قرار گرفته اند و از سقف و دیوار طبیعی برخوردارند. در این حالت با وجود تیرآهن های قدرتمندی که عمدتا به کف و سقف ساختمان محکم شده اند. ساخت این بالکن ها می تواند بسیار ایمن و پایدار باشند. بالکن های یکپارچه مثالی از این نوع از انواع بالکن های ساختمان هستند. در این نوع، با یک بالکن جاساز شده طرف هستیم به نحوی که سکوی بالکن به جای این که به نمای ساختمان اضافه شود و جلوتر از آن باشد، بخشی جدایی ناپذیر از ساختار سازه ای ساختمان است. چنین کاربردهایی غالبا در مناطق مشترک یا جایی مثل پنت هاوس استفاده می شود. گفتنی است که این کاربردها، غالبا بتنی هستند.
 

بالکن سرپوشیده

این نوع از انواع بالکن های ساختمان و همچنین بالکن های نیم اشکوب از نظر فنی بالکن نیستند، اما ساخت آنها بسیار شبیه به ساختار بالکن های واقعی است. هر دو سبک، یک سکوی مرتفع را برای دسترسی به قسمت خارجی ساختمان فراهم می کنند. 
بالکن سرپوشیده، بیشتر شبیه یک سکوی بیرونی سر پوشیده شده است. این نوع ساخت و ساز معمولا به دیوار خارجی ساختمان وصل است و بخشی از ساختمان به شمار می آید، اما هرگز همانند یک بالکن واقعی، به سمت خارج از ساختمان امتداد نمی یابد و بیرون نمی زند. در واقع این نوع از انواع بالکن های ساختمان، یک گالری یا اتاقی با یک یا چند طرف باز هستند و همانند اتاق های یک خانه مورد استفاده قرار می گیرد.

شیشه بالکن
شیشه بالکن

بالکن نیم اشکوب
نیم اشکوب، نوعی از انواع بالکن ساختمان است که بر خلاف انواع دیگر، دقیقا برای داخل خانه طراحی شده و به عنوان یک طبقه کوچک بین دو طبقه اصلی (معمولا بین طبقه همکف و طبقه اول) در یک ساختمان تعریف می شوند. این بالکن، معمولا دارای یک سکو و فضای بزرگ است که یک طرفش با دیوار احاطه شده و طرف دیگرش نرده محافظ دارد که به دیوارهای اطراف متصل است. این ساختارها در بخش دنج دکوراسیون، به عنوان مکان هایی محبوب برای دفتر کار خانگی یا جایی برای قراردادن کاناپه کوچک مهمان در نظر گرفته می شوند. 

 

بالکن مصنوعی

این بالکن ها، در واقع از نرده هایی استفاده می شود که برای افزودن جذابیت به نمای بیرونی خانه اضافه شده اند و توهم وجود بالکن را به مخاطب القا می کنند. در این نوع از انواع بالکن ساختمان، هیچ کف و سکویی در فضای خارجی در نظر گرفته نمی شود. جنس نرده ها نیز می تواند از شیشه یا آهن فرفورژه باشد. این نرده ها در هنگام باز بودن پنجره، مانع از سقوط می شوند.

 

بالکن کاذب
این نوع از انواع بالکن ساختمان، دارای یک نرده است که از درب بازشونده در طبقات بالایی محافظت می کند. در این بالکن، فقط سکوی بسیار کوچک 4 تا 6 اینچی در نظر گرفته می شود که اجازه می دهد پنجره یا درب کمی باز شود و نور و هوای تازه اتاق های داخلی را تامین کند.
فرق این نوع بالکن با بالکن مصنوعی، در وجود همین سکوی کوچک است که فضای کافی را برای پرورش گل و گیاه فراهم می کند. نرده ها از آهن فرفورژه، گچ بری های رنگارنگ یا باکس شیشه ای تهیه می شوند. بالکن های کاذب، نیاز به پشتیبانی ساختاری اندکی دارند و معمولا در ساختمان های آپارتمانی یافت می شود، اما در ویلاها هم به همان خوبی جواب می دهند. این نوع از انواع بالکن ساختمان، به بالکن ژولیت یا فرانسوی نیز شهرت دارد. این سبک بالکن، بسیار مقرون به صرفه است، با این وجود کاربرد محدودی دارد، زیرا همان طور که گفتیم فضایی برای خود بالکن در نظر گرفته نمی شود.

شیشه بالکن
شیشه بالکن

انواع نصب سازه بالکن

در این قسمت می خواهیم روی نوع واقعی از انواع بالکن ساختمان تمرکز کنیم. این نوع سازه ها به روش های مختلفی در یک ساختمان قابل نصب هستند. بنابراین در ادامه به مهمترین این روش ها اشاره خواهیم کرد: 

  • بالکن آویختنی

آویختن بالکن، روشی برای نصب بالکن نوع واقعی از انواع بالکن ساختمان است به نحوی که عمود بر ساختمان قرار بگیرد. در این روش نصب، از کابل های فولادی ضد زنگی استفاده می شود که به دیوار محکم می شوند و سازه بالکن به آنها آویخته می شود. البته، این طراحی بسیار مینیمالیستی است و معمولا مورد استفاده قرار نمی گیرد.

  • پیش ساخته فولادی

شاید بتوان گفت در حال حاضر محبوب ترین روش نصب نوع واقعی از انواع بالکن ساختمان برای خانه های جدید، این کانتینرها باشند. در این روش نصب به جز پایه های تثبیت کننده بکار گرفته شده در نما، هیچ ابزار و پیچ و مهره و بخش قابل مشاهده ای برای پشتیبانی وجود ندارد و بالکن توسط یک قاب فلزی از ساختمان بیرون زده شده است. 

این بالکن های کنسولی، می توانند به همراه نرده هایشان در خارج از سایت ساخته شوند تا هزینه و زمان ساخت و نصب در محل را به حداقل برسانند. این روش نصب نوع واقعی از انواع بالکن ساختمان، انتخاب بسیاری از معماران و طراحان است، زیرا ترکیبی از جذابیت عملی و زیبایی را با یک سیستم پشتیبانی نسبتا ساده ارائه می دهد که حداقل بار را بر روی قاب ساختمان تحمیل می کنند.
این بالکن های کنسولی شکل، از فولاد یا بتن ساخته شده می شوند. اما طراحی مدرن، قابلیت های دیگری نیز به آنها می افزاید از جمله شیشه بالکن که با وجود  نرده شیشه ای و پارتیشن های تاشو تحقق می یابد و به زیبایی هر چه بیشتر بالکن می افزاید.  

  • بالکن های سوار شده روی ستون ها

در میان روش های نصب نوع واقعی از انواع بالکن ساختمان، این روش عمدتا به دلیل سادگی ساختار، سهولت اجرا و بار کم روی ساختمان، محبوبیت بسیاری دارد. در این روش، بالکن ها در واقع سازه ای جداگانه از ساختمان در نظر گرفته می شوند و در برخی موارد حتی از نظر ساختاری به ساختمان متصل نمی شوند. سازه بالکن با استفاده از ستون های عمودی پشتیبانی می شوند و وزن بالکن یا بالکن ها (اگر روی هم چیده شوند) توسط این ستون ها تحمل می شود. اندازه این ستون ها نیز بستگی به اندازه، وزن و تعداد بالکن های روی هم قرار گرفته شده دارد. برخی از این بالکن ها، از مواد آلومینیومی ساخته شده اند که ظاهری صاف و یکدست به ساختمان ها یا آپارتمان ها می دهند.

در نهایت باید گفت که برای دستیابی به مشخصات زیبایی شناختی و عملکردی مطلوب، انتخاب یک سیستم بالکن مناسب در میان انواع بالکن ساختمان بسیار حائز اهمیت است. در واقع یک بالکن با طراحی مناسب، معماری را تکامل می بخشد و فضای اضافی فراهم آورده و شخصیت و ارزش را به خانه هایتان هدیه می دهد. توصیه می کنیم حتما پیش از هر اقدامی در رابطه با انتخاب طرح و مشخصات بالکن، با متخصصان این حیطه مشورت کنید تا هزینه ها و ریسک کمتری را متحمل شوید.

شیشه بالکن
شیشه بالکن

 

 

 

 

 

 

منابع:
https://www.wicrwaterproofing.com/deck-repair/different-types-balcony-structures/
https://sapphire.eu.com/product-news/which-balcony/
https://www.realtor.com/advice/buy/balconies-glossary-lingo/
https://www.balconette.co.uk/glass-balustrade/articles/types-of-methods-of-fixing-balcony-structures
https://www.wisegeek.com/what-are-the-different-types-of-balcony-construction.htm
https://www.homebuilding.co.uk/advice/building-a-balcony

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
شیشه بالکن از چه نوع شیشه ای ساخته می شود؟

این المان، معمولا از شیشه سکوریت ساخته می شود که از استحکام و جلوه بالایی برخوردار است.

شرکت رامادُر در زمینه بالکن چه خدماتی ارائه می دهد؟

این شرکت با بهره گیری از کارشناسان حرفه ای و همچنین استفاده از بهترین و باکیفیت ترین انواع شیشه، اقدام به ساخت و نصب شیشه بالکن برای ساختمان شما را دارد، تا جلوه ای زیبا و مدرن به فضایتان ببخشد.