تفاوت شیشه و آینه | چگونه شیشه را به آینه تبدیل کنیم?

دسته بندی ها: مقالات
تفاوت در شیشه و آینه
تفاوت در شیشه و آینه

 

در این صفحه از تفاوت های شیشه و آینه با موارد زیر آشنا شوید:

 

تفاوت شیشه و آینه

اولین تفاوت شیشه و آینه در نوع متریال و جنس آنهاست که باعث می شود کاربرد آنها در فضا را تحت الشعاع قرار دهد.

شیشه چیست؟

شیشه ماده ای شفاف، غیر بلوری یا بی ریخت است که در دو حالت جامد وجود دارد.از ماده اصلی کاربردی در شیشه سیلیسیم می باشد.

از بهترین نوع شیشه (شیشه ‌آهک سود دار) است که دارای سیلیسیم دی اکسید، سدیم اکسید، آهک و مواد افرودنی دیگر است. شیشه‌ برای ساختمان از اهمیت فراونی برخوردار است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کار گذاشتن انواع مختلف‌ شیشه از جمله شیشه چند لایه، شیشه ضد گلوله، شیشه مناسب عایق صوتی و… باعث افزایش ایمنی ساختمان ها در عین زیبایی و آرامش می شود.

آینه چیست؟

آینه، وسیله‌ای است که به علت صافی و بازتاب بالا، بر رویهٔ خود، تصویر اجسام را نشان می‌دهد. آینه‌ها سطوح بازتابنده هستند که تصویر جسم نورانی قرار گرفته در جلوی خودشان را نشان می‌دهند، بسته به فاصله جسم از آینه مشخصات تصویر (مکان – وارونگی – برگردان جانبی – بزرگی) ممکن است متفاوت باشد.

آینه کاری به معنای برش و تبدیل آینه بزرگ به قطعات کوچک تر است. این کار برای ایجاد اَشکال مختلف و طرح های متنوع انجام می شود. قدمت این هنر بسیار بالاست و البته ایرانیان نیز، ید طولایی در این زمینه دارند. نمونه این هنر را در اماکن تاریخی و زیارتی بسیاری دیده ایم.

تفاوت در شیشه و آینه
تفاوت در شیشه و آینه
تفاوت شیشه و آینه در شفافیت و نما
 • شیشه از هر دو طرف، طرف دیگر قابل دید است. در صورتی که آینه از یک طرف تصویر را منعکس می کند و از طرف دیگر جیوه آن به چشم می آید. همین تفاوت باعث می شود که ما از آینه بر روی دیوار استفاده کنیم، چون یک طرف آن برای ما مهم است و آن قسمتی است که تصویر را منعکس می کند. در حالی که کار کردن شیشه بی رنگ بر روی دیوار بسیار بی معنی به نظر می رسد.
 • با نگاه کردن در آینه نمی توانید سمت دیگر آینه را ببینید و فقط تصویر منعکس شده خود را خواهید دید. در حالی که با نگاه کردن در شیشه (البته اگر مات نشده باشد) می توانید سوی دیگر آن را ببینید.

 

تفاوت شیشه و آینه درعبور نور

شیشه نور را از خود عبور می دهد. چه به صورت مات و چه به صورت شفاف و حتی شیشه های رنگی، این تفاوت باعث می شود که شیشه با عبور نور طبیعی یا مصنوعی به عنوان عنصری روشنایی بخش در محیط قرار گیرد. در حالی که روشنایی بخشی آینه کاملا متکی به انعکاس است. آینه نور را عبور نمی دهد.

 

تفاوت شیشه و آینه در انعکاس

شیشه منعکس کننده تصاویر نمی باشد هر چند شیشه رفلکس انعکاس کمی دارد. در حالی که آینه بسته به کیفیت جیوه ای که بر روی آن انجام شده است، می تواند تصویر را باکیفیت بسیار مطلوبی و به صورت کاملا واقعی منعکس کند.

 

علت دیده شده اجسام در آینه

شخص به این علت می‌تواند خود را در آینه ببینند که آینه نوری را که بر آن می‌تابد بازمی‌گرداند. چیزهایی از قبیل فرش و دیوارهای رنگ‌شده در شیشه بیشتر نوری را که بر آن‌ها می‌تابد منعکس می‌کنند؛ ولی نوری که باز می‌تابانند، پراکنده می‌شود. اما آینه‌ها نور را بدون آنکه پراکنده کنند منعکس می‌کنند. برای جلوگیری از پراکندگی نور، سطح آینه باید بسیار صاف باشد.
شیشه به همان صورت که هست یک آینه خوب تشکیل نمی‌دهد. نور، به جای آنکه از آن منعکس شود، از آن می‌گذرد. برای آن که شیشه آینه شود پشت آن باید با چیزی پوشیده شود تا نور از آن عبور نکند. بسیاری از آینه‌ها با جیوه پوشیده شده‌اند؛ ولی اکنون نقره بیشتر به کار می‌رود.

تفاوت در شیشه و آینه
تفاوت در شیشه و آینه

تشخیص شیشه از آینه در اماکن مختلف

مواقعی هست که شما وارد یک محیطی می شوید که در آن فضا از آینه استفاده شده مانند اتاق پرو، هتل، سرویس بهداشتی و... از کجا مطمئنید که آن آینه واقعی است یا یک شیشه دو طرفه است ( که شما آن را مانند یک آینه می بینید ولی کسی که پشت آن باشد می تواند شما را براحتی ببیند!

کافی است که نوک انگشتتان را روی شیشه بگذارید .اگر تصویر نوک انگشت شما، با نوک انگشت شما منطبق شد آن آینه در حقیقت یک شیشه دو طرفه است و شما از پشت آن دیده می شوید. اما در یک آینه واقعی بین نوک انگشت شما و تصویر آن یک فاصله مشاهده خواهید کرد. در یک شیشه آینه نما این فاصله وجود ندارد. پس مکان هایی که بین نوک انگشت شما و تصویر آن در آینه فاصله وجود ندارد را سریعا ترک کنید.


چگونه شیشه را به آینه تبدیل کنیم?

مراحل ساخت آینه بسیار ساده است. اساس آن نیز پوشاندن یک پوشش بازتابنده بر روی یک ورق شیشه است. شیشه به دلیل شفافیت، در دسترس بودن و آسانی تولید، استحکام و ماندگاری و قابلیت تغییر شکل، یکی از اصلی ترین اجزای آینه است اما در واقع گزینه مناسبی برای بازتاب نیست و برای رفع این مشکل با مواد رایجی مانند نقره، طلا یا کروم پوشانده می شوند. امروزه آینه های ساخته شده از شیشه توسط نقره یا آلومینیوم پوشانده می شوند.

در هنگام تهیه آینه به طبق دستور زیر عمل می کنیم:

 1. ابتدا شیشه با آب مقطر و هیپوکلریت قلع شستشو داده می شود.
 2. سپس با مخلوطی از دو محلول، یکی حاوی سوسپانسیون اکسید نقره و دیگری یک عامل احیا کننده یا رسوب دهنده، پوشانده می‌شود.
 3. زمانی که روی شیشه رسوب داده شد، نقره با شستشو در هیپوکلریت قلع ثابت می‌شود. (سطح شیشه نباید در حین عملیات خشک شود و کار روی میزهای بزرگ، مسطح (برای مقادیر کم) یا روی میزهای شیبدار انجام می‌پذیرد که سبب می‌شوند نقره یکنواخت‌تر پخش شده و ضایعات کاهش یابد.)
 4. در مرحله آخر، غشای فلزی توسط یک جلای محافظ پوشیده می‌شود. (فلز در یک مخزن با درجه خلأ (بالا) بخار می‌شود و بر روی سطح سرد شیشه متراکم می‌گردد. در این روش، ضخامت و خواص نوری غشای فلزی را می‌توان به دقت کنترل کرد و محصولات خاصی مانند فیلترهای انعکاسی، آینه‌های تلسکوپ و... به دست آورد.)
تفاوت در شیشه و آینه
تفاوت در شیشه و آینه

ویژگی هایی از آینه کاری

 • در کارخانه ها، شیشه را با فلزات جوشانده شده در کوره ها می پوشانند. یک لایه بسیار نازک اما کامل و دقیق از فلز روی شیشه می نشیند. سطح پشتی آینه را نیز برای جلوگیری از آسیب دیدن روکش فلزی رنگ آمیزی می کنند.
 • آینه ها برای دوام بالا به طراحی مخصوص نیاز دارند و شیشه مورد استفاده نیز باید صاف، بی نقص و با دوام باشد. برای مصارف خانگی نیز ضخامت آینه بسیار با اهمیت است چرا که مقاومت آن به نسبت ضخامت افزایش می یابد.
 • برای آینه هایی که وظایف سنگین تری به عهده دارند، مانند آنهایی که در پزشکی یا تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می گیرند، سطح شیشه باید به خوبی طراحی شود تا در عین حال که انحنا دارد، یکنواختی نیز داشته باشد. در این صورت، با چنین آینه هایی می توانید تصاویر بزرگتر یا کوچکتر نیز داشته باشید.
 • درواقع نوع روکش بستگی به طرح آینه خواهد داشت. مهم ترین ویژگی هایی که در انتخاب پوشش باید در نظر بگیرید نیز دوام و بازتاب است.
 • بخش مهمی از فرآیند تولید آینه مانند هر تولیدات دیگری، کنترل کیفیت است. این کنترل نیز می تواند با چشم غیر مسلح یا حتی میکروسکوپ صورت گیرد تا بالاترین دقت را در پیدا کردن خراش و ناهمواری ها داشته باشیم.

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟