خدمات معماری شامل چه مواردی می شود و چه روندی برای ارائه دارد؟

دسته بندی ها: مقالات
معماری ساختمان
معماری ساختمان

 

 

می توان گفت معماری یکی از حرفه هایی می باشد که تنوع کاری زیادی از نظر فضای کار، روش کار، مخاطبین، نوع کار، سبک و ... دارد. تمام روش های متفاوتی که برای خدمت رسانی در این زمینه وجود دارد پایبند و دنباله رو یک هدف هستند و تنها خروجی کار مورد اهمیت می باشد. در این مقاله ارائه خدمات حرفه ای در معماری ساختمان را به طور کامل بررسی می کنیم.

 

ارائه خدمات حرفه ای در معماری ساختمان

خدمات معماری شامل چه مواردی می شود و چه روندی برای ارائه دارد؟ فرآیند پروژه های معماری یک اصول و تئوری کلی دارد که هر شرکت و فریلسنر معماری برای ارائه آن روندی را طی می کند. به طور کلی خدماتی که جامعه از معمار انتظار دارد شامل توسعه و بهبود فضای سکونت در قالب ارائه طرح مفهومی، ارائه میزان بودجه مورد نیاز و اجرای بی عیب و نقص آن می باشد. همانطور که گفته شد معمار هنری آموخته است که به دنبال آن باید برای ارتقا رفاه، تسهیل زندگی روزمره و کیفیت فضا همواره در حال ایده پردازی و رفع چالش ها باشد و همزمان هویت سایت مربوطه و فرهنگ آن ها را در آثار های جدید خود تداوم بخشد.

تمامی روندی که یک شرکت معماری و یا تنها یک معمار باید طی کند تا بتواند در ارائه خدمات حرفه ای در معماری ساختمان، صاحب نظر باشد، شامل موارد زیر می باشد. قابل توجه است که مراحل نامبرده شده در هر شرکت و روش کاری هر فرد، می تواند متفاوت باشد و تنها خروجی کار و رساندن مفهوم ایده به مخاطب کافی می باشد.

 

  1. مطالعه و بررسی شرایط آب و هوایی، فرهنگی، مخاطبین و ... سایت پروژه جهت حفظ هویت منطقه و انتخاب متریال ماندگار بومی و مناسب شرایط جوی و همچنین اعمال الزامات لازم وابسته به شرایط
  2. بازدید محل پروژه به همراه برداشت و ارائه مشاوره رایگان به کارفرما
  3. مدلسازی تصورات و ایده های ذهنی توسط نرم افزارهای مربوطه جهت ارائه کامل و خوانا از آینده پروژه به کارفرما ( نرم افزارهای مربوطه شامل اتوکد، اسکچاپ، راینو، تری دی مکس، لومیون، فوتوشاپ، آنریل انجین و ... می باشد.)
  4. ارائه پیش فاکتور هر طرح داده شده جهت بررسی بودجه توسط کارفرما
  5. اعمال اصلاحیات و درخواست های کارفرما در طرح نهایی و به توافق رسیدن
  6. برنامه ریزی روند اجرایی طبق زمان داده شده
  7. مدیریت پروژه و اجرای آن و در نهایت تحویل به کارفرما

مراحل ذکر شده برای تمامی معماران اعم از طراحان داخلی، نمای ساختمان، طراحان منظر و ... کاربردی بوده و بهترین روند برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب و با کیفیت می باشد.

معماری ساختمان
معماری ساختمان

مزایای استفاده از خدمات حرفه ای در معماری

در واقع ترسیم و شماتیک سازی ایده هایی که در ذهن ایجاد می شوند کمک بزرگی به تسهیل تصمیم کارفرما می کند و به نوعی آینده پروژه را نزدیک به واقعیت به او نشان می دهد. در این راستا برنامه ریزی برای روند پیشرفت پروژه و اتفاقاتی که قرار است بیفتد و هم چنین میزان بودجه ای که قرار است صرف شود، صورت می گیرد و کار را منظم و حساب شده پیش می برد.

علاوه بر اهمیت گفته شده در ارائه خدمات معماری، استفاده از دانش و هنر معمار جهت پیش برد پروژه ها، می توان ساختمان هایی به کارفرما تحویل داد که از نظر کیفیت متریال، طراحی نما، طراحی داخلی، عمر مفید بنا و ... تضمین شده باشند.

نقش انواع شیشه در معماری مدرن

شیشه ها انواع مختلفی دارند که هر شیشه لمینت، سکوریت، شیشه رنگی و... با توجه به ویژگی هایی که دارند، در معماری مدرن ساختمان نقشی ایفا می کند. با توجه به آنکه متریال شیشه جای خود را در صنعت ساختمان سازی مدرن پیدا کرده است، در هر وجهی به عنوان کف، سقف و دیوار می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در زیر به برخی از موارد به کارگیری شیشه در ارائه خدمات در معماری اشاره شده است:

  • استفاده از شیشه رفلکس در نمای ساختمان
  • استفاده از شیشه سکوریت در جانپناه بالکن 
  • استفاده از شیشه های دکوراتیو در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان

همچنین قابل توجه است که امروزه طراحی ساختمان با شیشه توانسته مقاومت و سازگاری را در اجرا و ظاهر افزایش دهد.

معماری ساختمان
معماری ساختمان

معماری آلاچیق پشت بام ساختمان

استفاده از فضای پشت بام برای ایجاد فضایی نشیمن و کاربردی در کنار کمک به محیط زیست و کاهش آلودگی هوا به سبب کاشت گیاه در پشت بام، می تواند عملی هوشمندانه محسوب گردد. اخیرا طراحی و اجرای آلاچیق پشت بام در قالب آلاچیق چهارفصل رواج یافته و یکی از اصلی ترین فضای کاربردی روف گاردن به حساب می آید. استراکچر آلاچیق یا آتریوم مورد نظر می تواند شیشه، پروفیل آهن، چوب پلاست، ترموود، سنگ و ... باشد و در طرح های مختلف ایفای نقش کند. همچنین آلاچیق های شیشه ای چهار فصل قابلیت داشتن پکیج های گرمایشی و سرمایشی را نیز دارند.

 

پارتیشن در معماری ساختمان های اداری

استفاده از پارتیشن شیشه ای در ساختمان های اداری در عصر امروز یکی از ضروریات می باشد. بازسازی و باز طراحی برای ایجاد فضاهای جدا از هم جهت تعریف هر فضا برای وظیفه و نوع کار به صرفه نخواهد بود و با ویژگی هایی که وجود دارد، پارتیشن شیشه ای گزینه مورد نظر می باشد.    

نمونه خدمات معماری شرکت رامادُر در قالب طراحی و اجرای پارتیشن بندی فضای داخلی ساختمان اداری را می توانید در قسمت محصولات مشاهده و جهت مشاوره رایگان با شماره تماس درج شده در سایت تماس حاصل کنید.

معماری ساختمان
معماری ساختمان


 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
خدمات شرکت رامادر در زمینه معماری ساختمان شامل چه مواردی می باشد؟

شرکت رامادر در قسمت دکوراتیو شیشه ای وآینه ای مجتمع های تجاری، نرده شیشه ای بالکن و تراس های ساختمان، به کار گیری شیشه در اجرای راه پله ها، پارتیشن های شیشه ای اداری، حمام شیشه ای، شیشه دودبند، آلاچیق شیشه ای و خیلی از موارد دیگر خدمات رسانی می کند که توضیح هر کدام از موارد نام برده شده در قالب مقاله در سایت بارگذاری شده است.

برای کف آلاچیق شیشه ای در پشت بام چه متریالی مناسب می باشد؟

کفسازی آلاچیق های شیشه ای روف گاردن می تواند با استفاده از ترموود، چوب پلاست، سنگ و یا حتی با شیشه صورت بگیرد. در برخی از طراحی ها که ارتفاع آلاچیق را بالا تر از کف بام در نظر می گیرند، می توان تراریومی در کف آلاچیق ایجاد نمود که به سبب شفافیت شیشه، از داخل آلاچیق نمایی دیده شود.

کاربرد انواع شیشه در دکوراسیون داخلی ساختمان به چه صورت می باشد؟

استفاده از شیشه در خانه های کوچک می تواند فضای دلبازی را ایجاد نماید. متریال شیشه را می توان در هر فضایی و با هر کاربری به کار برد به عنوان مثال اجرای کتابخوانه شیشه ای، صندلی شیشه ای، حمام شیشه ای و ... می توانند مواردی از این دسته باشند.

روند خدمات رسانی شرکت رامادر همانند شرکت های معماری دیگر می باشد؟

روندی که در شرکت رامادر طی می شود نیز همانند شرکت های معماری دیگر شامل بررسی شرایط موجود، ارائه مشاوره رایگان به کارفرما، طراحی موردنیاز، تولید و اجرایی در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد.