شلف شیشه ای | انواع شلف و کاربرد آن در خانه های مدرن

دسته بندی ها: مقالات
شلف شیشه ای
شلف شیشه ای

 

در این صفحه از شلف شیشه ای با موارد زیر آشنا شوید:

 

دیوارها یکی از آیتم های مورد نظر برای طراحی داخلی می باشد. یکی از کاربردی ترین طراحی ها برای دیوار خانه های مدرن، شلف ها می باشند. شلف شیشه ای یکی از انواع شلف های مدرن محسوب می گردد که در ادامه به آن می پردازیم.

 

شلف شیشه ای

همانطور که گفته شد شلف ها، اقلام پرکاربردی هستند که می توانند به دیوارهای خانه شما کاربری بدهند و نقش موثری در نظم و چیدمان وسایل مورد نیاز و دکوری خانه ایفا کنند. امروزه اکثر شلف ها را با استفاده از متریال شیشه اجرا می کنند و با عنوان شلف شیشه ای به فروش می رسانند. شلف شیشه ای مانند سایر شلف های چوبی، آهنی و ... به صورت طاقچه ای روی دیوار نصب می شوند و یا به آن تکیه می کنند.

 

انواع شلف شیشه ای

شلف های شیشه ای بر اساس نوع شیشه مورد استفاده، طراحی و نحوه اجرا انواع مختلفی دارند. شیشه هایی که می توانیم از آن ها برای ساخت شلف استفاده کنیم شامل سکوریت، لمینت، شیشه رنگی مثل لاکوبل، شیشه کوارتز و ... می باشد. جنس شیشه مورد استفاده در شلف ها بسته به کاربری، نوع و سبک طراحی انتخاب می شود. 

شلف شیشه ای می تواند در طرح های مختلفی ارائه شود. بسته به سبک طراحی صورت گرفته در دکوراسیون داخلی، شلف شیشه ای را می توان در نماهای گرد، مستطیل، نیم دایره، مربع و ... طراحی کرد و از متریال های دیگر مانند چوب، پلاستیک و ... نیز جهت ترکیب با عنصر شیشه استفاده نمود.

شلف شیشه ای
شلف شیشه ای
استراکچر شلف شیشه ای

قبل از هر چیزی برای انتخاب نوع شیشه برای شلف شیشه ای بهتر است کاربری آن مشخص شود. اگر قرار بر آن است که اجسام دکوراتیو سنگین و یا اقلام مورد نیاز سنگینی روی آن ها قرار بگیرد بهتر است از شیشه سکوریت نشکن استفاده شود تا بتوان مقاومت شلف شیشه ای را تضمین نمود. ضخامت شیشه مورد استفاده نیز آیتم مهمی در انتخاب نوع شیشه و استراکچر شلف محسوب می گردد. در ادامه به برخی از انواع شلف شیشه ای بر اساس نحوه اجرای آن می پردازیم:

شلف شیشه ای ثابت: یکی از روش های اجرای شلف شیشه ای به این صورت است که باید با استفاده از یراق های آهنی و یا پلاستیکی لازم آن ها را به دیوار متصل نمود که این کار قابلیت جابه جایی آن ها را می گیرد و به دیوار آسیب می رساند. شلف شیشه ای ثابت انواعی دارد. به عنوان مثال شلف شناور یکی از شلف های ثابت می باشد که به صورت نامحسوسی به دیوار متصل می شود و نحوه ی اتصال آن در نما مشخص نمی باشد. 

شلف شیشه ای پایه ثابت: برخی از شلف ها را می توان به وسیله ی پایه ای از جنس چوب، فلز و یا پلاستیک اجرا نمود. به این صورت که پایه ای ثابت روی دیوار ایجاد می شود و طبقه های شیشه ای روی آن قرار می گیرند و قابل جابه جایی می باشند.

شلف شیشه ای پرتابل یا پیش ساخته: شلف شیشه ای پرتابل قابل جابه جایی بوده و در هر فضایی می توانند قرار بگیرند. این شلف ها نیازی به نصب ندارند و می توان به راحتی انواعی از آن ها را به صورت آنلاین یا به صورت حضوری در بازار و فروشگاه های مختلف تهیه نمود.

شلف شیشه ای توکار: در برخی از دیوارها فضایی داخل آن ایجاد می نمایند که می توان با طبقه بندی نمودن آن شلف هایی ایجاد نمود و به فضا کاربری بخشید.

شلف شیشه ای
شلف شیشه ای

کاربرد شلف شیشه ای در دکوراسیون مدرن

شلف شیشه ای بر اساس جنس شیشه ی استفاده شده و وزنی که می تواند تحمل کند، کاربردهای مختلفی دارد. شلف های شیشه ای که در اتاق ها و پذیرایی نصب می شوند می توانند فضایی برای چیدمان کتاب ها در قالب کتابخونه شیشه ای، نگهداری گیاهان، اقلام دکوری، قاب عکس و یا هر وسیله ی دیگری باشد. 

همچنین از شلف شیشه ای در سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها نیز استفاده می کنند. در برخی مواقع شلف های شیشه ای تنها برای تعریف و نما دادن به دیوار استفاده می شود و روی آن چیزی قرار نمی گیرد، که در این صورت از شیشه های ارزانتر و نازک استفاده می شود. 

 

با چه هدفی از شلف شیشه ای در دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟

در دکوراسیون مدرن متریال شیشه یکی از آیتم های پرکاربرد و مناسب می باشد. شیشه به سبب ظاهر شفافی که دارد می تواند با تمامی متریال های همجوار مانند سنگ، آجر، گچ و ... هماهنگی ایجاد کند و در سبک طراحی تاثیر منفی به جای نگذارد. 

یکی از ترفندهای معماری برای بزرگ تر نشان دادن فضا استفاده بیشتر از متریال شیشه در آیتم های مختلف می باشد. به طوری که شیشه به علت نمایی که دارد به ظاهر، فضایی را اشغال نمی کند.

همچنین یکی دیگر از هدف های استفاده از شلف شیشه ای، شاخص نمودن عناصر دکوراتیو موردنظر طراحی در فضا می باشد. به عبارتی دیگر اگر طراح بخواهد وسیله ای را در خانه به گونه ای شاخص نشان دهد و جلب توجه را به حاشیه نکشاند از شلفی با جنس شیشه استفاده می کند.

 


 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
نورپردازی در شلف های شیشه ای چگونه انجام می شود؟

شلف های شیشه ای را می توان با استفاده از روشنایی های ال ای دی نورپردازی نمود و جلوه ی بیشتری به آن داد.

جایگاه شلف شیشه ای در مغازه ها، موزه ها و گالری ها چیست؟

یکی از اصلی ترین موارد استفاده از شلف های شیشه ای، به کار گیری آن در گالری، موزه ها و فضاهایی می باشد که هدف ان ها شاخص نمودن آیتم ها و وسایل ارزشمند می باشد.

نکات مهمی که باید قبل از تهیه شلف رعایت کرد، چیست؟

قبل از هر چیزی باید کاربری شلف مشخص گردد تا بتوان وزن احتمالی که شیشه باید تحمل کند را محاسبه کرد و نوع شیشه و ضخامتی که لازم دارد را تعیین نمود. مورد دیگر انتخاب نوع شلف بر اساس آسیب رساندن به دیوار و جا به جایی آن صورت می گیرد که در تهیه شلف مورد اهمیت می باشد.