شیشه اجاق گاز | شیشه برای ماکروفر

دسته بندی ها: مقالات
شیشه اجاق گاز
شیشه اجاق گاز

 

 

شیشه اجاق گاز

در گذشته استفاده از فرگازها برای پخت انواع غذاها به میزان بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گرفت. شیشه درب فرگاز این امکان را داشت که غذاهای در حال پخت از جمله مرغ گریل شده، کیک، پیتزا و ... را به خوبی ببینید. با توجه به مدرن شدن فضاهای داخلی منازل و ادارات، اجاق گازهای قدیمی نیز جای خود را به گازهای صفحه ای جدید داده اند. زیباترین و کاربردی ترین نوع این گازهای صفحه ای گازهای شیشه ای هستند. این اجاق گازها دیگر فضای زیادی همچون اجاق گازهای قدیمی نیاز ندارند و تنها روی یک کابینت قابل نصب و استفاده هستند. اجاق گازهای شیشه ای دارای تنوع بسیار زیادی در تعداد شعله ها هستند و شما با توجه به میزان فضایی که در اختیار دارید می توانید اجاق گازهای صفحه ای شیشه ای با دو، سه، چهار و پنج شعله را خریداری کنید. شیشه سکوریت که برای اجاق گازهای صفحه ای مورد استفاده قرار می گیرد، دارای تنوع رنگی بالایی است و می توانید متناسب با دکوراسیون خود رنگ آن را انتخاب کنید. البته رنگ مشکی آن بسیار کلاسیک و جذاب است و اغلب خریداران آن را برای محل زندگی خود انتخاب می کنند.


مزایای اجاق گاز شیشه ای

از آنجا که سطح اجاق گاز با شیشه پوشانده شده است، تمیز کردن و نگهداری از آن بسیار راحت است و می توان گفت این یکی از مهم ترین دلایلی است که اغلب خانم ها علاقه به خرید این اجاق گاز را دارند. هر میزان چربی و لکه که روی صفحه شیشه ای بنشیند با یک دستمال و کمی مواد شوینده به راحتی تمیز می شود. شیشه سکوریت آن ساختاری بسیار مقاوم دارد و دچار خش نمی شود. بنابراین حتی به مرور زمان نیز تغییری در ظاهر گاز به وجود نمی آید و بعد از هر بار تمیز کردن آن همانند روز اول می درخشد.
از آن جا که شیشه طرح ها و رنگ های متنوعی دارد، انتخاب شما برای اجاق گاز مطابق با سلیقه تان محدود نخواهد بود. این اجاق گازها ساختاری ساده تر از فر گازهای قدیمی دارند و از این رو عیب یابی و تعمیر آن ها بسیار ساده و راحت خواهد بود. جابه جایی آسان آن ها نیز از جمله ویژگی های خوب این گازها می باشد. اجاق گازهای شیشه ای را می توان با هودهای شیشه ای همانند آن ها به زیبایی ست کرد. اکثر مدل های این اجاق گازها دارای قفل کودک هستند و اگر در منزل نباشید می توانید از در خطر نبودن فرزندتان اطمینان حاصل کنید.

شیشه اجاق گاز
شیشه اجاق گاز

امنیت اجاق گاز صفحه ای شیشه ای

اگر با ساختار شیشه های سکوریت آشنایی داشته باشید می دانید که این شیشه ها از مقاوم ترین شیشه های موجود در بازار هستند که برای انواع لوازم خانگی و کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. شیشه های سکوریت را شیشه های ایمن نیز می نامند. از این رو  زمانی که برای ساخت اجاق گاز صفحه ای از آن ها استفاده می شود، می توانید به راحتی قابلمه داغ و سنگین را بر روی آن قرار دهید و اطمینان داشته باشید که صفحه مقاومت دارد. تنها کافیست کمی با احتیاط با لبه های اجاق گاز برخورد کنید زیرا تنها نقطه حساس این اجاق گازها لبه های کناری آن ها است. در صورت استفاده درست از آن، تا سال های طولانی می توانید از این وسیله استفاده کنید. بنابراین اجاق گازهای شیشه ای گازهایی ایمن هستند و خطری برای مصرف کنندگان آن ها نخواهند داشت. از طرفی دکمه های این اجاق گازها بر بالای صفحه گاز قرار دارد و از دسترس کودکان به دور هستند. این ویژگی امنیت بیشتری برای فرزندان کوچک به وجود می آورد.

 

جنس شیشه اجاق گاز صفحه ای شیشه ای

امروزه لوازم خانگی از جنس شیشه به دلیل زیبایی و جذابیت خاصی که دارند بسیار پر طرفدار شده اند. اجاق گازها در طی دوران مختلف دچار تغییرات بسیار زیادی شده اند. جدیدترین نوع آن ها گازهای صفحه ای رومیزی از جنس شیشه هستند. این اجاق گازها ظاهر بسیار زیبایی دارند و فضای آشپزخانه را دچار تغییرات زیادی می کنند. حال چون شیشه ی به کار رفته در آن ها در معرض گرما و حرارت بسیار بالایی است باید از نوع خاصی از شیشه ها ساخته شود. شیشه به کار رفته در ساخت اجاق گازهای شیشه ای غالبا از جنس سکوریت و یا شیشه های مقاوم شیشه لمینت در برابر حرارت است. شیشه های سکوریت طی عملیات حرارتی بسیار بالایی ساخته می شوند و ساختار بسیار مقاوم و سرسختی دارند. این شیشه ها علاوه بر اجاق گازهای صفحه ای برای ساخت شیشه های جلوی انواع فر، گاز و شیشه های مایکروویو نیز مورد استفاده قرار می گیرند. دمای فر گازها به بالای 270 درجه سانتی گراد نیز می رسد بنابراین باید شیشه فر از جنسی باشد که بتوان در برابر این حرارت مقاومت کند و آسیب نبیند.

 

نکات ایمنی و مراقبتی برای جلوگیری از خرد شدن اجاق گازهای شیشه ای رومیزی

گاهی اوقات برخی افراد بر این باور هستند که با پوشاندن سطح شیشه ای گاز رومیزی خود مثلا با فویل های آلومینیومی، موجب می شوند سطح شیشه ای اجاق گاز آن ها تمیز بماند و هر از گاهی فویل را عوض کنند. اما سطح شیشه ای در صورت کثیف شدن به راحتی تمیز می شود. محصور كردن قسمت بالای شیشه یا پوشاندن سطح آن با آلومینیوم یا مواد دیگر فقط به این معنی است كه گرما بین لایه فویل و شیشه گیر كرده و به شیشه منحرف می شود. همین کار احتمال خرد شدن شیشه را برای قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرمای محصور افزایش می دهد. نکته مهم دیگر این است که برای هر شعله ای حتما از سایز قابلمه مناسب با آن استفاده کنید، حتی اگر گاز صفحه ای شما تک شعله باشد. قابلمه های با سطح مناسب با شعله اجاق گاز باعث می شوند وضعیت پایداری بین حرارت و شیشه ایجاد شود، اما قرار دادن قابلمه های بزرگتر (به خصوص چدن یا فولاد ضد زنگ) بر روی شعله های کوچکتر، گرمای بیشتری را بین کف ظرف و سطح شیشه به دام می اندازد. بنابراین قرار ندادن قابلمه مناسب با سطح شعله، باعث آسیب به صفحه اصلی می شود. بهتر است حتی الامکان قابلمه ها را حتی اگر گرم نباشند، مستقیما بر روی سطح شیشه قرار ندهید. در حالت کلی بهتر است احتیاطات لازم هنگام قرار دادن اجناس مختلف بر روی سطح شیشه را داشته باشید که دچار مشکل نشود. 

شیشه اجاق گاز
شیشه اجاق گاز

 

برای استفاده از اجاق گاز پخت و پز رومیزی، فاصله کافی از دیوارهای اطراف را حفظ کنید. حتی اگر نمای خارجی دیوار از جنس استنلس استیل یا کاشی باشد، اگر مواد داخلی آن قابل احتراق باشد (چوب)، گرمای ناشی از اجاق گاز ممکن است باعث آتش سوزی شود. اگر رعایت فاصله کافی غیرممکن است، لطفاً حتما از اجاق گازهای شیشه ای با صفحه عایق حرارتی استفاده کنید. 

 

انواع اجاق گاز شیشه ای صفحه ای و عوامل موثر در طول عمر آن ها

از آن جا که شیشه ماده ای است که با شکل های مختلفی قابلیت ساخت دارد، از این رو اجاق گازهای شیشه ای نیز که از شیشه های سکوریت شاخته می شوند نیز می توانند با شکل های مختلفی ساخته شوند. ضخامت صفحات شیشه ای نیز می تواند متفاوت باشد. بنابراین با توجه به میزان استفاده ای که قرار است از اجاق گاز داشته باشید می توانید نوعی از آن را انتخاب کنید. اجاق گازها از نظر شکل ظاهری به حالت مستطیلی، نیمه مدور و با لبه های گرد ساخته می شوند که برحسب تعداد شعله اندازه آن ها می تواند متفاوت باشد. به طور معمول اجاق گازهای شیشه ای رومیزی با ضخامت های 6 و 8 میلیمتری ساخته می شوند.

شاید تصور کنید میزان این دو میلیمتر تفاوت بسیار اندکی بین ضخامت اجاق گازها ایجاد می کند. اما خوب است بدانید که میزان ضخامت اجاق گازها می تواند به مقدار بسیار زیادی در مدت ماندگاری آن ها موثر باشد. دقیقا برخلاف ضخامت اجاق گاز، اینکه شکل ساختاری گاز صفحه ای شما چگونه باشد تنها در زیبایی آن موثر است و تاثیری بر طول عمر و ماندگاری آن ندارد.

 

استفاده از شیشه سکوریت برای مایکروفر

امروزه مایکروویو به دلیل پخت و یخ زدایی سریعی که برای مواد غذایی دارد، در برخی منازل نقش اجاق گاز را کمرنگ کرده است. درب این وسیله خانگی از شیشه ساخته شده است که بتوانید به راحتی و بدون باز کردن درب آن از مراحل مختلف پخت غذا آگاه باشید. حال باید این شیشه از جنسی باشد که بتواند حرارت درون آن را تحمل کند. شیشه های سکوریت گزینه های مناسبی هستند که می توانند این نیاز را برطرف کنند. این شیشه ها دارای استحکام بالایی هستند و در عین مقاومت می توانید از شفافیت آن برای دید بهتر غذا استفاده کنید. اگر احیانا به دلیل اسباب کشی یا وارد شدن ضربات بسیار سنگین مشکلی برای آن به وجود آمد می توانید به راحتی آن را تعویض نمایید. علاوه بر شیشه مایکروویو، برای سینی ها و ظروفی که درون این وسیله برای طبخ غذا مورد استفاده قرار می گیرند نیز باید از شیشه های مقاوم با حرارت استفاده کرد. بنابراین مشاهده می کنید که شیشه سکوریت به میزان بسیار زیادی می تواند در ساخت لوازم خانگی مفید و کاربردی باشد. 

 

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
کاربرد شیشه سکوریت در مایکروفر چیست؟

شیشه درب مایکروویو و همچنین سینی ها و ظروفی که در آن قرار می گیرند باید از جنس شیشه نشکن و سکوریت باشند.

جنس شیشه و ضخامت اجاق گاز شیشه ای رومیزی چه مقدار است؟

شیشه گازهای رومیزی از جنس سکوریت با ضخامت های 6 و 8 میلی متر است که می تواند با شکل های مختلفی ساخته شود.

مزایای گاز صفحه شیشه ای چیست؟

علاوه بر زیبایی، مکان کمتری را اشغال می کنند، دارای قفل کودک بوده و دکمه های آن روی صفحه قرار دارد که از دسترس اطفال دور باشد.

آیا اجاق گاز شیشه ای ایمن است؟

بله، اجاق گازهای شیشه ای ایمن هستند و استفاده از آنها بسیار راحت و تمیز است.