نرده شیشه ای | اجرای نرده شیشه ای در ساختمان های لاکچری

دسته بندی ها: مقالات
نرده شیشه ای
نرده شیشه ای

 

 


امروزه عنصر شیشه طرفداران زیادی بین معماران و طراحان پیدا کرده است و به دلیل ظاهر چشمگیری که دارد، یکی از متریال ها در طراحی مدرن محسوب می گردد. در این مقاله به عنصر شیشه در قالب نرده شیشه ای و اجرای آن ها در ساختمان های لاکچری می پردازیم.


نرده شیشه ای

یکی از انواع جانپناه هایی که به تازگی رواج یافته، نرده شیشه ای می باشد. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که می تواند به کارگیری عنصر شیشه در جانپناه را توجیه کند. در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم:

  • توهم سازی معماری

یکی از هنرهای معماران و طراحان داخلی و منظر  در استفاده از مزیت ها و تبدیل محدودیت های موجود به فرصت می باشد. به عنوان مثال در صورت کوچک بودن مساحت تراس، استفاده از جانپناهی از جنس شیشه به جای جانپناه های سنگی، آجری، نرده استیل و... می تواند فضا را بزرگتر و دلبازتر نشان دهد. 

  • سهولت تمیز نگه داشتن شیشه

 تمیز کردن شیشه و پاک زدایی آلودگی های محیطی روی آن نسبت به متریال های دیگر آسان تر بوده و نمای پاکیزه تری را ایجاد می نماید.

  • عمر طولانی شیشه

شیشه نسبت به متریال هایی مانند چوب، چوب پلاست، آهن و ... مقاومت بیشتری باتوجه به ظاهر و ضخامتش دارد.

نرده شیشه ای
نرده شیشه ای
  • انطباق شیشه در نمای ساختمانی

متریال شیشه به علت بی رنگ بودن با هر متریال دیگری می تواند هماهنگ باشد و نما و سبک طراحی ظاهری خانه را حفظ نماید.

  • عدم مسدودیت نور به ساختمانی

بسته به نوع شیشه استفاده شده در جانپناه تراس، نور دریافت شده توسط شیشه می تواند به درون ساختمان منتقل شود و یا انعکاس پیدا کند و ظاهری زیبا در نمای ساختمان ایجاد نماید.

انواع نرده شیشه ای

نرده شیشه ای با توجه به جنس شیشه و اجرا تقسیم بندی می شوند و به دنبال آن طبق کاربری که می خواهند داشته باشند انتخاب می شوند. 
انواع نرده شیشه ای از نظر جنس شیشه:

برای استفاده از نرده شیشه ای در دور استخر و آتشدان های شیشه ای از شیشه سکوریت با ضخامت بین 5 تا 10 میل استفاده می شود که مقاومت بالایی دارند و برای کاربری های نامبرده شده، مناسب می باشند.

 شیشه لمینت یکی از مقاوم ترین شیشه ها محسوب می شود که به سبب این ویژگی، از آن ها با ضخامت بین 12 تا 16 میل در بالکن، تراس، پشت بام، کاور نورگیرها، راه پله ها و .... استفاده می کنند.

نرده شیشه ای
نرده شیشه ای

روش های اجرای نرده شیشه ای

نصب به روش اسپیگات: در این روش شیشه های سکوریت و یا لمینت را به صورت پنل هایی با ابعاد مشخص تهیه می کنند و با استفاده از پایه های استیل شیار دار، نمایی کاملا شیشه ای را به وجود می آورند.

 

نصب به روش فیکس پوینت: یکی از حساس ترین روش های اجرایی، روش فیکس پوینت می باشد. این روش می تواند نمای یکپارچه ای از شیشه در اختیار ما بگذارد. به این صورت که شیشه ای با ابعاد بزرگ به وسیله ی مهارکننده هایی از جنس استیل به دیوار یا زمین فیکس می شوند ولی با کوچک ترین خطای محاسباتی می تواند کار را با مشکل روبرو کنند.

 

نصب به روش اکسپوز:یکی از پرکاربردترین روش های نصب نرده شیشه ای استفاده از روش اکسپوز می باشد. می توان پس از تمام کفسازی و اطمینان از تراز بودن آن با استفاده از پروفیل های آلومینیوم با مقطع U و قرار دادن شیشه ها داخل آن و اتصال کل این استراکچر به کف زمین با استفاده از براکت، نرده شیشه ای ایجاد کرد. در صورت خواسته ی کارفرما برای تغییر نوع نرده و یا نوع شیشه استفاده شده می توان این ساختار را به راحتی مونتاژ نمود.

 

نصب نرده شیشه ای به روش دفنی یا توکار:در این نوع اجرا، شیشه به وسیله ی پروفیل آلومینیوم داخل زمین نصب می شود و از نظر مقاومت و استحکام نسبت به سایر روش ها ایمن تر می باشد.

نرده شیشه ای
نرده شیشه ای

نرده شیشه ای در ساختمان های لاکچری

نشان دادن ظرافت مدرن در طراحی و ساخت با استفاده از نرده شفاف شیشه ای، یکی از دلایلی است که این متریال را برای ساختمان های لاکچری بیشتر استفاده می کنند. مرز بندی شفاف در این گونه ساختمان ها ویژگی های زیادی دارد که به برخی از آن ها اشاره می کنیم. قبل از آن باید توجه داشت که امروزه ساختمان های لاکچری از نظر سبک طراحی به دو بخش تقسیم بندی شده اند:

  • طراحی به سبک کلاسیک و مینیمال

در ساختمان های کلاسیک اغلب برای جانپناه ها از متریال سنگ استفاده می شود و عنصر شیشه در نمای ساختمان به مکرر رایج نمی باشد. ولی در طراحی مینیمال، شیشه می تواند به عنوان یکی از شاخص ترین متریال در نما حضور پیدا کند. یکی از ویژگی های نرده شیشه ای در نماهای لاکچری مینیمال، به وجود آوردن چشم اندازی قابل دسترس می باشد و می دانیم که اکثر ساختمان های گران در مناطقی ساخته می شوند که ویوی مناسبی را به دنبال آن دارند و شیشه می تواند از بسته شدن این نما جلوگیری نماید.

  • انعطاف پذیری در تولید و نصب شیشه ها

یکی دیگر از ویژگی های آن می باشد که با استفاده از این قابلیت می توان طرح های مدرن را به راحتی اجرا نمود.

 


 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
آیا امکان اجرای نرده ای ترکیبی از شیشه و متریال دیگر وجود دارد؟

بله، می توان نرده هایی را طراحی نمود که عنصر شیشه در کنار متریال هایی مانند استیل، کاور چوب و ... اجرا شوند.

ارتفاع نرده شیشه ای محدودیت دارد؟

استانداردی که برای ارتفاع جانپناه تعیین شده است در اجرای نرده شیشه ای نیز لحاظ می گردد و در صورت بلندتر نمودن حفاظ نیز می توان با استفاده از روش نصب اسپیگات، به سبب پایه های موجود در این روش، ارتفاع را زیاد تر کرد.

امنیت نرده های شیشه ای به چه صورت تامین می گردد؟

نرده های شیشه ای کامل شده ی نرده های دیگر از نظر نوع کاربری و قابلیت هستند. در ساخت نرده های شیشه ای از شیشه هایی با جنس لمینت و سکوریت استفاده می شود که مقاومت بسیار بالایی داشته و ایمنی را به حداقل سطحی که لازم است می رسانند.

نرده شیشه ای پله می تواند به چه روشی اجرا گردد؟

نرده های شیشه ای برای هر فضا و کاربری که بخواهند استفاده شوند می توانند با هر یک از روش هایی که نام برده شده است، نصب شوند.