نمای مدرن | استفاده از شیشه در طراحی ساختمان

دسته بندی ها: مقالات
شیشه نما ساختمان
شیشه نما ساختمان

 

 

شیشه و فلز در نمای ساختمان 

شیشه و فلز دو متریال بسیار پر کاربرد هستند که به دلیل تنوع و کیفیت بالا در نمای ساختمان و زیباسازی آن استفاده می شوند. شیشه ها به دلیل زیبایی منحصر به فردی که دارند و ورود نور به داخل ساختمان باعث زیبایی و جذابیت بیشتر نمای ساختمان می شوند. همچنین فلز یکی از متریال هایی است که به دلیل استحکام بالا در ساخت بسیاری از محصولات و نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از فلز و شیشه در نمای ساختمان علاوه بر زیبایی نما در استحکام و افزایش مقاومت آن در برابر ضربه، زلزله و موارد دیگر تاثیر گذار است. در ادامه به توضیح کاربرد شیشه و فلز در نمای داخلی و بیرونی ساختمان می پردازیم‌. 

 

انواع شیشه و فلز در نمای ساختمان

شیشه و فلزات از تنوع بالایی برخوردار هستند و در نمای ساختمان از فلزات و شیشه هایی متفاوتی استفاده می شود که در ادامه به توضیح هر کدام از آن ها می پردازیم. 

  • انواع شیشه در نمای ساختمان: نمای ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا علاوه بر زیبایی که به محیط می بخشد باید از مقاومت بالا برخوردار باشد تا بتوانند در برابر عوامل مختلف استحکام خود را حفظ کند. در نمای ساختمان از شیشه های نشکن و ایمنی که از ضخامت های بسیار بالایی برخوردار هستند استفاده می کنند تا در اثر شکستن باعث آسیب کسی نشوند و از مقاومت بالایی برخوردار باشند. شیشه سکوریت و شیشه لمینت از شیشه هایی هستند که در نمای ساختمان استفاده می شوند. 
  • انواع فلزات در نمای ساختمان: فلزات ویژگی های مختلفی دارند و مقاومت هر کدام از آن ها با یکدیگر متفاوت است‌. معمولا از فلزاتی در نمای ساختمان استفاده می کنند که از سختی بالایی برخوردار باشند و چکش خوار باشند. یعنی بتوانند در برابر ضربه از خود مقاومت نشان دهند. همچنین فلزاتی که در نمای ساختمان استفاده می شوند باید در برابر رطوبت و زنگ زدگی مقاوم باشند تا در دراز مدت دچار زنگ زدگی نشوند. آلومینیوم و استیل دو متریال بسیار پرکاربرد در نمای ساختمان هستند. 
شیشه نما ساختمان
شیشه نما ساختمان

استفاده از شیشه و فلز برای ساخت بالکن شیشه ای در نمای ساختمان 

بالکن شیشه ای یکی از اجزای ساختمانی است که در زیبایی نمای ساختمان از آن استفاده می شود. بالکن یا تراس شیشه ای از شیشه و فلزات مختلف ساخته می شود و در طرح های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساخت بالکن های شیشه ای از شیشه هایی با مقاومت بالا مانندشیشه سکوریت که در برابر ضربه و زلزله مقاوم هستند استفاده می کنند. همچنین از فلزات مختلف مانند آلومینیوم و استیل برای چهار چوب و درزها استفاده می کنند که باعث استحکام بیشتر آن نیز می شود. 

 

استفاده از شیشه و فلز در نمای ساختمان اداری 

امروزه بسیاری از معماران و طراحان برای ساخت نمای ساختمان های اداری از شیشه و فلزات در کنار یکدیگر استفاده می کنند که باعث ایجاد یک نمای لوکس و منحصر به فرد می شود. استفاده از شیشه و فلز برای ساخت نما با سرعت بیشتر و در مدت زمان کمتری انجام می شود که ازن ویژگی برای کسانی قصد دارند ساختمان خود را در مدت کوتاهی به اتمام برسانند بسیار مناسب است‌ . همچنین استفاده از شیشه و فلز در نمای ساختمان در برند و تبلیغات شرکت ها و سازمان های خصوصی بسیار تاثیر گذار است زیرا می تواند افراد زیادی را به دلیل جذابیت که دارد به سمت خود جلب کند. 

 

استفاده از شیشه و فلز برای ساخت پنجره 

شیشه و فلز دو متریال بسیار پر کاربرد هستند که معمولا برای ساخت انواع درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرند. در گذشته از پنجره ها تنها برای ورود نور و هوای تازه به داخل محیط استفاده می شد اما امروزه پنجره یکی از اجزای بسیار جذاب و زیبا برای دیزاین نمای ساختمان است که در سایز و طرح های مختلف با استفاده از انواع شیشه ها و فلزات ساخته می شود. آلومینیوم و فولاد دو نوع از فلزاتی هستند که به دلیل استحکام بالا و ویژگی های منحصر به فردی که دارند، برای ساخت انواع پنجره در سایزهای مختلف در نمای بیرونی و داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین شیشه هایی که برای ساخت درب و پنجره در نمای بیرونی استفاده می کنند معمولا از جنس شیشه سکوریت است که از ضخامت بالایی برخوردار است و در ساخت بسیاری از محصولات شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

شیشه نما ساختمان
شیشه نما ساختمان

ساخت نمای اسپایدر با استفاده از شیشه و فلز

نمای اسپایدر یکی از انواع نماهای ساختمانی است که با استفاده از شیشه ساخته می شود و برای استحکام بیشتر آن از فلزات در پشت کار استفاده می کنند. از نمای اسپایدر برای نمای ساختمان های اداری، شرکت های خصوصی، برج ها و... استفاده می شود. در نمای اسپایدر به صورت مخفی از فلزات برای استحکام بیشتر و افزایش مقاومت شیشه استفاده می کنند. در نمای اسپایدر از شیشه لمینت که از ضخامت بالایی برخوردار است، استفاده می کنند. 
 

نمای شیشه ای فریم دار 

یکی از کاربردهای شیشه، استفاده از آن در نمای ساختمان است که با استفاده از متریال های مختلف انجام می شود. نمای شیشه ای فریم دار یکی از انواع نماها است که با استفاده از شیشه و متریال های دیگر مانند فلزات ساخته می شود. در ساخت این نما از فلزات برای استحکام بیشتر و زیبایی آن استفاده می کنند. معمولا از فلزات در چهارچوب نما و بخش هایی که درزها وجود دارند استفاده می شود. فلزاتی که برای ساخت نمای شیشه ای فریم دار استفاده می شوند معمولا از جنس آلومینیوم، فولاد، استیل و... استفاده می کنند که نسبت به فلزات دیگر برای ساخت نما مناسب تر هستند. 

 

مزایای استفاده از شیشه و فلز در نمای ساختمان 

استفاده از شیشه و فلز از مزایای بسیاری برخوردار است؛ به طوری که امروزه در نمای بیشتر ساختمان ها از شیشه و فلز در کنار هم استفاده می کنند. 

  • استفاده از شیشه و فلز در کنار هم برای نمای ساختمان علاوه بر استحکام بالا باعث زیبایی بیشتر ساختمان لوکس و منحصر به فرد دیده شدن آن نیز می شود. 
  • شیشه و فلزات از تنوع بالایی در طرح و رنگ برخوردار هستند و استفاده از آن ها در نمای ساختمان باعث می شود که طرح های متنوعی برای نما ایجاد کرد. 
  • استفاده از شیشه و فلز در نمای ساختمان نسبت به متریال های دیگر با سرعت بیشتری انجام می شود و در مدت زمان کوتاهی می توان یک نمای ساختمانی بسیار لوکس و مدرن با استفاده از شیشه و فلز ایجاد کرد. 
  • استفاده از شیشه و فلز در نمای ساختمان فضای دید بیشتری را برای کسانی از داخل به بیرون نگاه می کنند ایجاد می کند و باعث ورود نور به داخل ساختمان و روشن تر دیده شدن فضای آن نیز می شود. 

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
از چه شیشه هایی در نمای ساختمان استفاده می کنند؟

به طور کلی نمای ساختمان به دو دسته بیرونی و داخلی تقسیم می شود. شیشه هایی که در نمای بیرونی ساختمان استفاده می شوند باید از استحکام و مقاومت بالایی در برابر باد، طوفان و زلزله برخوردار باشند. شیشه لمینت و شیشه سکوریت بهترین نوع شیشه برای نمای ساختمان هستند که به دلیل ضخامت و استحکام بالا مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در نمای داخلی ساختمان از شیشه های سکوریتی با ضخامت کمتر برای دیزاین و زیبایی آن استفاده می کنند.

از چه فلزاتی در نمای ساختمان استفاده می کنند؟

تنوع بالای فلزات باعث شده است که انواع مختلف آن ها در نمای ساختمان استفاده کنند‌. آلومینیوم، استیل، برنج، مس و... فلزاتی هستند که بیشتر در ساخت نمای ساختمان و ساخت محصولات فلزی و شیشه ساخته می شوند. آلومینیوم و استیل به دلیل مقاومت بالایی که دارند نسبت به فلزات دیگر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

آیا احتمال زنگ زدگی فلزات در نمای ساختمان وجود دارد ؟

فلزات بسیاری هستند که در برابر رطوبت مقاوم نیستند و به راحتی در اثر برخورد با اکسیژن هوا دچار زنگ زدگی و پوسیدگی می شوند. اما معماران و طراحان ساختمانی از فلزاتی استفاده می کنند که در برابر اکسیژن مقاوم بوده و دچار اسیب نشوند. همچین با استفاده از لایه های مختلف سطح فلزات را صد زنگ می کنند تا در اثر رطوبت هوا دچار زنگ زدگی و تغییر رنگ نشوند. 

آیا احتمال شکست شیشه در نمای ساختمان وجود دارد؟

در گذشته بیشتر شیشه ها از ضخامت کمی برخوردار بودند و احتمال شکستن آن ‌ها بسیار بالا بود اما امروزه شیشه هایی را با استحکام و ضخامت بالا تولید می کنند که بسیار مقاوم هستند و از ان ها به عنوان شیشه نشکن یاد می کنند. همچنین استفاده از شیشه و فلز در کنار یک دیگر علاوه بر زیبایی، باعث افزایش مقاومت و استحکام ان در برابر زلزله و ضربه می شود.