گلس برد | آشنایی با وایت برد شیشه ای پرتال

دسته بندی ها: مقالات
وایت برد شیشه ای
وایت برد شیشه ای

 

در این صفحه از وایت برد شیشه ای با موارد زیر آشنا شوید:


استفاده از صفحه های نوشتاری در ابعاد بزرگ برای شرکت ها، سازمان ها و ادارات یکی از آیتم های الزامی می باشد. چرا که در بسیاری از شرایط مانند جلسات، برنامه ریزی، تقسیم وظایف، پروژه های پیش رو، ایده پردازی و... نیاز به نوشتن در صفحات بزرگ و قابل دید می باشد. یکی از صفحات نوشتاری جدیدی که به تازگی تولید آن ارتقا یافته است، گلس برد می باشد، که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

 

گلس برد چیست؟

تخته وایت برد شیشه ای پرتال با نام معروف گلس برد یک نوع صفحه نوشتاری از جنس شیشه محسوب می گردد. در ساخت گلس بردها می توان از شیشه های سکوریت مختلفی با ضخامت کم و اعمال فرآیندی بر روی آن ها جهت افزایش مقاومت، استفاده نمود، اما باید در نظر گرفت که برخی از آن ها گزینه مناسبی برای نوشتن نمی باشند. به عنوان مثال شیشه فلوت به سبب موجی که در بیشتر مواقع دارد، شیشه خوبی برای ساخت تخته های وایت برد شیشه ای محسوب نمی شوند. گلس برد در هر رنگی قابل تولید بوده و می توان با توجه به درخواست کارفرما، خاصیت مغناطیسی در آن ها ایجاد کرد. 

قابل ذکر است که امروزه به علت شیوع ویروس کرونا، خیلی از افراد مجبور به دورکاری شده اند و نیازمند یک آفیس کوچک در خانه ی خود می باشند. تخته وایت برد یکی از وسایل ضروری محسوب می شود.

وایت برد شیشه ای
وایت برد شیشه ای

انواع گلس برد ها و کاربرد آن ها

گلس بردها از نظر طریقه نصب، شکل هندسی آن، نوع شیشه استفاده شده و کاربری تقسیم بندی می شوند. گلس بردها را می توان به همراه پایه در ارتفاع های متفاوت و مورد نیاز، گلس برد پانچ شده با طریقه نصب به وسیله ی پیچ و رولپلاک، به همراه آویز، کشویی و ... تهیه نمود. 

از نظر شکل هندسی، گلس بردها به هر طرح و اشکالی  مانند دایره، مستطیل، لوزی و ... که کارفرما بخواهد، برش داده می شود. یکی دیگر از دلایل برای تقسیم بندی گلس بردها، نوع کاربری آن می باشد. به این صورت که برخی از طراحان از گلس برد در ابعاد کوچک و بزرگ، تنها جهت دکوراتیو نمودن و پارتیشن شیشه ای استفاده می کنند و برخی به طور معمول به عنوان صفحه ای نوشتاری جهت برگزاری کلاس های آموزشی، برنامه ریزی، ارائه و ... استفاده می نمایند. همچنین تخته وایت برد شیشه ای پرتال می تواند از انواع شیشه هایی مانند شیشه کریستال، سوپر کلیر و ... تولید شود و با اضافه نمودن قابلیت های بیشتر، تنوع زیادی پیدا کنند که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم:

 • گلس برد مغناطیسی: در این مدل از تخته وایت برد شیشه ای علاوه بر نوشتن می توان به عنوان صفحه ای جهت چسباندن وسایل مغناطیسی و مگنتی نیز استفاده نمود. در واقع کالر بردهای شیشه ای را روی سطحی فلزی می چسبانند و قابلیت مغناطیسی را ایجاد می کنند.
 • گلس برد مات: در ساخت برخی از گلس بردها از شیشه های مات استفاده می شد که مات بودن آن می تواند کمی از قابلیت انعکاس نور روی شیشه را کاهش دهد.
 • گلس برد طرح دار: نوعی از گلس بردها وجود دارند که می توان با عملیات پرداخت بر روی سطح آن، طرح هایی را ایجاد نمود و در قالب پارتیشن نیز از آن ها استفاده کرد و در موارد آموزشی کودکان را جذب نمود.
 • گلس برد فریم دار: اغلب گلس بردهای تولید شده بدون هیچ گونه یراق و فریم می باشند، اما در بعضی از موارد با توجه به طراحی محیط و در خواست کارفرما از فریم برای ساخت آن ها استفاده می شود.

 

مزیت استفاده از گلس برد و مقایسه با انواع وایت بردهای دیگر

گاهی این سوال پیش می آید که چرا باید از تخته وایت بردهای شیشه ای با وجود انعکاس نوری که ایجاد می کند، استفاده نمود؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است تنها به مزیت های گلس برد بپردازیم:

 1. اولین ویژگی که می توان برای مقایسه با تخته وایت بردهای دیگر در نظر گرفت، ظاهر حرفه ای، مدرن و زیبای آن می باشد. 
 2. سهولت در تمیز کردن و تمیز نگه داشتن تخته وایت برد شیشه ای نسبت به تخته وایت بردهای دیگر که بعد از مدت زمانی لکه هایی را به جای می گذارند.
 3. مقاومت بالای تخته شیشه ای در برابر ضربه و خط و خش نسبت به تخته های فلزی که در زمان کوتاهی بر اثر ضربه ای کوچک، خط و ساییدگی روی آن ها ایجاد می شود.
 4. عدم نفوذ جوهر ماژیک بر سطح صفحه بر خلاف دیگر صفحات
 5. تخته های شیشه ای بر عکس تخته های تولید شده ی دیگر قابل بازیافت و دوستدار طبیعت می باشند.
 6. انعطاف در ساخت تخته های شیشه ای از نظر تنوع رنگی، طراحی شکل آن ها و ... وجود دارد.
 7. انطباق و حفظ هماهنگی متریال شیشه با دیگر متریال ها و نوع سبک طراحی دکوراسیون
وایت برد شیشه ای
وایت برد شیشه ای

طریقه نصب وایت برد شیشه ای

به صورت کلی گلس بردها را می توان به صورت دیواری و پایه دار یا پرتابل تولید و اجرا نمود. گلس بردهای دیواری می توانند با استفاده از آویزها، یراق های آهنی و پیچ و رول پلاک در محل تعیین شده نصب شوند. در این روش اگر خانه یا واحد اداری، اجاره ای باشد، امکان آسیب رسیدن به دیوار وجود دارد. ولی در صورت استفاده از وایت بردهای پرتابل و قابل جابه جایی این شرایط ایجاد نمی شود.

همچنین باید توجه داشت که هنگام نصب تخته های دیواری الزاماتی مورد نیاز می باشد. به عنوان مثال استفاده از دستکش جهت ایجاد اصطکاک و کاهش احتمال لیزخوردگی شیشه الزامی می باشد.
 

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
چه شرایطی می تواند عمر تخته وایت بردهای شیشه ای را افزایش دهد؟

استفاده از ماژیک هایی با میزان الکل کافی، استفاده از تخته پاکن نرم و مناسب، عدم نصب تخته شیشه ای در مسیر مستقیم، تابیدن نور و ... می توانند مورادی باشندکه با رعایت آن ها عمر تخته های شیشه ای دو برابر می شوند.

آیا امکان تولید تخته وایت برد شیشه ای متحرک وجود دارد؟

به صورت کلی قابلیت تحرک را می توان در وایت بردهای شیشه ای با استفاده از پایه های مناسب ایجاد نمود و در مواردی با استفاده از یراق آلات مخصوص می توان وایت بردهای شیشه ای دیواری را نیز متحرک کرد.

ابعاد استاندارد تخته وایت برد شیشه ای چگونه می باشد؟

تخته های شیشه ای ابعاد استاندارد مختلفی برای تولید دارند ولی با این وجود در هر سایز و ابعاد سفارشی نیز قابل تولید و برش می باشند.

بهترین نوع شیشه برای ساخت گلس برد چه شیشه ای می باشد؟

بهترین نوع شیشه برای تولید تخته وایت برد شیشه ای، شیشه سکوریت می باشد که مقاومت بسیار بالایی دارد.