دودبند راه پله

شیشه در صنعت ساختمانی تقریبا در هر جای آپارتمان کاربرد دارد. شیشه دودبند راه پله یکی از کاربردهای شیشه ساختمانی است که با توجه به قوانین و مقررات موجود در راه پله ساختمان استفاده می شود. به همین دلیل دودبند راه پله نام گرفته است.

دودبند راه پله مقاومت بسیار بالایی در برابر خطرات ناشی از آتش سوزی دارد و از ورود آتش به سایر طبقات نقش مهمی را ایفا می نماید.

دودبند راه پله

حتما بخوانید: درب لولایی

adai n,nfkn vhi \gi

شیشه دودبند راه پله 

در سالهای اخیر واژه شیشه دودبند راه پله بین سازندگان و مهندسان رواج دارد که این شیشه را می توان همان شیشه سکوریت معرفی نمود که برای جدا سازی فضاهای داخل ساختمان از یکدیگر برای هر طبقه مورد استفاده قرار می گیرد زیرا این امر یکی از ملزومات اخذ کارت پایان کار ساختمان می باشد. در صورتی که استانداردهای ملی ساختمان در تک تک قسمت های ساختمان رعایت نگردد امکان اخذ کارت پایان کار نیز وجود ندارد. نصب شیشه دودبند راه پله در ساختمان ها از انتشار آتش و دود به طبقات دیگر جلوگیری می نماید و به عنوان لایه ایمنی برای هر طبقه عمل می نماید.
شیشه دودبند راه پله همانطور که ذکر شد از نوع شیشه سکوریت 10 میل می باشد. دلیل استفاده شیشه سکوریت مقاومت بالایی می باشد که این شیشه در برابر تحمل حرارت و ضربه دارد. زیرا این شیشها برای زمانی که امکان آتش سوزی در ساختمان ها وجود داشته باشد بیشترین کاربرد را دارد و از انتقال آتش به سایر بخش های ساختمان جلوگیری می نماید. 

 

شیشه دودبند راه پله

n,nfkn vhi \gi
دودبند راه پله چیست؟

در زمان آتش سوزی مسئله ای که بوجود می آید دود ناشی از سوختن م یاشد که به راحتی به سایر بخش ها حرکت کرده و نفوذ می نماید برای اینکه از حرکت این دود جلوگیری شود در راه پلهاز دود بند استفاده می نمایند. دود بند راه پله می تواند متریال مختلفی داشته باشد اما مناسب ترین گزینه دودبند شیشه ای می باشد. 
شیشه دودبند علاوه بر محافظت طبقات از انتشار آتش و دود کاآیی دیگری دارد که موجب می شود مورد استفاده قرا بگیرد. از جمله می توان به عدم کاهش نور و انتشار کامل نود به داخل ساختمان ها اشاره کرد. به دلیل انتقال کامل نور از دو طرف شیشه نور به راحتی به داخل راه پله نفوذ می نماید و موجب روشن شدن آن می شود در نتیجه از روشن شدن لامپ در طول روز بی نیاز می گردد که همین موضوع موجب کاهش هزینه ها مصرفی انرژی برق می شود. 

 

دودبند راه پله چیست

حتما بخوانید: مراحل تولید شیشه

hdlkd n,nfkn vhi \gi
ایمنی دودبند راه پله 

استفاده از دود بند در مقررات ملی ساختمان برای محافظت و ایمنی بخش های مختلف ساختمانی وضع شده تا بتواند در صورت بروز نقص و یا مشکلی که آتش را بوجود می آورد از انتشار آتش جلوگیری نماید. دودبند بین فضای آسانسور و راه پله نصب می شود تا فضای باز را بپوشاند و در زمانی که آتش سوزی اتفاق می افتد مانع حرکت آتش به سایر بخش راه پله و انتشار ان در طبقات دیگر ساختمان گردد. شیشه استفاده شده در دود بند راه پله در برابر تنش های حرارتی مقاومت بالایی دارد و می تواند مدت زمان طولانی از خود مقاومت نشان دهد و در طول این مدت ساکنین بتوانند جان خود را نجات داده و از ساختمان خارج شوند. 
ایمنی دیگری که دود بند راه پله ایجاد می کند جلوگیری از خطر پرت شدگی و افتادن در مسیر راه پله می باشد. کودکان به دلیل شیطنت و بازیگوشی که دارند این امکان وجود دارد که در ورودی بخش راه پله می باش نصب شیشه دود بند در اه پله از این گونه خطرات جلوگیری می نماید. 

 

دودبند راه پله

jk,u nv adai n,nfkn
تنوع در شیشه دودبند 

همانطور که ذکر شد شیشه استفاده شده برای دود بند از نوع سکوریت می باشد که این نوع شیشه ها درای طرح ها و تنوع بسیاری می باشد که استفاده از هرکدام از این طرح ها می تواند در ایجاد شده یک فضای متنوع و زیبا در راه رو ها و راه پله ها بسیار تاثیر گذار باشد. می اواند از رنگ های مختلف شیشه سکوریت و یا انواع طرح های سند بلاست شیشه به صورت مات و نیمه مات استفاده نمود. زیبایی ایجاد شده در راه پله ها در نهایت بر روی زیبایی بیشتر کل ساختمان تاثیر دارد. وجود تنوع در شیشه دود بند موجب شده تا دست سازندگان و مالکان در رابطه با انتخاب طرح و رنگ شیشه باز بوده و بتواند متناسب با نیاز خود شیشه را انتخاب نماید. 

 

انواع دودبند راه پله

hfuhn adai n,nfkn
ابعاد شیشه دودبند راه پله 

ابعاد و اندازهاهی شیشه دود بند راه پله را باید متناسب با عرض دهنه راه پله ها و مقررات وضع شده توسط سازمان ملی مقررات ساختمانی تعیین می گردد باید نصب شود. در هنگام نصب درب دودبند شیشه ای می توان از انواع درب های تک لنگه و دو لنگه متناسب با عرض باشو آن استفاده نمود البته طبق مقررات عرض باز شو آن نباید کمتر 115 باشد و در درب های دو لنگه یک لنگه درب کوچکتر از دیگر باشد عرض لنگه درب ها باید بین 150-115 باشد و لنگه درب هایی که هردو بزرگ می باشدند نباید عرض بیشتر از 150 برای لنگه های درب استفاده شود. استفاده از درب دو لنگه و تک لنگه تاثیری در میزان ایمنی که ایجاد می نمایند ندارد و درجه ایمنی و امنیتی که دودبند راه پله در ساختمان ها ایجاد می کند تعداد لنگه درب دخیل نیست و موضوع اصلی نوع شیشه مورد استفاده و یراق آلات مورد استفاده آن میباشد. یراق آلات مورد استفاده باید بتواند ردجه زیادی از حرارت را تحمل کند تا شیشه و درب دودبند را به صورت ثابت و مستحکم نگهدارد و هم زمان با آن کارآیی دود بند به بیشترین حد خود برسد.

 

شیشه دودبند راه پله

حتما بخوانید: حمام مستر

n,nfkn vhi \gi

تهیه و تنظیم: تحریریه رامادر

مقالات مرتبط