دودبند راه پله

دسته بندی ها: قیمت شیشه دودبند ، مقالات

شیشه دودبند

 


شیشه در صنعت ساختمانی تقریبا در هر جای آپارتمان کاربرد دارد. شیشه دودبند راه پله یکی از کاربردهای شیشه ساختمانی است که با توجه به قوانین و مقررات موجود در راه پله ساختمان استفاده می شود. به همین دلیل دودبند راه پله نام گرفته است. 
دودبند راه پله مقاومت بسیار بالایی در برابر خطرات ناشی از آتش سوزی دارد و از ورود آتش به سایر طبقات نقش مهمی را ایفا می نماید.

دودبند راه پله چیست؟ در زمان آتش سوزی مسئله ای که به وجود می آید دود ناشی از سوختن می باشد که به راحتی به سایر بخش ها حرکت کرده و نفوذ می نماید، برای اینکه از حرکت این دود جلوگیری شود در راه پله از شیشه دودبند استفاده می نمایند. دودبند راه پله می تواند متریال مختلفی داشته باشد اما مناسب ترین گزینه دودبند شیشه ای است.
شیشه دودبند علاوه بر محافظت طبقات از انتشار آتش و دود کارایی دیگری هم دارد که مورد استفاده قرا می گیرد. از جمله می توان به عدم کاهش نور و انتشار کامل نور به داخل ساختمان ها اشاره کرد. به دلیل انتقال کامل نور از دو طرف شیشه نور به راحتی به داخل راه پله نفوذ می نماید و موجب روشن شدن آن می شود در نتیجه از روشن شدن لامپ در طول روز بی نیاز می گردد که همین موضوع موجب کاهش هزینه های مصرفی انرژی برق می شود. 

شیشه دودبند

شیشه دودبند راه پله 

در سالهای اخیر واژه شیشه دودبند راه پله بین سازندگان و مهندسان رواج دارد که این شیشه را می توان همان شیشه سکوریت معرفی نمود که برای جداسازی فضاهای داخل ساختمان از یکدیگر برای هر طبقه مورد استفاده قرار می گیرد زیرا این امر یکی از ملزومات اخذ کارت پایان کار ساختمان می باشد. در صورتی که استانداردهای ملی ساختمان در تک تک قسمت های ساختمان رعایت نگردد امکان اخذ کارت پایان کار نیز وجود ندارد. نصب شیشه دودبند راه پله در ساختمان ها از انتشار آتش و دود به طبقات دیگر جلوگیری می نماید و به عنوان لایه ایمنی برای هر طبقه عمل می نماید.
شیشه دودبند راه پله همانطور که ذکر شد از نوع شیشه سکوریت 10 میل می باشد. دلیل استفاده شیشه سکوریت مقاومت بالایی می باشد که این شیشه در برابر تحمل حرارت و ضربه دارد. زیرا این شیشه ها برای زمانی که امکان آتش سوزی در ساختمان ها وجود داشته باشد بیشترین کاربرد را دارد و از انتقال آتش به سایر بخش های ساختمان جلوگیری می نماید. 

شیشه دودبند

ابعاد شیشه دودبند راه پله 

ابعاد و اندازهای شیشه دودبند راه پله را باید متناسب با عرض دهنه راه پله ها و مقررات وضع شده توسط سازمان ملی مقررات ساختمانی تعیین کرد و نصب نمود. در هنگام نصب درب دودبند شیشه ای می توان از انواع درب های تک لنگه و دو لنگه متناسب با عرض باشو آن استفاده نمود. البته طبق مقررات عرض بازشو درب شیشه دودبند نباید کمتر از 115 باشد و در درب های دو لنگه، یک لنگه درب باید کوچکتر از دیگر باشد عرض لنگه درب ها باید بین 150-115 باشد و لنگه درب هایی که هر دو بزرگ می باشند نباید عرض بیشتر از 150 برای لنگه های درب استفاده شود.
استفاده از درب دو لنگه و تک لنگه تاثیری در میزان ایمنی که ایجاد می نمایند ندارد و درجه ایمنی و امنیتی که دودبند راه پله در ساختمان ها ایجاد می کند تعداد لنگه درب دخیل نیست و موضوع اصلی نوع شیشه مورد استفاده و یراق آلات مورد استفاده آن می باشد. یراق آلات مورد استفاده باید بتواند درجه زیادی از حرارت را تحمل کند تا شیشه و درب دودبند را به صورت ثابت و مستحکم نگه دارد و هم زمان با آن کارآیی دودبند به بیشترین حد خود برسد.

 

ایمنی دودبند راه پله 

استفاده از شیشه دودبند در مقررات ملی ساختمان برای محافظت و ایمنی بخش های مختلف ساختمانی وضع شده تا بتواند در صورت بروز نقص و یا مشکلی که آتش را به وجود می آورد از انتشار آتش جلوگیری نماید. شیشه دودبند بین فضای آسانسور و راه پله نصب می شود تا فضای باز را بپوشاند و در زمانی که آتش سوزی اتفاق می افتد مانع حرکت آتش به سایر بخش راه پله و انتشار آن در طبقات دیگر ساختمان می گردد. شیشه استفاده شده در دودبند راه پله در برابر تنش های حرارتی مقاومت بالایی دارد و می تواند مدت زمان طولانی از خود مقاومت نشان دهد و در طول این مدت ساکنین بتوانند جان خود را نجات داده و از ساختمان خارج شوند. 
ایمنی دیگری که شیشه دودبند در راه پله ها ایجاد می کند، جلوگیری از خطر پرت شدگی و افتادن در مسیر راه پله می باشد. کودکان به دلیل شیطنت و بازیگوشی که دارند این امکان وجود دارد که در ورودی راه پله ها در صورت استفاده از شیشه دودبند از خطر پرت شدگی جلوگیری می کند.

شیشه دودبند

تنوع در شیشه دودبند 

همانطور که ذکر شد شیشه استفاده شده برای دودبند از نوع شیشه سکوریت است که این نوع شیشه ها دارای طرح ها و تنوع بسیاری است که استفاده از هر کدام از این طرح ها می تواند در ایجاد یک فضای متنوع و زیبا در راهرو و راه پله ها بسیار تاثیرگذار باشد. از رنگ های مختلف شیشه سکوریت و یا انواع طرح های سندبلاست شیشه به صورت مات و نیمه مات می توان استفاده نمود. زیبایی ایجاد شده در راه پله ها در نهایت بر روی زیبایی کل ساختمان تاثیر دارد. وجود تنوع در شیشه دودبند موجب شده تا دست سازندگان و مالکان در رابطه با انتخاب طرح و رنگ شیشه باز بوده که بتواند متناسب با نیاز خود شیشه را انتخاب نمایند.

شیشه دودبند

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
چرا نصب شیشه دودبند اجباری می باشد؟

این شیشه ها در هر طبقه بین آسانسور و راه پله نصب می گردد و در زمانی که طبقه ای از ساختمان آتش بگیرد، دود ناشی از آن به طبقات دیگر سرایت نمی کند و باعث خفگی نفرات در طبقات دیگر نمی شود.

آیا ساختمان بالای 5 طبقه نیاز به شیشه دودبند دارد؟

طبق قوانین آتش نشانی ساختمان های 6 طبقه روی همکف و بالای آن نیازی به این شیشه ها ندارند و آنها را با درب های چوبی نسوز جایگزین می کنند، اطلاعات کامل را در سایت ملاحظه فرمایید.

نصب شیشه های دودبند الزام شهرداری می باشد یا آتش نشانی؟

این قانون چندین سال می باشد که مصوبه ی آتش نشانی می باشد و از این رو که پایان کار توسط شهرداری صورت می پذیرد عده ای به اشتباه فکر میکنند که این قانون توسط شهرداری مصوب گردیده است. جهت اطلاع دقیق از قوانین آتش نشانی وارد سایت شوید.

محل نصب شیشه دودبند کجاست؟

محل نصب شیشه های دودبند ما بین آسانسور و راه پله می باشد. در واقع این شیشه ها آسانسور را از راه پله جدا می کند. اطلاعات کامل را در سایت ما ملاحظه فرمایید.


مهدی باقری 1 سال و 7 ماه قبل

جایگزین دود بند دستگاه پله از نظر سازمان اتش نشانی چیست
۲.در صورت عدم اجرای دود بند در ساختمان از چه استیلی باید استفاده کرد

کارشناس رامادر 1 سال و 7 ماه قبل

با سلام جناب آقای باقری عزیز، دستورالعمل آتش نشانی برای ساختمان های تا 5 طبقه مسکونی از متریال شیشه سکوریت به عنوان ششه دودبند می باشد و چنانچه تعداد طبقات بیش از مورد ذکر شده باشد می بایست از درب های فولادی و ضد حریق استفاده کرد. قابل ذکر است ملاک 5 طبقه بودن طبقات مسکونی روی پیلوت می باشد و تعداد پارکینگ ها در ضوابط شیشه های دودبند تاثیرگذار نیست.