شیشه هوشمند چیست

دسته بندی ها: انواع شیشه سکوریت ، مقالات

شیشه هوشمند


شیشه به‌عنوان یک نمای شفاف تقریباً در هر جایی کاربرد داشته و به‌ وسیله همین شیشه شاهکارهای بی‌نظیری در دنیا تولید گردیده که بدون شک هر کسی از دیدن آن لذت می‌برد. با توجه به این استقبال بی‌نظیر تکنولوژی شیشه روزبه‌روز سیر تکاملی خود را طی کرده و این پیشرفت با سرعت چشمگیری روزبه‌روز در حال ارتقا است. پیشرفته‌ترین نسل شیشه‌ های امروزی که بسیار هم مورد استقبال و توجه واقع گردیده شیشه های هوشمند نامیده می‌شود. شیشه هوشمند بسیار فرایند پیچیده‌ای است که در این صفحه به‌ صورت کوتاه و مفید درباره آن صحبت خواهیم کرد و مواردی از جمله شیشه هوشمند چیست، انواع شیشه هوشمند، شیشه هوشمند مات شونده و شیشه هوشمند پنجره صحبت خواهیم نمود.
تا قبل از این شیشه های ساختمانی به‌عنوان منشأ اصلی هدر رفت هوای ساختمان به کار می‌رفت و استفاده از روش‌های سنتی مانند درزگیر و چسب شیشه برای جلوگیری از مصرف انرژی بکار برده می‌شد. کم‌کم شیشه های یو پی‌وی‌سی و دوجداره باب شد و این شیشه‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی بکار گرفته می‌شد، اما مانع از تابش نور خورشید در تابستان نبوده و درنتیجه گرما همچنان به داخل نفوذ می‌نمود؛ با ورود شیشه‌های هوشمند تمامی این مشکلات به نحوی حل شد و با تغییر رنگ شیشه حتی می‌توان از ورود نور خورشید به داخل نیز ممانعت نمود.
 

شیشه هوشمند چیست؟

شیشه های هوشمند یا SMART GLASSES به انواعی از شیشه اطلاق می‌شوند که با استفاده از جریان برق شیشه مات یا روشن‌شده و در واقع میزان جذب نور در شیشه های هوشمند را می‌توان به‌صورت دستی تغییر داد و تنها با فشردن یک کلید، شیشه از حالت شفاف به تیره تغییر می‌یابد. شیشه هوشمند در برابر جریان الکتریسیته از خود واکنش نشان می‌دهد و با تغییرات شیمیایی سبب تغییر خصوصیات فیزیکی شیشه می‌شود.
شیشه های آفتاب‌گیر نوعی از شیشه هوشمند بوده و این شیشه ها برای اولین بار توسط کمپانی شیشه های هوشمند در کشور آمریکا ساخته و روانه بازار شدند. شیشه های هوشمند محدودیت استفاده نداشته و برای بیشتر اماکن عمومی استفاده می‌شوند و انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

شیشه هوشمند

شیشه هوشمند مات شونده | شیشه مات شو اتوماتیک

شیشه هوشمند مات شونده در کسری از ثانیه و تنها توسط یک کلید مات می‌شود ازاین‌رو به آن شیشه مات شو اتوماتیک نیز گفته می‌شود. شیشه مات شو اتوماتیک نمایی بسیار زیبا داشته و علاوه بر زیبایی مانع از ورود نور مزاحم به داخل فضای شما می‌گردد. در این بخش ساختار شیشه هوشمند مات شونده را برای شما توضیح داده تا نحوه کارکرد این شیشه ها را به‌طور کامل درک نمایید.
شیشه هوشمند مات شونده توسط دولایه شیشه ساخته می‌شود و مابین دولایه شیشه یک عدد فیلم دیجیتال قرار دارد که توسط آن شیشه به حالت‌های مختلف در می‌آید. ساختار فیلم هوشمند استفاده‌ شده برای این‌گونه شیشه‌ ها چندلایه است؛ یکی از لایه‌ها هادی جریان الکتریسیته بوده که از جنس پلیمر است و دولایه داخلی و خارجی شیشه را تشکیل می‌دهد، لایه میانی این دولایه نیز کریستال‌های مایع هستند که به‌صورت نامنظم ما بین لایه‌های پلیمری پخش‌شده و با روشن شدن کلید جریان الکتریسیته باعث شکست نور شده که سطح شیشه را مات نشان می‌دهند. با خاموش شدن باعث انتقال نور شده و شیشه شفاف به نظر می‌رسد.

روش جای گزاری فیلم هوشمند در شیشه‌های هوشمند به دو حالت است:

 1. به‌صورت برچسبی به پشت شیشه چسبانیده می‌شود که به دلیل حساسیت بالای فیلم هوشمند بسیار آسیب‌پذیر بوده و به‌ندرت استفاده می‌شود.
 2. به‌صورت یک نوار هوشمند در بین دولایه شیشه با روش لمینت کردن قرار گرفته و مطمئن‌تر از روش اولی است.

شیشه مات شو اتوماتیک جایگزین خوبی برای روش‌های سنتی مثل کرکره‌های مات‌کننده، پرده‌های زبرا و... است.
شیشه هوشمند

انواع شیشه هوشمند

انواع شیشه هوشمند در دو دسته عمومی 1. شیشه هوشمند پنجره  2. شیشه آفتاب‌گیر تقسیم‌بندی می‌شود که به شرح زیر می‌باشند.

 

شیشه هوشمند پنجره

بیشترین کاربرد استفاده از شیشه هوشمند برای پنجره است. زیرا پنجره‌ها بیشترین کنتاکت را با محیط بیرون داشته و بیشترین مسیر انتقال نور در ساختمان محسوب می‌شوند. در ساخت شیشه هوشمند پنجره از روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود که شیشه هوشمند‌ الکتروکروماتیک یکی از این روش‌ها به‌حساب می‌آید، ساختار مواد الکتروکروماتیک به‌گونه‌ای است که رنگ آن‌ها در برابر جریان برق واکنش نشان داده و با جذب نور و سپس شکست آن باعث می‌شوند تا شیشه کدر شود؛ برعکس این جریان نیز وجود دارد و با قطع جریان برق یون‌ها به لایه الکتروماتیک برگشته و در نتیجه شیشه شفاف به نظر می‌رسد. استفاده از مواد الکتروکروماتیک برای ساخت شیشه هوشمند پنجره مزیت ویژه ای نسبت به سایر روش‌ها داشته و آن تنظیم شدت تیرگی شیشه بوده که درجات متفاوتی را دارا می‌باشد. روش‌های دیگری نیز برای ساخت شیشه هوشمند پنجره موجود است اما استفاده از این روش متداول‌تر می‌باشد.
شیشه هوشمند

شیشه های آفتاب‌گیر

شیشه های آفتاب‌گیر نیز نوعی از شیشه های هوشمند محسوب می‌شوند که نور خورشید کمتری را دریافت می‌نمایند. روش عملکرد شیشه های آفتاب‌گیر توسط فناوری نانو یا همان فناوری ترموکرومیک عمل می‌کنند.
روش عملکرد شیشه های آفتاب‌گیر به این صورت خواهد بود که ساختمان نور کافی را دریافت کرده اما شیشه‌ها مانع از جذب گرمای خورشید شده و در مقابل گرمای ناشی از نور آفتاب دارای نوعی عایق‌بندی هستند.
شیشه های هوشمند آفتاب‌گیر کمک شایانی به پایداری محیط‌ زیست کرده و برای نمای ساختمان‌های تمام شیشه ای که نور آن‌ها از طریق آفتاب تأمین می‌شود استفاده می‌گردد. 
 
فناوری نانو با استفاده از چند روش سبب ایجاد شیشه آفتاب‌گیر شده که عبارت‌اند از:

 • پوشش‌هایی از جنس فیلم هوشمند که دارای حساسیت به طیف خاصی از نور مانند نور فروسرخ می‌باشند. زیرا نور فروسرخ سبب گرم‌تر شدن فضا شده و با جذب این طیف مانع از جذب گرما می‌شوند.
 • نمونه دیگر استفاده از فناوری نانو در ساختمان استفاده از عملکرد فتوکرومیک است که شبیه‌سازی شیشه مورداستفاده برای ساختمان با عینک‌های فتوکرومیک بوده و در عین انتقال نور با زدن یک دکمه سبب جذب گرمای آفتاب می‌شوند.
 • روش سوم استفاده از تکنولوژی الکتروکرومیک است که شیشه به تغییر دما حساس بوده و با افزایش دما به‌طور خودکار رنگ شیشه رو به تیرگی می‌رود.

بیشترین کاربرد شیشه آفتاب‌گیر برای نمای شیشه ای هوشمند بوده که نیاز به نور ناشی از تابش خورشید داشته اما گرما را دفع نماید.
شیشه هوشمند

کاربرد شیشه هوشمند

شیشه های هوشمند فاقد محدودیت جهت استفاده بوده و تقریباً در تمامی مراکز عمومی استفاده می‌شوند. اما در منازل هنوز فراگیر نشده و تنها در خانه های هوشمند قابل ‌ملاحظه است. سایر کاربرد شیشه هوشمند عبارت‌اند از:

 • سالن‌های کنفرانس
 • پارتیشن‌ها
 • استخرها
 • نماهای تجاری
 • باشگاه‌ها
 • موزه‌ها

که استفاده از انواع شیشه های آفتاب‌گیر یا شیشه هوشمند پنجره برای هر یک از موارد فوق بستگی به نوع استفاده این مراکز دارد. 

 • یکی از مزیت‌های استفاده از شیشه هوشمند در مقابل با روش های سنتی سرعت عمل و تغییر حالت شیشه‌ها است. برتری دوم این روش نسبت به روش‌های سنتی نیروی برق مصرفی بسیار پایین این‌گونه شیشه‌ها است.

 

قیمت شیشه های هوشمند

شیشه های هوشمند به دلیل استفاده از فیلم‌های هوشمند و حساسیت بسیار این شیشه‌ها، دارای قیمت نسبتاً بالایی بوده و مواد اولیه تهیه شیشه بالا بوده که در قیمت شیشه های هوشمند تأثیر دارد. اما از خواص بی‌نهایت این شیشه نباید چشم‌پوشی کرد. در واقع شیشه‌های هوشمندباصرفه جویی بیش‌ازحد در مصرف بی‌رویه انرژی سبب بازگرداندن مقدار زیادی از ذخایر طبیعی گردیده‌اند. شیشه های هوشمندبا جلوگیری از ورود گرمای مزاحم به داخل فضا و همچنین جلوگیری از سرمای بیرون به داخل، سبب حفظ انرژی شده و با سازوکاری که ایجاد می‌کنند بسیاری از هزینه‌های بعدی ناشی از تعمیر اجناس و زیاده‌روی شیشه را می‌کاهند.

شیشه هوشمند

آیا این نوشته را دوست داشتید؟