تابلو شیشه ای | دکوراسیونی مدرن از "چاپ عکس بر روی شیشه"

دسته بندی ها: مقالات
تابلو شیشه ای
تابلو شیشه ای

 

در این صفحه از تابلو شیشه ای با موارد زیر آشنا شوید:

 

امروزه از شیشه، به وفور برای مدرن سازی دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان ها استفاده می شود. البته این ظاهر براق و درخشان تنها فایده این متریال نیست، بلکه مزایای بسیاری دارد از جمله اینکه نگهداری و تمیز کردن آن آسان است. به علاوه نور را به خوبی عبور می دهد و به روشنایی محیط کمک می کند. و اما تابلوهای شیشه ای که در انواع مختلف ارائه می شوند و تکنیک های متنوعی برای شکل گیری آنها وجود دارد، از محبوب ترین المانهای شیشه ای به شمار می آیند. در ادامه، به جزئیات بیشتری راجع به تابلوهای شیشه ای خواهیم پرداخت و مزایا و تکنیک های شکل گیری آنها را از نظر خواهیم گذراند. 

تابلو شیشه ای | کاربرد و مزایای چاپ شیشه

تابلو شیشه ای چیست و چه مزایایی دارد؟ این اِلمان های شیشه ای حاوی تصاویر، متون سفارشی، آرم برند و مواردی از این دست هستند. برای شکل گیری این اطلاعات روی شیشه، از تکنیک های مختلفی نظیر حکاکی روی شیشه و چاپ عکس روی شیشه استفاده می شود. 

در واقع باید گفت که برای داشتن تابلوهایی از عکس های یادگاری، دیگر نیازی نیست از قاب ها و تصاویر کاغذی بیکیفیت و گران کمک بگیرید. تابلوهای شیشه ای با ظاهری مدرن و شیک، تصاویری واضح و خیره کننده را به نمایش می گذارند. تصاویری که بدین نحو ایجاد می شوند، بسیار بادوام و باکیفیت هستند و سالهای سال به همین شکل باقی می مانند بدون اینکه دچار آسیب، خوردگی و رنگ پریدگی شوند. همچنین در اثر رطوبت مقاوم بوده و خراب نمی شوند. در این رابطه می توانید خلاقیت تان را پرواز دهید. شما قادر خواهید بود یک عکس را به چند قاب کوچکتر تقسیم کرده و کلاژ چاپی دیجیتال درست کنید. یا از تخیل خود برای ایجاد عکس های سیاه و سفید زیبا و هنری و درخشان استفاده نمایید. 

فناوری های موجود علاوه بر تابلو شیشه ای، در مواری از جمله ثبت تصاویر و آرم شرکت روی پارتیشن شیشه ای اداری، درب های شیشه ای تاشو یا کشویی، میز شیشه ای و حتی آکواریوم و استخر شیشه ای و مواردی از این دست کاربرد دارند. 

تابلو شیشه ای
تابلو شیشه ای

چاپ عکس روی شیشه

از این روش می توان برای چاپ تصویر روی انواع شیشه ها و وسایل شیشه ای، از جمله تابلو شیشه ای استفاده کرد. برای اینکار، به چاپگر شیشه ای نیاز دارد. جوهر مخصوص مورد استفاده چاپگر نیز از چسبندگی بالایی برخوردار است و به راحتی از بین نمی رود. در واقع کیفیت بالای این جوهرها، به دوام و ماندگاری هر چه بیشتر تصویر روی شیشه کمک می کنند و نیز باعث می شوند که با گذشت زمان یا تحت تاثیر شرایط مختلف آب و هوایی و اشعه فرابنفش خورشید طرح نقش بسته روی تابلو شیشه ای آسیب نبیند.
قبل از شروع چاپ روی تابلو شیشه ای، لازم است شیشه با یک آستر پوشانده شود تا چاپ به سطح بچسبد و سپس شی شیشه ای داخل چاپگر قرار می گیرد. تصویر مورد نظر نیز با استفاده از نرم افزار و ابزارهای ویرایش عکس به اندازه مناسب برای چاپ روی شیشه در می آید. در این تنظیم سایز، باید دقت کرد که عکس دفرمه نشود و کش نیاید و همچنین از کیفیت مناسبی برخوردار باشد.  

انواع تکنیک های حکاکی روی شیشه

ساخت تابلو شیشه ای، به چاپ روی شیشه محدود نمی شود. تکنیک های حکاکی روی شیشه نیز به شما امکان می دهند تا طرح مورد نظرتان را روی این متریال حک کنید. حکاکی روی شیشه، هنری است که قدمت آن به هزاران سال پیش باز می گردد و البته تاکنون نیز همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است و روش هایی جدید و مدرن به روش های سنتی اضافه شده اند. 
شیشه های حکاکی شده، ظروف شیشه ای تزئین شده با نقوش تراش خورده و همچنین نقوش سه بعدی روی تابلوهای شیشه ای، همگی گویای خلاقیت رو به پیشرفت بشر هستند. و اما باید گفت که روش های مختلفی برای حکاکی روی شیشه و ساخت تابلو شیشه ای وجود دارد. اجازه دهید در ادامه نگاهی به آنها و ابزارهای مربوطه بیندازیم.

تابلو شیشه ای
تابلو شیشه ای
  • استفاده از قلم حکاکی بر شیشه

این روش، ارزان ترین و ساده ترین روش ساخت تابلو شیشه ای بوده و مناسب مبتدیانی است که هنوز کارکردن با دریل دستی را بلد نیستند. واقعیت این است که گروه ها و کلاس های آموزشی نیز معمولا این تکنیک را به هنرجویان آموزش می دهند، زیرا هم مقرون به صرفه است و هم نیازی به برق ندارد. اما جالب است بدانید که هر گونه حکاکی خطی را می توان با استفاده از این تکنیک انجام داد. قلم حکاکی مورد استفاده، ابزاری است که از یک تیغه سخت از جنس الماس یا کوارتز یا فولاد ساخته می شود و طرحی که روی شیشه کشیده شده است را خراش می دهد.

  • دریل کردن شیشه سکوریت

این تکنیک، محبوب ترین و کاربردی ترین روش در ساخت تابلو شیشه ای است. در این تکنیک، از یک ابزار چرخشی دریل مانند استفاده می کنند که مانند یک قلم بزرگ، طرح مورد نظر را روی شیشه به ثبت می رساند. ابزارهای بکار گرفته شده شامل یک میکرو موتور، یک شافت انعطاف پذیر و دریل چرخشی است. 
در حین کار لازم است که یک کاسه آب در دسترس باشد تا هرازگاهی گرد و غبار و ریزه های حاصل از حکاکی را پاک کنید. به علاوه اینکار، به جلوگیری از گرم شدن بیش از حد تیغه الماس ابزارهای مورد استفاده کمک می کند. این گرما، می تواند باعث استهلاک زودهنگام الماس یا ترک خوردن شیشه شود. به علاوه لازم است که حتما از عینک و ماسک برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به چشم ها و سیستم تنفسی استفاده شود و هیچ زیور آلاتی به دست نداشته باشید، زیرا ممکن است در حین کار به ابزارهای مورد استفاده گیر کنند. به هر حال باید گفت که این تکنیک، تابلوهای شیشه ای را در تنوع بسیار زیادی ایجاد می کند. 

  • استفاده از چرخ مسی

این تکنیک حکاکی روی شیشه، روشی سنتی است که اغلب برای طراحی های شیشه کریستال استفاده می شود. در این روش، با استفاده از چرخ مسی و چرخاندن پدالی که به چرخ مسی متصل است، طرح مورد نظر روی تابلو شیشه ای حک می شود. گفتنی است که این پدال، با پا به چرخش در می آید. البته روش جدیدتری از همین تکنیک وجود دارد و آن، استفاده از چرخ های سنگی و الماسی است و به جای پدال و حرکت آن با پاها،  از یک موتور الکتریکی استفاده می شود.  

  • سندبلاست شیشه

سندبلاست، با عناوینی همچون حکاکی شن یا کنده کاری شن نیز شهرت دارد. در این روش، مناطقی که نباید طراحی شوند در ابتدا با یک ماده پوشانده شده و سپس ماده ای ساینده نظیر شن ریز خرد شده با فشار بالایی بر روی سطح شیشه پخش می شود تا یک طرح مات روی تابلو شیشه ای ایجاد شود. منبت کاران حرفه ای شیشه، از استنسیل های برش خورده و ترکیبی از روشها نظیر سند بلاست با روش دریل کردن استفاده می کنند تا به نتایج قابل توجهی دست یابند. اغلب اوقات از این روش، در مقیاس صنعتی برای تولید انبوه تابلوهای شیشه ای استفاده می شود. 

تابلو شیشه ای
تابلو شیشه ای
  • قلم زنی نقطه ای بر روی شیشه

ساخت تابلو شیشه ای به این روش، به صبر و مهارت زیادی نیاز دارد. الگوی روی شیشه، توسط ضربه زدن مدام به صورت نقطه ای توسط کاربید ثبت می شود. گفتنی است که تصویر حاصل مات است. دلیل استفاده از کاربید، این است که به راحتی می توان دوباره آن را تیز کرد و نقطه ها و برشی تمیز ایجاد نمود. 

  • حکاکی شیشه با لیزر

این تکنیک همانطور که از نامش پیداست، حکاکی است که از طریق لیزر روی شیشه انجام می شود و بدین ترتیب طرح مورد نظر شما روی سطح تابلو شیشه ای تثبیت می شود. این روش اغلب، برای سفارشات در مقیاسی بزرگ که نیاز به تکثیر تصویر است، نظیر آرم و کالاهای تجاری شرکت استفاده می شود. از مزایای این تکنیک می توان به دقت و سرعت و کیفیت بالا، مقرون به صرفه بودن و کارآمدی، انعطاف پذیری و سهولت در اجرا و تمیزی در مقایسه با سایر روش های حکاکی روی شیشه از جمله سندبلاست کردن شیشه اشاره کرد. بهترین نوع شیشه برای ساخت تابلو شیشه ای به روش لیزر، آنهایی هستند که محتوای سرب کمتری دارند. زیرا لیزر با عناصر فلزی به سختی کار می کند و طرح هایی ایجاد می شود که چندان یکدست نیستند. به علاوه باید گفت شیشه هایی که حاوی مقدار زیادی سرب یا سایر فلزات هستند، در اثر تشدید گرما در حین کار، به طرزی نامطلوب ترک می خورند و شکسته می شوند. شیشه خاکستر سودا، رایج ترین نوع شیشه برای کاربردهایی نظیر تابلو شیشه ای است. 
در نهایت باید گفت که حکاکی با لیزر پلکسی گلاس یک گزینه جهانی برای انواع شیشه هاست، زیرا امکاناتی عالی برای اجراهایی خلاقانه فراهم می کند و نتیجه کار نیز بسیار عالی است. محصول نهایی می تواند یک هدیه یا المان دکوراسیون قابل توجه برای خانه تان باشد. 

  • اچینگ

 در این روش، از خمیر اسید هیدروفلوئوریک و استنسیل برای ایجاد طرح مات روی تابلو شیشه ای استفاده می شود. با استفاده از این تکنیک، خمیر تهیه شده روی شیشه قرار داده می شود و باعث خوردگی آن شده و بدین ترتیب طرح مورد نظر روی شیشه حک می شود. برای ایجاد این طرح روی شیشه، می توانید شابلون های آماده بخرید و یا می توانید از چاقوی جراحی برای برش دادن طرح استفاده کنید. این حکاکی اسیدی، در نهایت می تواند به نتایج جالبی ختم شود.

 

 

 

 

 

منابع:

https://www.eternaltools.com/blog/five-glass-engraving-techniques-and-how-they-are-done
https://printondemanding.com/photos-printed-on-glass/
https://www.bigacrylic.com/custom-art-acrylic-prints/pictures-glass-new-technology-photo-printing/
https://all3dp.com/2/glass-laser-engraving-etching-all-you-need-to-know/
https://www.troteclaser.com/en/knowledge/tips-for-laser-users/glass-engraving/
https://www.instructables.com/Glass-Engraving-Fun-and-Easy/#:~:text=Glass%20engraving%20uses%20a%20rotary,that%20tools%20are%20relatively%20cheap.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟