روش هایی از تمیز کردن "شیشه حمام"

دسته بندی ها: مقالات
تمیز کردن شیشه حمام
تمیز کردن شیشه حمام

 

 

تمیز کردن شیشه کابین حمام

آیا تا به حال به هتلی رفته‌اید و به درب های دوش شیشه ای نگاه کرده اید؟ آنها کاملا تمیز هستند. اما چگونه هتل ها این شیشه ها را اینقدر تمیز نگه می دارند؟ خوب، پاسخ ساده این است که آنها به طور روزانه تمیز می شوند. در واقع شیشه کابین حمام بیشترین مقدار پساب و صابون را در خود جمع می کند اما با تمیز کردن منظم، درهای شیشه ای می توانند تمیزتر باقی بمانند.

اگر شما علاقه مند به ایجاد همان میزان تمیزی روی شیشه کابین حمام هستید اما فرصت کافی ندارید تا هر روز آن را را تمیز کنید ناامید نباشید، زیرا هنوز هم راه حل هایی برایتان وجود دارد. واقعیت این است که همه ما دوست داریم در حمام، یک درب شیشه ای شیک و ظریف داشته باشیم. این امر، زیبایی را به خانه های ما می آورد. با این حال این کابین های دوست داشتنی که برای لذت بردن ما طراحی شده اند، ممکن است با گذشت زمان به مکان هایی کاملا کثیف و بدشکل تبدیل شوند.

البته دلایلی در این رابطه وجود دارند اما مهمترین دلیل به وجود آب سخت بازمی گردد که اگر از روی شیشه پاک نشود، به تدریج روی آن باقی می ماند و منجر به ایجاد لکه می شود و حتی ممکن است تلاش شما برای تمیزکردن سطوح شیشه کابین حمام بی نتیجه بماند. بیشتر افراد از مواد شیمیایی سخت نظیر سفید کننده یا شیشه پاک کننده های حاوی آمونیاک استفاده می کنند اما راه حل های دیگری نیز وجود دارند. 

 

تاثیر آب سخت بر روی شیشه کابین حمام

آب سخت حاوی مقدار زیادی مواد معدنی محلول از جمله کلسیم، منیزیم، گچ و آهک است. بنابراین مسئول تمام لکه هایی است که بر روی شیشه کابین حمام ایجاد می شود. در واقع به محض تماس این مواد معدنی با مواد شوینده ای نظیر صابون، بلافاصله لکه هایی در سراسر شیشه تشکیل می شوند. 

فرآیند بدین نحو است که آب سخت با موم پارافین که معمولا در ساخت صابون استفاده می شود واکنش نشان می دهد. در حالی که صابون آلودگی های شما را تمیز می کند، موم و پسماند آن در ترکیب با آب روی سطوح حمام به شکل کف باقی می ماند. به علاوه کلسیمی که به طور طبیعی در آب وجود دارد پس از تبخیر آب، رسوبات معدنی به جا می گذارد. به طور کلی نمی توان مانع از ایجاد چنین لکه هایی روی شیشه کابین حمام شد، زیرا نمی توانید خصوصیات آب در محل زندگی تان را تغییر دهید. اما می توانید لکه های آب سخت را با مواد شیمیایی یا محصولات خانگی از بین ببرید و با تکنیک های مختلفی، به درخشندگی و تمیزی شیشه سندبلاست حمام برسید. در این رابطه، رسیدگی به صورت هفتگی نیز کفایت می کند. 

تمیز کردن شیشه حمام
تمیز کردن شیشه حمام

اصول تمیز کردن شیشه کابین حمام

بهترین کار این است که بلافاصله پس از دوش گرفتن، تمیز کاری را شروع کنید تا گرما و رطوبت موجود، به شما کمک کنند راحت تر پسماندهای صابون و لکه ها را از  روی شیشه پاک کنید. در غیر این صورت، در فرصتی که برایتان پیش آمد، آب گرم را باز کنید تا بخار کافی در فضای حمام ایجاد شود. برای تمیزکاری شیشه سکوریت حمام، اصول زیر را درنظر داشته باشید:

 • هر پاک کننده ای را که انتخاب کردید، بهتر است آن را در یک بطری اسپری بریزید و در حین کار بطری را تکان دهید تا محلول تمیز کننده مخلوط شود و آن را روی شیشه کابین حمام اسپری کنید. 
 • به علاوه اگر مواد شیمیایی تجاری را بکار می گیرید، باید حسابی مراقب باشید. در این صورت، به تهویه مناسب در حمام نیاز خواهید داشت.
 • همیشه از قسمت بیرونی شیشه شروع به تمیز کردن کنید و به سمت بخش داخلی بیایید. به نقاطی که دربهای دوش روی هم قرار می گیرند بیشتر توجه کنید و آنها را کاملا اسپری و تمیز کنید.
 • پس از اسپری کردن تمیزکننده روی سطح شیشه کابین حمام، اجازه دهید محلول 10 تا 30 دقیقه باقی بماند. سپس درب شیشه ای را با آب و یک اسفنج تمیز بشویید تا تمام محلول از روی سطح شیشه به طور کامل زدوده شود.
 • در نهایت برای خشک کردن شیشه، از پارچه بدون پرز یا حوله میکروفیبر و یا دستمال کاغذی و روزنامه استفاده کنید.
 • در پایان می توانید با پارچه تمیز و روغن بچه یا روغن لیمو، شیشه را کاملا برق بیندازید. بدین ترتیب از تجمع کف صابون در آینده، تا حد زیادی جلوگیری خواهید کرد.

 

بهترین تمیز کننده شیشه کابین حمام

گزینه های بسیار خانگی و تجاری وجود دارند که می توانید برای تمیز کردن شیشه کابین حمام از آنها کمک بگیرید. بنابراین هر کدام را که از نظر اقتصادی برایتان امکان پذیر است انتخاب کنید! در ادامه به برخی از مهمترین روش ها اشاره خواهیم کرد:

 • سرکه سفید

سعی کنید از سرکه مقطر برای تمیز کردن شیشه کابین حمام خود استفاده کنید. این ماده، یک راه حل ارزان و عملی به شمار می آید. اسیدیته سرکه، از تجمع صابون به طور موقت جلوگیری می کند و برای محیط و افراد حاضر نیز مضر نیست.
سرکه سفید و صابون مایع را در یک بطری اسپری به نسبت مساوی ترکیب کنید و مخلوط را روی شیشه کابین حمام اسپری کرده و پس از چند دقیقه با یک پارچه یا اسفنج نرم پاک کنید. 

همچنین می توانید از ترکیب سرکه سفید رقیق نشده با چند قطره روغن درخت چای استفاده کنید. سرکه به شستشوی صابون کمک می کند و روغن درخت چای نیز به دلیل خواص ضد باکتری و بی خطر شهرت دارد. به یاد داشته باشید برای جلوگیری از ایجاد بخارات مضر، هرگز از ترکیب سرکه یا آمونیاک با سفید کننده استفاده نکنید.

 • جوش شیرین

مشابه سرکه، جوش شیرین نیز به طور شیمیایی با آب واکنش می دهد تا آلودگی ها و لکه های شیشه کابین حمام را از بین ببرد. برای این کار، جوش شیرین را فقط با آب کافی مخلوط کنید تا خمیر غلیظی ایجاد شود. با یک نصف فنجان جوش شیرین برای شیشه کابین حمام شروع کنید. اما اگر محفظه دوش شیشه ای بزرگی دارید، می توانید از جوش شیرین بیشتری استفاده نمایید. این خمیر را با یک پارچه نرم روی شیشه بمالید و روی آن سرکه بریزید و پس از 20 دقیقه شیشه را بشویید. البته اگر در فضای حمام سنگ تراورتن بکار رفته، به هیچ وجه از سرکه استفاده نکنید. همچنین به یاد داشته باشید که می توانید به ترکیب جوش شیرین و سرکه، نمک را نیز بیفزایید.

تمیز کردن شیشه حمام
تمیز کردن شیشه حمام
 • آمونیاک

هنگام تمیز کردن شیشه کابین حمام با آمونیاک، حتما درب یا پنجره حمام را باز کنید تا تهویه کافی برای خودتان ایجاد نمایید. به علاوه لازم است که حتما از دستکش لاستیکی استفاده کنید. مهمتر از همه، هرگز آمونیاک را با سفید کننده مخلوط نکنید زیرا می تواند بخارات خطرناکی ایجاد کند.
و اما برای ایجاد یک تمیزکننده ایده آل با آمونیاک، سه قسمت آب را با یک قسمت آمونیاک در یک بطری اسپری بریزید و به هم بزنید و آن را روی شیشه های پوشیده از کف اسپری نمایید و سپس همچنان که شیشه مرطوب است، سطح را کاملا تمیز و خشک کنید.
اگر لایه ضخیمی از کف صابون روی شیشه تشکیل نشده، روش دیگر برای بدست آوردن درخشش بدون رگه روی سطوح شیشه کابین حمام، ترکیب دو لیوان آب مقطر با دو قاشق غذاخوری آمونیاک است. این مخلوط را روی شیشه اسپری کنید و اجازه دهید پنج دقیقه بماند. سپس با یک پارچه خشک میکروفیبر، شیشه را پاک کنید.

 • لیمو و آب

لیمو یکی دیگر از گزینه های طبیعی اسیدی است که می توانید برای تمیز کردن شیشه کابین حمام از آن کمک بگیرید و علاوه بر این، به فضای حمام بوی خوب لیمو را هدیه دهید.
آب 3 عدد لیمو را با یک فنجان آب مقطر در یک بطری اسپری مخلوط کنید. سپس این ترکیب را روی شیشه اسپری کرده و پنج دقیقه صبر کنید و بعد از آن سطح شیشه را با یک پارچه میکروفیبر پاک کنید. 
روش دیگر استفاده از آبلیمو برای تمیز کردن شیشه، این است که قسمت بریده شده یک لیمو را به جوش شیرین آغشته کنید و لیمو را روی سطح شیشه بمالید. سپس این سطح را با آب مقطر بشویید و خشک کنید. 
روغن های اساسی
پارچه تمیز را به روغن بچه یا روغن های اساسی نظیر لیمو، اسطوخودوس، درخت چای یا نعناع فلفلی آغشته کرده و آنرا روی شیشه کابین حمام بمالید. 
روغن بچه از تجمع کف صابون جلوگیری کرده و همچنین باعث کاهش مدت زمان تمیزکاری می شود. از روغن های اساسی نیز می توان استفاده کرد، زیرا همان محافظت را در برابر کف صابون ایجاد می کنند و به علاوه باعث می شوند حمام شما بوی طبیعی تازه ای بگیرد.

 • لکه بر قوی شیمیایی

اگر می خواهید سریعتر به نتیجه برسید و از لکه برهای قوی شیشه استفاده کنید، باید بگوییم که این مواد در گروه های مختلفی قابل تقسیم بندی هستند و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. از جمله این لکه برها می توان به تمیزکننده های غیرآمونیاکی، لکه برهای قوی شیشه مبتنی بر IPA، لکه برهای مبتنی بر عامل، لکه برهای مبتنی بر فناوری نانو، فوم شیشه پاک کن و خمیر شیشه پاک کن اشاره کرد.
اما در میان این گزینه ها، ما به شما لکه بر نانو را پیشنهاد می کنیم که یک لکه بر مبتنی بر فناوری نانو است. این محصول با ایجاد یک لایه محافظ بر روی سطوح شیشه کابین حمام، باعث حذف آهک و هرگونه لکه می شود. به علاوه این محصول، عطر دلپذیری داشته و به سرعت نیز خشک می شود و اثر تمیزی طولانی مدتی از خود به جای می گذارد.

تمیز کردن شیشه حمام
تمیز کردن شیشه حمام

 

 

 

 


منابع:
https://garretyglass.com/about/blog/how-to-clean-glass-shower-doors/
https://www.aquatell.ca/blogs/aquatell/how-do-hotels-keep-glass-shower-doors-clean
https://www.merrymaids.com/cleaning-tips/diy/cleaning-shower-door-tracks/
https://glassdoctor.com/blog/how-to-remove-water-spots-from-window
https://www.glasscastle.com/protecting-your-shower-from-hard-water-stains/
https://www.sunrisespecialty.com/how-to-clean-glass-shower-door

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
دلیل اصلی تشکیل لکه روی شیشه کابین حمام چیست؟

آب سخت حاوی مقدار زیادی مواد معدنی محلول از جمله کلسیم، منیزیم، گچ و آهک است. بنابراین مسئول تمام لکه هایی است که بر روی شیشه کابین حمام ایجاد می شود. در واقع به محض تماس این مواد معدنی با مواد شوینده ای نظیر صابون، بلافاصله لکه هایی در سراسر شیشه تشکیل می شوند.

بهترین مواد برای تمیزکردن شیشه کابین حمام کدامند؟

می توان از سرکه سفید، جوش شیرین، آمونیاک، آب لیمو، روغن های اساسی و یا لکه برهای قوی شیمیایی در این رابطه کمک گرفت.

بهترین لکه بر قوی شیمیایی برای شیشه کدام است؟

لکه برهای مبتنی بر فناوری نانو بهترین گزینه های شیمیایی برای تمیزکردن شیشه ها هستند و قادرند سخت ترین لکه ها را به آسانی و در سریع ترین زمان ممکن برطرف کنند. در این رابطه لکه بر نانو، محصول مناسبی است و با ایجاد یک لایه محافظ بر روی سطوح شیشه ای و پلیمری باعث حذف آهک و هر گونه لکه از روی شیشه کابین حمام می شود. به علاوه این محصول عطر دلپذیری داشته و به سرعت نیز خشک می شود و اثر تمیزی طولانی مدتی از خود به جای می گذارد.

بهترین گزینه برای خشک کردن شیشه شسته شده چیست؟

حوله های بدون پرز میکروفیبر، بهترین گزینه برای تمیزکاری و خشک کردن شیشه های شسته شده به شمار می آیند.