مزایای استفاده از شیشه لاکوبل در دکوراسیون

دسته بندی ها: مقالات
شیشه لاکوبل
شیشه لاکوبل

 

در این صفحه از شیشه رنگی در دکوراسیون با موارد زیر آشنا شوید:

 

متریال شیشه امروزه تنوع زیادی پیدا کرده است و می تواند پاسخگوی خیلی از نیازهای کارفرماها و مخاطبین باشد. انواع زیادی از شیشه در خط تولید قرار گرفته اند که در تمامی طرح های معماری، منظر و داخلی به منظور آیتم اصلی یا دکوراتیو قابل استفاده می باشند. یکی از انواع آن ها شیشه لاکوبل می باشد که در این مقاله به بررسی مزایای استفاده از شیشه لاکوبل در دکوراسیون می پردازیم.

 

شیشه لاکوبل در دکوراسیون

شیشه لاکوبل چیست؟ شیشه لاکوبل یکی از انواع شیشه های رنگی محسوب می شود. به این صورت که یکی از نماهای شیشه رنگ می شود و طرف دیگر شفافیت خود را حفظ می کند. در نهایت خروجی کار، یک شیشه رنگی شفاف با ظاهری مدرن و زیبا می باشد که اخیرا جزو متریال پرکاربرد در دکوراسیون داخلی محسوب شده است. 

شیشه لاکوبل در واقع یک شیشه سکوریت است که عملیات پخت رنگ داخل کوره بعد از آن انجام می شود و در برخی از موارد لایه ای محافظ در قالب پی وی سی بر روی نمای رنگ شده کاور می شود. به همین جهت شیشه لاکوبل یکی از شیشه های مقاوم و نشکن محسوب می شود که محبوبیت آن را دو برابر کرده است.

مزایای استفاده از شیشه لاکوبل

شیشه لاکوبل علاوه بر ظاهر جذاب و منحصر به فردی که دارد، قابلیت هایی دارد که پرکاربرد بودن آن را توجیه می کند. در ادامه به مزایای استفاده از شیشه لاکوبل در دکوراسیون می پردازیم:

 • مقاوم در برابر حریق و ضربه
 • عدم آسیب رساندن به محیط اطراف بر اثر شکستن
 • کاهش حداقلی بازتاب نور
 • سهولت نگهداری و پاکسازی شیشه لاکوبل
 • تنوع رنگی بسیار بالا
 • انعطاف پذیری در پردازش شیشه مطابق با طرح
 • تاثیرگذار در افزایش روشنایی فضای داخلی به سبب انعکاس نور
 • عدم تغییر رنگ و زنگ زدگی
 • ضد خش بودن
 • قابلیت چاپ طرح های مختلف روی شیشه لاکوبل
 • نصب و اجرای راحت
شیشه لاکوبل
شیشه لاکوبل

انواع شیشه لاکوبل

شیشه های لاکوبل از نظر رنگ، طرح و جنس انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

شیشه لاکوبل متلاک: در رنگ برخی از شیشه های لاکوبل از رنگ های متالیک استفاده می شود و نوعی درخشش و شاین بودن را برای آن ایجاد می کند که به آن شیشه لاکوبل متلاک گفته می شود.

شیشه لاکوبل ترنسپرت: شیشه ترنسپرت لاکوبل را می توان در دو نوع مات و شفاف تهیه کرد. شیشه ترنسپرت شفاف یک شیشه رنگی می باشد که می تواند نور را از خود عبور دهد و مانند تلق های رنگی عمل کند. 

شیشه لاکوبل کریستال: شیشه کریستال یکی از پرکاربردترین نوع شیشه لاکوبل می باشد که بیشترین شفافیت را بین شیشه های لاکوبل دارد. همچنین اکثر رنگ زمینه ای که برای شیشه کریستال استفاده می کنند رنگ سفید می باشد که در درخشندگی بیشتر آن تاثیرگذار بوده و به لوکس کردن دکوراسیون خانه کمک زیادی می کند. قابل توجه است که قیمت شیشه های کریستال لاکوبل به نسبت بیشتر از انواع دیگر آن می باشد.

شیشه لاکوبل فلوت: شیشه فلوت یکی از ارزانترین و شکننده ترین نوع شیشه بین لاکوبل ها می باشد. شیشه لاکوبل فلوت کاربردهای معمول تری دارد و در پروژه های لاکچری و خاص انتخاب مناسبی محسوب نمی گردد.

شیشه لاکوبل سوپر کلیر ( اکسترا کلیر): یکی از جدیدترین انواع شیشه های لاکوبل، شیشه سوپر کلیر می باشد. با توجه به نامی که برای این نوع شیشه انتخاب شده است می توان متوجه شد که شیشه سوپر کلیر نسبت به انواع دیگر در درجه بالاتری از کیفیت قرار دارد. این نوع شیشه در واقع نوعی شیشه کریستالی می باشد که سرب بیشتری داشته و وجود سرب در آن باعث افزایش ضریب شکست نور و به دنبال آن افزایش درخشندگی آن می شود.

شیشه لاکوبل
شیشه لاکوبل

کاربرد شیشه لاکوبل در دکوراسیون

شیشه های لاکوبل در اکثر موارد جنبه تزئینی دارند ولی در بسیاری از دکوراسیون ها به عنوان آیتم اصلی پوششی به کار می روند. قابل توجه است که شیشه لاکوبل با توجه به طراحی و دغدغه های طراح و یا کارفرما، پردازش می شود و انعطاف را در به کارگیری آن ایجاد می کند. در ذیل کاربردهای شیشه لاکوبل را باتوجه به قابلیت ها و انواعی که دارد، دسته بندی کرده و به هر کدام از آن ها می پردازیم.

دکوراسیون داخلی منزل

اخیرا شیشه لاکوبل در فضاهای داخلی جایگزین بسیاری از متریال های دیگری مانند کاشی و سرامیک شده است. در فضای خانه شیشه لاکوبل بیشتر جنبه تزئینی داشته و در بسیاری از بخش ها مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده می شود. به عنوان مثال می توان انواع  شیشه لاکوبل را در  بین کابینت رنگی نسوز، نمای در کابینت های آشپزخانه، قسمتی از نمای دیوار سرویس و ... به کار برد. همچنین طراحی شلف های شیشه ای و دکوراتیو نیز با استفاده از شیشه های لاکوبل، قابل اجرا هستند.

دکوراسیون داخلی با کاربری اداری

بیشترین کاربرد شیشه های لاکوبل در دکوراسیون اداری در پارتیشن شیشه ای می باشد. استفاده از شیشه های رنگی لاکوبل در جداکننده های اداری، بسیار قابل توجه بوده و با استفاده از انواع مات و شفاف آن می توان حریم فضاهای جدا شده را مشخص نمود.

دکوراسیون با کاربری تجاری

شیشه های لاکوبل در فضای تجاری می توانند به عنوان آیتم اصلی در پوشش دیوارهای شاخص و دکوراتیو کردن مغازه های داخل آن به کار گرفته شوند.

دکوراسیون با کاربری تفریحی

در فضاهای داخلی کافه و رستوران استفاده از متریال شیشه برای دلبازتر و بزرگ تر نشان دادن فضا ها رواج یافته و فضای جذاب تری برای جذب مشتری ایجاد می کنند.

دکوراسیون با کاربری درمانی

در فضاهای بیمارستانی و درمانگاه ها از شیشه لاکوبل برای سهولت در تمیز نگه داشتن و پاکسازی فضا استفاده می کنند.

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟