شیشه فلوت | چه عواملی در "قیمت شیشه ساده" تاثیرگذار است

دسته بندی ها: مقالات

شیشه فلوت

 

در این صفحه از شیشه فلوت با موارد زیر آشنا شوید:

 

شیشه فلوت به علت شفافيت، عدم وجود موج و استاندارد بالا کنترل کيفیت در توليد شيشه ساختمانی، ارتباط بصری ساکنين ساختمان با فضای بيرون، را بهتر می‌کند و شیشه فلوت درصد بالایی از مساحت بناهای امروزی را تشکيل می‌دهند. قیمت شیشه فلوت با توجه به ‌ظاهر و کیفیت به محصولاتی عالی با درجه 1 و 2 و3 تقسیم‌ شده است. ضخامت شیشه فلوت به 3، 4، 5، 6، 8، 10، 12، 15، 19 میلی‌متر تقسیم می‌شود. شیشه ساده قبل از شیشه فلوت ساخته شد و با گسترش علم جای شیشه ساده را گرفت. هزینه یراق‌آلات به‌صورت جداگانه محاسبه می‌گردد. شیشه ساده نیز می‌تواند برای مصارف گوناگون اعم از ساخت هرگونه درب و شیشه ثابت استفاده شود.
شرکت رامادُر به دلیل تنوع درخواست مشتریان، جهت ارائه خدمات با کیفیت شیشه فلوت را جایگزین شیشه ساده نموده است. برای اطلاع ازقیمت شیشه فلوت با کارشناسان رامادُر در تماس باشید.

شیشه فلوت

شیشه فلوت

شیشه فلوت، جسمی شفاف است که نور را از خود عبود می دهد. از کربنات سدیم سنگین، سنگ آهک، و سیلیس تشکیل شده است. شیشه مایعی است که گرانروی آن بالا بوده و در این حالت تشکیل یک جامد بی شکل را می دهد. از خاصیت منحصر به فرد شیشه می توان به ساختمان غیر منظم مولکولی آن اشاره کرد که به صورت غیر متحرک در می آید که وجود همین خاصیت باعث می شود تا بتوان از شیشه طرح ها و اشکال دلخواه خود را ایجاد کرد.
شیشه فلوت شیشه ای است بدون موج و کاملا صاف است که بعد از بیرون آمدن شیشه از کوره برای صاف و مسطح شدن و ضخامت دار شدن آن، شیشه را در حوضچه مذاب قلع غوطه ور می کنند تا تبدیل به شیشه فلوت شود. نام دیگر شیشه خام و سکوریت نشده شیشه فلوت می باشد که امروزه در صنعت ساختمانی کمترین کاربرد را دارد.
شیشه فلوت از انواع گوناگون شیشه در مصارف صنعتی خانگی و آینه می باشد. شیشه فلوت در صنعت آینه بیشتر از شیشه های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. شیشه فلوت یا همان شیشه تخت و مسطحی است که برای مصارف مختلف از قبیل ساختمان و... مورد استفاده قرار می گیرد که در ضخامت های مختلف از 2 تا 20 میلی متری تولید می شود. شیشه مورد استفاده در ساختمان ها به طور معمول از 8-4 میلی متر می باشد.
شیشه فلوت نسبت به شیشه های کریستال از شفافیت کمتر برخوردار است ولی قیمت آن بسیار مناسب تر می باشد و به دلیل مسطح بودن و قیمت مناسب بودن طرفداران بسیاری دارد. ساختار شیشه فلوت تشکیل شده از پودر سیلیس، فلدسپار، دولومیت، آهک، کربنات سدیم، سولفات سدیم می باشد.

شیشه فلوت

قیمت شیشه ساده | قیمت شیشه فلوت

قیمت شیشه ساده به عواملی مانند کیفیت شیشه و ضخامت آن نیز وابسته است. شرکت رامادر با حذف تمامی وابسته ها و تولید مستقیم شیشه برای شما تاثیر بسزایی بر قیمت ها به ویژه قیمت شیشه ساده نیز داشته است. قیمت شیشه ساده و فلوت مجموعه رامادُر در ‌کم‌هزینه‌ترین حالت برای مصرف‌کنندگان است. قیمت شیشه ساده کمتر از شیشه فلوت است. قیمت شیشه ساده و شیشه فلوت براساس نوع و سایز در رامادُر با بهترین حالت ارائه می‌شود.
قیمت شیشه فلوت به ابعاد استاندارد نیز مرتبط می شود. به این معنا که اگر شیشه از حالت استاندارد خود خارج شود به تبع قیمت شیشه فلوت نیز افزایش پیدا می کند.

شیشه فلوت

شیشه ساده

شیشه ساده، شیشه فلوت و شیشه سکوریت هر سه تخت هستند، فرق شیشه فلوت و شیشه ساده سطح کامل صاف و مسطح دارد بدون حباب و خش که این تفاوت به دلیل تفاوت در فرایند تولید آن است. فرق شیشه فلوت و شیشه ساده در تولید است. شیشه خام با کیفیت تاثیر بسیاری بر کار شما دارد، برای مثال هر یک از ما می دانیم که اگر مواد اولیه مورد استفاده برای ساخت شیشه سکوریت مرغوب باشد شیشه بسیار با کیفیت خواهد بود. شیشه خام با کیفیت باعث می شود که محصول نهایی شما بسیار با کیفیت و با کمترین میزان ناخالصی باشد.

شیشه فلوت

فرق شیشه فلوت و شیشه ساده

 1. شیشه ساده از موادی چون سیلیس، پودر سنگ، فسیل پتاسیم، خاکستر سودا، نمک با مواد خام دیگر به نسبت‌های معین ترکیب و در کوره ذوب در درجه حرارت بالا به روش عمودی کردن و صاف کردن تخت تولید می‌شود که سطح آن صاف و بدون رنگ است و از ضخامت 2-6 میلی‌متری تولید می‌شود.
 2. در تولید و ساخت شیشه فلوت از ماسه‌های دریایی، پودر ماسه‌سنگ کوارتز، خاکستر سودا، دولومیت و... استفاده می‌شود. هر کدام از مواد به نسبت‌های خاص در کوره با دمای بسیار بالا ذوب می‌شود تا مایع شیشه تشکیل و بعد از شناور شدن و مشخص شدن ضخامت و یکنواخت شدن ضخامت و بعد از سخت شدن، سرد می‌شود. سطح شیشه فلوت بسیار صاف است و با قطر 2.5 -20  تولید می‌شود.
 3. فرق شیشه فلوت و ساده، شیشه ساده شفافیت زیادی ندارد و شکننده است و تحت تأثیر باران تغییر رنگ داده و کیفیت شکل ظاهری خود را از دست می‌دهد. شیشه فلوت دو طرف شیشه صاف و یکنواخت است بدون موج و پستی بلندی است و چشم انداز زیبایی به وجود می‌آورد. 

شیشه فلوت

تولید شیشه فلوت

در گذشته ها دور از زمان پیدایش زمین، با فوران آتشفشان ها و ترکیب مواد مذاب موجب شکل گیری شیشه می شد. با گذشت زمان و آشنایی انسان با این ماده درون طبیعت به فکر ساختن اشیا مفید و مورد استفاده خود از شیشه شدند که با پیشرفت علم بشریت این ماده به شکل امروزی خود درآمده است.
شیشه فلوت توسط فردی به نام پیلکینگتون در سال 1959 ساخته شد. از آن زمان تا امروز فرایند ساخت شیشه فلوت جایگزین ساختن شیشه های ساده شده و پیشرفت فراوانی در تولید آن شکل گرفته به طوری که امروزه حدود 40 تن و 180 طرح از شیشه فلوت در سال در کارخانه های مختلف در کل جهان تولید می شود.

 

مزایا و کاربرد شیشه فلوت

امروزه شیشه فلوت تولید شده به وسیله فرایند های خاص خود دارای فواید و مزایای بیشماری است که باعث می شود تا انتخاب و استفاده از شیشه فلوت روز به روز افزایش یابد. مزایای شیشه فلوت عبارتند از:

 • ظرفیت تولید بالای شیشه فلوت نسبت به شیشه های ساده و قدیمی
 • شیشه فلوت را از نظر کیفیت نور با شیشه درجه 1 پولیش شده می توان مقایسه کرد.
 • شیشه فلوت را می توان در طرح های مختلف تولید نمود.
 • در صنعت ساختمان و آینه کاربرد فراوان دارد.
 • موجب ایجاد نمای زیبا و شیک ساختمان ها می گردد.
 • عایق بودن در برابر صدا و اتلاف انرژی

شیشه فلوت

فرایند تولید شیشه فلوت

 1. در فرایند تولید شیشه فلوت در ابتدا شیشه در کوره ذوب در دمای لازم ذوب می کنند.
 2. شیشه مذاب شده به سمت حمام قلع هدایت داده می شود و درون آن با ضخامت ثابت و تعیین شده به صورت طول شناور می گردد که عرض تولیدی شیشه های فلوت بیشتر از 3 متر نمی باشد.
 3. شناور شدن در حمام قلع باعث می شود تا شیشه سطحی صاف و کاملا مسطح بدون هیچ گونه حباب و خشی به خود بگیرد.
 4. بعد از انجام این مراحل دمای کوره را به سانتی گراد تنظیم می نمایند تا سرد شود تا شیشه سفتی و پیوستگی را به خود بگیرد و حالت جامد داشته باشد.
 5. هنگامی که شیشه بعد از مرحله سرد کردن و سفتی می گذرد شیشه فلوت مورد بررسی قرار می گیرد تا کیفیت و معایب احتمالی شیشه شناسایی شود.

در حال حاضر شیشه های فلوت سالانه در حدود 180 طرح و ظرفیت بالای 40 میلیون تن تولید می شود. که این مقدار تقریباً 35% شیشه تولیدی در کل جهان می باشد که این آمار خود نشان دهنده این است که شیشه فلوت طرفداران بسیاری در سطح جهان دارد.  
 

دمای ذوب شیشه معمولی

برای شیشه تعاریف مختلفی وجود دارد، شیشه جامدی است که ساختار بلوری ندارد و در برابر گرما و مذاب شدن فرمی مانند شیشه از خود نشان می‌دهد. می‌توان گفت که شیشه از موادی چون آلیاژ، گدازه‌های یونی، مایع‌های مولکولی و بسپارها و... به‌دست می‌آید.
از عمومی‌ترین کوره‌های مورد استفاده برای تهیه شیشه معمولی کوره‌های تانکی است. کار این کوره‌ها پیوسته بوده و دارای مواد نسوز داخل کوره‌های ذوب شیشه است که دمای ذوب شیشه معمولی در این کوره ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید در مقابل ساییده شدن با دیواره‌های کوره مقاومت بالایی داشته باشند.

 • کوره‌های ذوب شیشه دارای مواد نسوز است.
 • دمای ذوب شیشه معمولی بر تغییر جزئی مواد روی خواص شیشه تأثیر زیادی دارد.

دمای ذوب شیشه های مختلف متفاوت است و دمای ذوب شیشه معمولی بسیار بیشتر از شیشه های قلیایی که جهت ساخت تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می شوند است. دمای ذوب شیشه معمولی به دلیل شوک حرارتی (تغییر دمای ناگهانی) بسیار بالا می رود چرا که شیشه مقاومت بیشتری دارد.

شیشه فلوت

آیا این نوشته را دوست داشتید؟