مراحل تولید شیشه

دسته بندی ها: مقالات ، انواع شیشه سکوریت

اولین شیشه‌های به وجود آمده در طبیعت و بستر حاصل کلمه شیشه از ماده‌ای به نام شیشه‌ای استخراج‌شده است. شیشه ماده‌ای غیر بلوری ست که می‌تواند از جامد به حالت خمیر شکل و برعکس تبدیل شود. شیشه ماده‌ای بی‌ریخت است که حالت بلوری ندارد و شکل هندسی خاصی ندارد اما به هر شکلی درمی‌آید.

برای اولین بار در حدود هزار و پانصد سال قبل از میلاد از شیشه استفاده شد. شیشه‌ها معمولاً در برابر آفتاب شفاف بوده و ماده‌ای شکننده هستند.

 

شیشه سکوریت

حتما یخوانید: شیشه سکوریت

 

شیشه‌ها انواع مختلفی دارند و یکی از پرکاربردترین آن‌ها شیشه‌های سیلیکاتی است که به دلیل شفافیت بالای این شیشه‌ها، در صنعت شیشه‌سازی بیشتر ز این نوع استفاده می‌شود. 

شیشه می‌تواند در حالت خمیری، هر شکلی به خود بگیرد و در ساخت انواع کارهای تزئینی و صنعت ساختمانی کاربرد دارد.

در شیشه‌ها معمولاً با افزودن رنگ می‌توان ترکیب‌های بسیار زیبایی با شیشه ایجاد کرد. شیشه از مواد مختلفی ازجمله آلیاژ فلزات،محلول‌های آبی و بسپارها تولید می‌شود.

شیشه در کوره‌های بسیار عظیمی به طول و عرض 40*12 متر تولیدشده و حدود 1500 تن ظرفیت دارد. این کوره دارای مقدار قابل‌توجهی مواد نسوز است که عمل تولید شیشه را تسهیل می‌بخشد.

 

شیشه سکوریت

حتما یخوانید: شیشه ساتینا

 

مراحل و ترکیبات شیشه

به‌طورکلی مراحل تهیه شیشه عبارت است از:

1. تهیه مواد اولیه شیشه و تبدیل آن‌ها به حالت پودری

2. انتخاب مواد اولیه به مقدار مناسب و مخلوط کردن آن‌ها با مقدار کمی آب

3. انتقال مواد ترکیبی به کوره

4. ذوب تدریجی مواد در کوره و تبدیل مواد اولیه به مخلوطی خمیری شکل

5. بی‌رنگ کردن خمیر شیشه با گفتن ناخالصی‌ها

6. حالت دادن به شیشه و فرم دهی کلی

7. دیاموند کردن شیشه

 

شیشه سکوریت

 

ترکیباتی که در شیشه انجام می‌شود:

• سدیم نیترات جهت محو کردن رنگ سبز شیشه

• منگنز اکسید جهت مقاوم ساختن شیشه و شفافیت دادن به آن

• سرب اکسید و نقره اکسید برای ساختن شیشه‌های کریستال و باکیفیت بسیار بالا

• اکسید کریستال برای تولید شیشه‌های رنگی

• روی اکسید برای مقاومت بیشتر در برابر حرارت

 

شیشه سکوریت

 

شیشه خواصی دارد که عبارت‌اند از:

• انتقال صدا در شیشه بستگی به ضخامت شیشه و نوع اتصال آن به پنجره دارد. اگر از ترکیب لاستیک و فریم استفاده شود صدا کمتر عبور می‌کند.

• چگالی شیشه تقریباً 5.2 است درنتیجه جرم هر مترمربع شیشه باضخامت 1 میلی‌متر حدود 5.2 کیلوگرم است.

• وقتی نوری به شیشه می‌تابد مقداری از آن بازتاب (ضریب بازتاب)، مقداری جذب (ضریب جذب) و بقیه وارد فضا می‌شود (ضریب انتقال). ضریب انتقال در شیشه‌های مختلف متفاوت است.

• در برابر گرما و نور آفتاب به‌راحتی انقباض و انبساط ندارد.

• دارای خاصیت عایقی در برابر نفوذ گازها

• ساخته‌شده از مواد ارزان و فراوان

 

شیشه سکوریت

 

مواد اولیه تولید شیشه بسیار فراوان هستند، شیشه معمولاً از تمامی عناصر موجود در محیط تهیه می‌شود، ولی 3 عنصر کلسیم کربنات، سدیم کربنات و سیلیس سه ماده تشکیل‌دهنده شیشه هستند.

 

مراحل ساخت شیشه میرال-lvhpg shoj adai ldvhg

برای ساخت شیشه میرال مراحلی وجود دارد که باید طی شود تا مواد اولیه‌ی شیشه به محصولی با کیفیت و قابل قبول تبدیل شود. اما در طی ساخت شیشه، ظرافتهایی وجود دارد که باید آنها را در یک کارخانه تولید شیشه مشاهده کرد. شیشه از سه نوع ماده به وجود می آید: ماسه، آهک و کربنات سدیم. شیشه‌های میرال با اعمال فرآیند حرارتی بر روی شیشه‌های معمولی تولید میشود، برای این کار قبل از هر فرآیندی شیشه‌ها را باید به ابعاد مناسب برید(اندازه‌ی مورد نظر مشتری) و سپس بقیه‌ی فرآیندها را انجام داد. زیرا اگر بعد از تولید شیشه بخواهید آن را برش دهید به دلیل عملیاتی که بر روی شیشه انجام شده هر گونه برش، سوراخ کردن و سند بلاست میتواند باعث شکسته شدن شیشه شود. پس از برش لبه‌های شیشه را با سنگ صیقل داده و سپس در کوره تا دمای 625 درجه گرم میکنند و به محض خروج شیشه از کوره آن را وارد خنک کننده کرده و شیشه به سرعت سرد میگردد.

شیشه میرال

 

نحوه ساخت شیشه لمینیت

نحوه ساخت شیشه‌های معمولی در بالا به‌طور کامل ذکر شد، شیشه‌های معمولی طی فرایندی سریع حرارت بسیار بالا (حدود 600 درجه سانتی‌گراد) را تحمل کرده و به مرحله ذوب شدن نزدیک می‌شوند. پس از خارج کردن از کوره این شیشه‌ها با سرعت بسیار بالایی سرد می‌شوند؛ قسمت‌های بیرونی شیشه سریع‌تر از قسمت‌های درونی سرد شده و این کار سبب مقاومت شیشه می‌شود. نحوه ساخت شیشه لمینیت نیز به همین صورت است با این تفاوت که شیشه‌های لمینیت بیشتر از یک‌لایه هستند.

درواقع بعد از سکوریت کردن شیشه با استفاده از یک یا چندلایه PVB شیشه‌ها به‌صورت پرسی به هم می‌چسبند و مقاومت آن‌ها چند برابر می‌شود. این لایه حالت چسبناک دارد و بی‌رنگ است. بنابراین ازنظر شفافیت تفاوتی با شیشه‌های یک‌لایه ندارد، تنها تفاوت شیشه‌های لمینیت ضخامت آن‌ها و استحکام بیشتر می‌باشد.

نکته مهم در رابطه با لمینیت کردن شیشه برش شیشه‌ها است که باید قبل از فرایند حرارت دهی و زمانی که شیشه خام است به‌طور کامل برش بخورد و در صورت نیاز به جاسازی شکل آن دربیاید. شیشه‌ها بعد از عمل سکوریت و لمینیت به‌هیچ‌عنوان قابل برش نیستند.

 

شیشه سکوریت

حتما یخوانید:شیشه نشکن

 

ترکیبات شیشه ساختمانی-تولید شیشه ساختمانی-خط کامل شیشه سکوریت

یکی از کاربردهای مهم شیشه استفاده از آن برای شیشه‌های ساختمانی است. تولید شیشه ساختمانیبه‌طور گسترده‌ای در ایران انجام می‌شود و استفاده از شیشه در نمای داخلی و خارجی ساختمان بسیار پرکاربرد است.

ترکیبات شیشه ساختمانی نیز مانند سایر شیشه‌هاست. تفاوت عمده در ضخامت و مقاومت این شیشه‌هاست. منگنز اکسید یکی از ترکیبات شیشه است که جهت مقاوم‌تر ساختن شیشه استفاده‌شده و درنتیجه برای شیشه‌های ساختمانی عنصری مهم تلقی می‌شود.

جهت مقاومت بسیار بالای شیشه آن را به‌صورت لمینیت و فلوت هم استفاده می‌کنند.

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید تمامی شیشه ای موجود در بازار دارای مواد اولیه یکسانی می باشد به طوری که 90 درصد شیشه ها از ترکیب عناصر آهک، سیلیس،کربنات سدیم تشکیل شده است. اما نکته ای که باید مورد توجه باشد این است که انواع شیشه ساختمانی برای ساخت و تولید در ترکیبات خود تغییراتی ایجاد می شود تا شیشه نهایی تولید گردد. 
پرکاربرد ترین ترکسب برای شیشه ساختمانی شیشه آهک دار سود دار می باشد این نوع ترکیب شیشه بیشتر برای ساخت انواع شیشه تخت برای پنجره درب ها و ... استفاده می شود. سیلیس، دی اکسید بور، پنتا اکسید فسفر می باشد که با تغییر در درصد و درجه حرارت و افزودنی ها و تثبیت کننده ها می توان ترکیب ساخت انواع شیشه ها را بدست آورد.

 

شیشه سکوریت

 

خط تولید شیشه سکوریت-قیمت خط تولید شیشه سکوریت

اولین خط تولید شیشه سکوریت در ایران باافتخار متعلق به شرکت رامادر است و دلیل ماندگاری و دوام آن به‌طورقطع کیفیت بالای شیشه‌های تولیدی است.

 

قیمت شیشه سکوریت

 

قیمت خط تولید شیشه سکوریت با توجه به عوامل گوناگون متفاوت است. مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در قیمت عبارت‌اند از:

• درجه خلوص شیشه سکوریت

• ضخامت شیشه‌های سکوریت

• نوع شیشه تولیدشده

 

شیشه سکوریت

 

تهیه و تنظیم: تحریریه رامادُر

آیا این نوشته را دوست داشتید؟