شیشه در صنعت ساختمانی

ساختمان ها بناهایی هستند که به عنوان یک سازه پایه گذاری می شوند و برای سکونت و سرپناه ساخته می شود. ساختمان ها دارای دو بخش داخلی و بیرونی تقسیم می شود. بر اساس مصوبات شورای عالی ساختمانی، وقتی تعداد طبقات ساختمان بیشتر از شش طبقه باشد به عنوان ساختمان های بلند مرتبه نام گذاری می شوند که همین امر قوانین ساخت و ساز ساختمان ها را  تعیین می کند که با چه مصالح و قوانینی ساخته شود. 
از گذشته تا کنون ساختمان ها را با مصالح و مواد گوناگونی می ساختند، امروزه سازه های ساختمانی نیز با استفاده از مصالحی از قبیل، بتن، فلز، آجر، و بسیاری از مصالح دیگر ساخته می شود امروزه یکی از مصالح جذاب و مورد استفاده در ساخت و ایجاد دکوراسیون داخلی و بیرون زیبا در ساختمان ها شیشه می باشد. 
شیشه یک ماده شکننده و مایعی صلب می باشد که برای مصارف ساختمانی در موارد مختلفی کاربرد دارد بیشترین نوع تولید شیشه به صورت تخت می باشد که کاربرد اصلی آن برای ساختمان می باشد. در این خش می خواهیم شما رابا انواع شیشه ساختمانی و کاربردی که در ساختمان دارد آشنا نماییم.

 

شیشه ساختمانی

حتما بخوانید: شیشه جام چیست؟

 

شیشه ساختمانی-شیشه ساختمانی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید در صنعت شیشه ساختمانی یکی از مصالح پرکاربرد مورداستفاده در ساخت ساختمان‌ها از شیشه برای درب و پنجره و دیگر قسمت‌های لازم کاربرد داشته. در نسل‌های خیلی دور از شیشه ساختمانی فقط برای پنجره‌ها در ابعاد کوچک در رنگ‌های مختلف استفاده می‌شده.

درگذشته شیشه ساختمانی دارای تنوع چندانی نبود و از مقاومت کمتری برخوردار بودن همین دلیل نصب و نگهداری آن هزینه بسیاری را به همراه داشت که موجب می‌شد همه افراد نتوانند به‌طور گسترده از شیشه در ساختمان خود استفاده نمایند. شیشه ساختمانی چیست؟ امروزه با پیشرفت صنعت شیشه‌سازی و اختراع انواع شیشه در صنعت ساخت‌وساز، شیشه به‌عنوان یک مواد پرکاربرد به سهولت در دسترس همه افراد قرار دارد.

• روش‌های زیادی برای تولید شیشه ساختمانی تولیدشده و بااین‌حال معمول‌ترین روش در صنعت ساخت شیشه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

شیشه‌های ساختمانی چیست؟ انتخاب شیشه به‌غیراز زیبایی نمای ساختمانی به‌عنوان عایق شیشه و صدا و حرارت است.

 

شیشه ساختمانی چیست

حتما بخوانید: قیمت شیشه فلوت

 

انواع شیشه های ساختمانی 

با پیشرفت صنعت شیشه سازی امروزه انواع مختلفی از شیشه را می توان تولید و در دسترس افراد قرار داد که هر کدام از شیشه های تولید شده بنا به خاصیت و ویژگی هایی که دارند مناسب برای قسمت خاصی از ساختمان می باشند. پرکاربرد ترین و بهترین شیشه مورد استفاده در ساختمان شیشه سکوریت می باشد که طی فرایند و شرایط خاصی تولید می گردد. شیشه ساختمانی تنوع زیادی دارد که در مقالات جدا هرکدام به تفضیل مورد برسی قرار داده ایم به همین منظور فقط به معرفی انواع شیشه ساختمانی می پردازیم:

  • شیشه ساختمانی فلوت
  • شیشه ساختمانی مشجر
  • شیشه ساختمانی لمینیت
  • شیشع ساختمانی سکوریت
  • شیشه ساختمانی چند جداره
  • شیشه ساختمانی هوشمند
  • شیشه ساختمانی دکوراتیو

هر کدام از این شیشه ای نام برده شده خود دارای تنوع زیادی می باشد که می توانید بنا به نیاز و مصرف خود یکی از انواع مختلف را انتخاب و در ساختمان خود نصب نمایید.
 

انواع شیشه ساختمانی

کاربرد انواع شیشه در ساختمان 

مهم ترین خاصیتی که شیشه دارد خواص ، انعکاس، شکست، پراکندگی نور می باشد. شیشه دارای شفافیتی است که به راحتی نور را از خود عبور می دهد و پوششی می باشد در برابر ورود هوای آلودگی های خارج ساختمان مانع بسیار خوبی می باشد. می توان با انتخاب یک شیشه مناسب برای ساختمان خود یک فضای آرام و زیبا ایجاد نمود که در هزینه های سرمایش و گرمایش صرفه جویی بسیاری کرد. بیشترین کاربردی که شیشه در ساختمان دارد به عنوان شیشه درب و پنجره می باشد. 
اما امروزه با پیشرفت  و نو آوری در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان از شیشه برای ایجاد نمای متفاوت و زیبا استفاده زیادی می شود و همچنین به عنوان جدا کننده در داخل ساختمان ها به عنوان انواع پارتیشن های شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرد. انواع درب های شیشه ای دستی و اتوماتیک ، دود بند های شیشه از جمله کاربرد های شیشه در ساختمان می باشد. برای تنوع و تمایز و تباین در فضا می توان از انواع مختلف شیشه برای هرکدام از کاربرد های شیشه ساختمانی استفاده نمود.

ترکیبات شیشه ساختمانی

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید تمامی شیهش ای موجود در بازار دارای مواد اولیه یکسانی می باشد به طوری که 90 درصد شیشه ها از ترکیب عناصر آهک، سیلیس،کربنات سدیم تشکیل شده است. اما نکته ای که باید مورد توجه باشد این است که انواع شیشه ساختمانی برای ساخت و تولید در ترکیبات خود تغییراتی ایجاد می شود تا شیشه نهایی تولید گردد. 
پرکاربرد ترین ترکسب برای شیشه ساختمانی شیشه آهک دار سود دار می باشد این نوع ترکیب شیشه بیشتر برای ساخت انواع شیشه تخت برای پنجره درب ها و ... استفاده می شود. سیلیس، دی اکسید بور، پنتا اکسید فسفر می باشد که با تغییر در درصد و درجه حرارت و افزودنی ها و تثبیت کننده ها می توان ترکیب ساخت انواع شیشه ها را بدست آورد.

 

ترکیب شیشه ساختمانی

حتما بخوانید: درب شیشه ای

 

مراحل ساخت شیشه ساختمانی

ساخت شیشه برای  انواع کاربرد ها تقریبا دارای یک روش می باشد تفاوت عمده ای که در مراحل ساخت شیشه ساختمانی وجود دارد در نوع کوره ها و دمایی می باشد که به شیشه می دهند. اولین مرحله در تولید شیشه ذوب می باشد که مواد اولیه شیشه را در داخل کوره هایی با دمای معین برای هر شیشه ذوب می نمایند به عنوان مثال دمای تولید شیشه سکوریت بالاتر از 700 در جه سانتی گراد می باشد. 
بعد از مرحله ذوب نوبت به مرحله شکل دهی شیشه می رسد شیشه را باید با استفاده از ماشین شکل دهند باید طراحی ماشین شکل دهی بگونهای باشد که در مدت زمان بسیار کوتاهی بتواند شکل بگرد. در عرض چند ثانیه شیشه از حالت مایع گرانرو به جامد شفاف تبدیل می شوند. پیشرفت ماشین های شکل در تولید انواع شیشه های مقاوم نشکن، سکوریت، فوت و ... کمک شایانی کرده است. 
مرحله آخر بعد از ذوب و شکل دهی تابکاری شیشه می باشد. در این روش شیشه  تحت دمای زیادی قرار می گیرد تا کرنش درونی آن در مقدار حداکثری تعیین شود. سپس دمای آن را تدریجا کم می کنند تا به دمای اتاق برسد در این حالت کرنش شیشه به کمترین حد می رسد. تابکاری همان محفظه گرمی می باشد که به دقت طراحی شده تا سرعت خنک شدن شیشه چنان کنترل شود که شرایط رعایت شود تا شیشه بتواند تنش های مکانیکی و گرمایی را در بالاترین حد تحمل کرده و سطح کاملا صاف و مسطحی تولید نماید.

 

قیمت روز شیشه ساختمانی

قیمت روز شیشه در ساختمان 

درباره شیشه و انواع ان اطلاعاتی ارایه شد و لی باید گفت که شیشه یکی از مصالح مهم ساختمان است که نوع سکوریت و لمینیت آن از مصرف بیشتری برخوردار می باشد. به همین دلیل اغلب افراد و سازندگان به دنبال اطلاع از قیمت روز شیشه در ساختمان می باشند تا بتوانند بر اساس بودجه و کیفیت شیشه، ساخت بنا یا ساختمان خود را به اتمام برسانند. رامادر ارائه دهند ه انواع شیشه ساختمانی می باشد که تولید شیشه توسط کارخانه رامادر با بهترین مواد اولیه و دستگاههای کاملا مکانیزه و پیشرفته انجام می دهد که در نهایت موجب بالا بودن کیفیت شیشه تولیدی توسط رامادر می شود. 
می توانید برای دریافت قیمت های دقیق و کاملا به روز شیشه در ساختمان با کارشناسان فروش رامادر در تماس باشید تا علاوه بر قیمت ها سوالات شما در زمینه شیشه را پاسخ گو باشند و راهنمایی های لازم را ارائه نمایند. 

 

 

 

 

تهیه و تنظیم: تحریریه رامادر

مقالات مرتبط